Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Narodowe Forum Muzyki

Serdecznie zapraszamy na 55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, który odbędzie się we Wrocławiu od 11 do 13 września 2020 roku.

Założona w 1966 r. przez Andrzeja Markowskiego jako festiwal oratoryjno-kantatowy, Wratislavia Cantans do dziś skupia się przede wszystkim na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu. Realizowana przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, jest synonimem najwyższej jakości artystycznej i organizacyjnej. Koncerty gwiazd muzyki poważnej co roku przyciągają tysiące melomanów do znakomitych akustycznie sal NFM.

Szanowni Państwo,

rok 2020 przyniósł sytuację dla nas nową i nieznaną, dotknęła ona wszystkich. Nowy świat, który wyłoni się po pandemii, z pewnością będzie inny. Mam nadzieję, że będzie lepszy. Ludzkość co jakiś czas doświadcza podobnych zdarzeń. Epidemie, wojny, kataklizmy i plagi towarzyszą nam od zawsze. Czasami wiążą się z przełomami, wyznaczają koniec jakiejś cywilizacji lub stają się początkiem czegoś nowego i wspaniałego. W trudnych czasach ujawniają się różne postawy i emocje. W świecie przemocy, egoizmu i wykluczenia zawsze znajdą się wspaniali ludzie, osoby niosące pomoc wbrew przeciwnościom. Dziś jest podobnie.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu Wratislavia Cantans jest „Światło dla świata”. Dźwięk i światło to fale, różnią się długością. Fale dźwiękowe potrzebują powietrza, by mogły się rozchodzić. W próżni muzyka nie zabrzmi. Światło i powietrze to środowisko życia dla ludzi, roślin i zwierząt – muzyka to przestrzeń dla piękna.

Myślę o wszystkich, którzy pomagają sobie wzajemnie w tych trudnych czasach. Muzyka wspiera takie postawy. Jest przestrzenią, w której ludzie się jednoczą. Pomaga z nadzieją patrzeć w przyszłość. Chcemy, by była ona lepsza, piękniejsza dzięki tym, którzy działają na rzecz dobra. Są światłami dla świata.

Bardzo się cieszę, że mogę Państwa zaprosić na festiwalowe koncerty.

Andrzej Kosendiak

dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Il Giardino Armonico (fot. Łukasz Rajchert)

W wyniku zmian, które zaszły w ostatnich miesiącach z powodu wirusa COVID-19, w sposób dramatyczny została podniesiona kwestia relacji międzyludzkich: relacji „rzeczywistych”, niedotkniętych przez jakikolwiek rodzaj cyfryzacji, która od przynajmniej dwudziestu lat i na wszystkich poziomach radykalnie zmieniła sposób, w jaki się komunikujemy i współdziałamy.

Nigdy wcześniej potrzeba kontaktu z „innymi” nie dała się odczuć tak mocno, jednocześnie utwierdzając nas w postrzeganiu mężczyzny i kobiety jako „istot społecznych”. Muzyka grana na żywo wpisuje się w ten kontekst, jako wyjątkowe i niepowtarzalne – choć możliwe do utrwalenia dzięki nagraniom – doświadczenie, stare jak sama ludzkość i niezbędne, gdyż, jak pisze dyrektor Andrzej Kosendiak, muzyka składa się z fal, które płyną z estrady i docierają do słuchaczy w tej najwspanialszej, po części tajemniczej, formie komunikacji międzyludzkiej. Koncert na żywo, w coraz mniej sformalizowanym społeczeństwie, jest jednym z ostatnich „świeckich obrzędów”. Być może teraz potrzebujemy obrzędów, w których forma i, by tak rzec, „świecka świętość” wydarzenia pozwalają nam czuć się częścią tej samej społeczności, mającej wspólne cele i przeznaczenie.

Teraz bardziej niż kiedykolwiek, w chaosie bieżących zdarzeń, świat potrzebuje komunikacji. Komunikacji autentycznej, w której muzyka i sztuka mogą stanowić duchowe światło w mroku i doświadczanej przez nas niepewności.

I właśnie z tego powodu, po wymuszonym okolicznościami odwołaniu Wratislavii Cantans, wydaje się niemal cudem, że możemy dziś przedstawić okrojoną, ale pełną treści wersję naszego festiwalu, który od początku swego istnienia był cywilizacyjnym punktem odniesienia, niósł nadzieję i celebrował piękno. Wierzymy, że piękno może pomóc uratować świat.

Miłego słuchania!

Jan Antonini

dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

Narodowe Forum Muzyki, plac Wolności 1, Wrocław

kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, plac Kościelny 1, Wrocław

55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans — program

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.