Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Wojciech Siudmak. Uniwersum

Wojciech Siudmak. Uniwersum

Muzeum w Gliwicach

Wojciech Siudmak. Uniwersum

Mimo swej ogromnej pracowitości (kilkaset okładek i ilustracji w tomikach światowych wydawnictw SF i kilkadziesiąt plakatów dla wielkich festiwali filmowych) oraz niepodważalnej popularności na Zachodzie Siudmak nie znalazł dotąd pełnego, należnego mu uznania, zarówno w kręgach polskich krytyków sztuki, jak i muzealników i wystawców – pisał w lipcu 1987 w miesięczniku „Fantastyka” Krzysztof Dydo. 35 lat później, w lipcu 2022 roku, Muzeum w Gliwicach dowodzi, że niekończące się kręcenie nosem przez krytyków sztuki nie przeszkadza panu Wojciechowi Siudmakowi nadal być jednym z niewielu współczesnych polskich artystów, którzy sięgnęli po rzeczywistą, międzynarodową sławę i popularność.

Wśród jego fanów znaleźli się znakomici twórcy i wizjonerzy kina, m.in. Jerzy Lucas, Fryderyk Fellini, Jan Jakub Annaud, Dionizy Villeneuve. Od 9 lipca do 10 października w salach wystawienniczych Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) oglądać można nie tylko wielkoformatowe obrazy, lecz także rysunki i rzeźby tego wyjątkowego malarza. Jego surrealistyczne wizje, choć on sam określa swoją twórczość jako „hiperrealizm fantastyczny”, meblowały (i robią to nadal) wyobraźnię zarówno pokoleń fanów fantastyki na całym świecie, jak i wszystkich tych, którzy odczuwają znużenie sterylną abstrakcją i konceptualizmem, wciąż jeszcze dominującymi w dzisiejszej sztuce. Jednak przyszłość należy do Siudmaka.

Otwarcie wystawy i spotkanie z panem Wojciechem Siudmakiem odbędzie się 8 lipca w Willi Caro o godz. 17.00.

Uniwersum

Przygotowaną przez Muzeum w Gliwicach ekspozycją inaugurujemy rozpoczynający się w 2022 roku cykl retrospektywnych wystaw malarstwa, rysunków i rzeźby Wojciecha Siudmaka, który 10 października, a więc dokładnie w dniu finisażu naszej wystawy, będzie z nami i zaproszonymi gośćmi obchodził swoje 80. urodziny. Po Gliwicach jego prace zobaczy publiczność Gdańska, Warszawy i Krakowa, czyli głównych centrów kultury i sztuki naszego kraju. Co więcej, w Krakowie prace Siudmaka eksponowane będą na Wawelu! Jednak tę wielką przygodę zaczynamy właśnie tu i nie bez przyczyny, bo – przyszłość jest tu! Bardzo się cieszę, gdyż dzięki „Uniwersum” Siudmaka nasze tegoroczne, gliwickie wakacje zyskają absolutnie fantastyczny wymiar – mówi pan Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Chciałbym, aby ten zarysowany przeze mnie świat, był moim osobistym prezentem dla miłośników literatury fantastycznej, dla ich dzieci i wnuków i wszystkich przyszłych czytelników. To właśnie im tak bardzo potrzebna jest wyobraźnia, otwarty szeroki horyzont i dalekie spojrzenie w przyszłość – powiedział pan Wojciech Siudmak.

Uniwersum Wojciecha Siudmaka to kosmiczna przestrzeń wrażliwości artystycznej i wyobraźni, gdzie nie ma prostych odpowiedzi ani trywialnych rozstrzygnięć. To świat równoległy, jednocześnie z przeszłości i przyszłości, w którym odnajdą się ludzie o otwartych umysłach i wrażliwi na piękno. […] Próżno szukać jasnego przekazu w twórczości Wojciecha Siudmaka. Artysta przez wiele lat współpracował z jednym z największych francuskich wydawnictw science fiction, interpretując w swobodny sposób prozę Franka Herberta, Philipa K. Dicka i innych wybitnych pisarzy. Jego prace znane były wówczas w Polsce z nieostrych reprodukcji na papierze złej jakości, ale wystarczyło to, by stał się ulubionym twórcą pokolenia „Fantastyki” i na trwałe zapisał się w imaginarium fanów SF. Złożyło się na to wiele elementów. Po pierwsze niesłychana wirtuozeria rysunku, który dla Siudmaka jest ulubioną techniką. Podobnie jak jego wybitni poprzednicy – Albrecht Dürer, Leonardo da Vinci, Ingres, William Blake czy Gustave Dore – uważa, że „rysunek jest istotą sztuki”. Artysta jest autentycznie zafascynowany kosmosem, odkryciami nauki i filozofią. Dialog między intelektem a wyobraźnią stanowi niewyczerpaną pożywkę dla jego twórczości – twierdzi pani Dorota Pieńkoś, kurator ekspozycji.

Wojciech Siudmak – urodził się w 1942 r. w Wieluniu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Od prawie 50 lat mieszka i tworzy we Francji.

Siudmak jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dalego i R. Magritte’a. Artysta nigdy nie odczuwał potrzeby przynależności do jakiejkolwiek formacji czy też nurtu. Ceni wolność i twórczą niezależność. Konsekwentnie podążając w obranym kierunku, stworzył niepowtarzalny wszechświat.

La Source Egaree

  • Jego obrazy znalazły się na plakatach trzech kolejnych edycji Festiwalu Filmowego w Cannes (1975, 1976, 1977), co było wyjątkowym zdarzeniem w historii festiwalu.
  • Wydawnictwo Pocket przez ponad 35 lat umieszczało jego obrazy na okładkach kolekcji science fiction.
  • Wystawa jego prac na wieży Eiffla witała oficjalnie III tysiąclecie.
  • Wydawnictwo Rebis wydało kolekcję Diuna Franka Herberta (23 tomy) z jego ilustracjami. W tym samym wydawnictwie ukazały się także bibliofilskie albumy jego prac oraz Don Kichot Michała Cervantesa z jego ilustracjami.
  • W ciągu ostatnich 20 lat powstało: ponad 200 rysunków z cyklu Diuna, ponad 150 rysunków do dzieł Filipa K. Dicka, ponad 40 rysunków do Don Kichota, ponad 35 rysunków do Nokturnów Fryderyka Chopina.
  • Jest autorem pomnika Wieczna Miłość upamiętniającego wybuch II wojny światowej w Wieluniu. W przygotowaniu: dalsza część budowy Memoriału Wieluńskiego oraz pomnika ofiar wojny w Sieradzu.
  • Jest inicjatorem i organizatorem inicjatywy Światowy Projekt Pokoju, która nagradza wybitne osobistości zasłużone dla idei pokoju.
  • O Wojciechu Siudmaku powstaje film dokumentalny w reżyserii Emilii Sadowskiej. Przygotowywana jest także autobiografia, która ukaże się w wydawnictwie Rebis.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.