Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Wołyń, niedziela 11 lipca 1943 — pamiętajmy!

Wołyń, niedziela 11 lipca 1943 — pamiętajmy!

Muzeum w Gliwicach

W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 r. do wiosny 1945 r. Badacze obliczają, że tylko tego dnia mogło zginąć około 8 tysięcy Polaków: głównie kobiet, dzieci i starców.

W tym roku, tak jak 78 lat temu, 11 lipca również wypada w niedzielę. Chcemy uczcić pamięć rodaków zamordowanych na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów, 11 lipca 2021 r. przypinając błękitny kwiat lnu. Kwiaty zostały wykonane ręcznie, przez twórczynie ludowe, z bibuły. Kwiaty te, wraz z okolicznościową kartą, rozdawać będziemy na Rynku między godz. 11.00 a 12.00 oraz w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) – przez cały dzień. Lipiec to miesiąc kwitnienia lnu, dlatego kwiat tej rośliny – powszechnie uprawianej na Wołyniu przed II wojną światową, używanej przez rolników w gospodarstwie domowym, stosowanej w kuchni i lecznictwie – stał się symbolem pamięci o ludobójstwie na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

Antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich objęła nie tylko Wołyń, lecz także województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, czyli Galicję Wschodnią, a nawet część ziem graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.