Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Koncert Wolnego Chóru

Koncert Wolnego Chóru

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Wolny Chór

29 lipca 2021 roku, godz. 18.30

Zapraszamy na pierwszy w Warszawie koncert Wolnego Chóru, jednego z fenomenów kulturowych związanych z protestami na Białorusi – który odbędzie się w ramach 21. Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie (pl. Zamkowy 4).

Artyści występują tylko w maskach, bo ich śpiew jest zakazany przez władze Białorusi. Swój repertuar, złożony w większości z pieśni patriotycznych i historycznych hymnów białoruskich, w obawie przed represjami i groźbami pozbawienia wolności mogą prezentować jedynie poza granicami ojczyzny. Poprzez śpiew starają się jednak nadal dawać słuchaczom nadzieję i przywracać godność.

Legenda wyjątkowej grupy opiera się niesprzyjającym warunkom, w jakich przyszło działać artystom. A do tej pory trzydziestu członków chóru doświadczyło więzienia i tortur. Za działalność niepodległościową otrzymali wyroki i wysokie grzywny.

Pomimo trudności udało się wydać płytę z koncertowymi wersjami pieśni Wolnego Chóru, a także dwa albumy studyjne. Zorganizowano też trzy koncerty online.

Podczas warszawskiego koncertu zabrzmią tradycyjne pieśni białoruskie, m.in.: Boże dobry i łaskawy (muz. М. Rawienski), Pogoń (muz. М. Szczagłow-Kulikowicz, tekst Wł. Bagdanowicz) czy wzruszająca Modlitwa (muz. Wł. Kurjan, tekst. J. Kupała). Usłyszymy też Mury Jacka Kaczmarskiego w tłumaczeniu A. Chadanowicza, które już są identyfikowane z Wolnym Chórem.

Bilety w cenie 15 zł (normalny) oraz 10 zł (ulgowy) można kupić poprzez portal eBilet oraz w kasach Festiwalu w Zamku Królewskim w Warszawie w godz. 16.30–18.30.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.