Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wojna i kultura — doświadczenia i wyzwania
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na debatę z udziałem pani prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, pana prof. Stanisława Waltosia, pani Agaty Wąsowskiej-Pawlik i pana Krzysztofa Sałacińskiego. Rozmowa odbędzie się 20 czerwca 2024 roku o godz. 13.00 w sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25. Spotkanie tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane na profilu Centrum na Facebooku. Wydarzeniu będzie towarzyszyć prezentowana w tym dniu wystawa Warszawa silniejsza od wojny, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie.
Dla uczczenia jubileuszu siedemdziesięciolecia przyjęcia Konwencji z 14 maja 1954 roku o ochronie zabytków w razie konfliktu zbrojnego oraz dorobku prof. Jana Zachwatowicza Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Archiwum Państwowe w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Komitet Błękitnej Tarczy organizują ekspercką dyskusję oraz wystawę poświęconą Warszawie z czasu wojny i odbudowy.
W jaki sposób doświadczenia sprzed siedemdziesięciu lat mogą nam pomóc dzisiaj? W jaki sposób przepisy prawne dotyczące ochrony kultury zmieniły się po doświadczeniach powojennej odbudowy i jaką dzisiaj odgrywają rolę w czasie zagrożenia?
W 1946 roku prof. Jan Zachwatowicz, architekt i kierownik Wydziału Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy, powiedział: Kataklizm ostatniej wojny postawił sprawę jeszcze ostrzej. Z premedytacją wydarto całe stronice naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami architektury. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu historycznego. Jak dzisiaj my – jako wskazane przez niego przyszłe pokolenia – postrzegamy proces odbudowy i co wzięliśmy dla siebie z jego dorobku?