Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wrocław lat pięćdziesiątych XX wieku na fotografiach Stefana Arczyńskiego

Wrocław lat pięćdziesiątych XX wieku na fotografiach Stefana Arczyńskiego

Muzeum Miejskie Wrocławia

Wrocław lat pięćdziesiątych XX wieku na fotografiach Stefana Arczyńskiego

Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław

Otwarcie wystawy: 14 grudnia 2013 r., godz. 17.00.

Wystawa czynna do 2 lutego 2014 r.

Na wystawie we wrocławskim Pałacu Królewskim pokazanych zostanie około 100 fotografii, na których pan Stefan Arczyński zapisał wygląd i klimat Wrocławia lat 50. XX wieku. Dlatego wystawa jest jedną z niewielu okazji, by zobaczyć i poczuć atmosferę tamtego czasu. Stefan Arczyński utrwalił na swoich fotografiach wszechobecne jeszcze ślady II wojny światowej, porządkowanie i odbudowę miasta, wznoszenie nowych osiedli. Na wystawie znalazło się także wiele zdjęć o charakterze reportażowym, pokazujących życie ulicy, a także ważne wydarzenia i uroczystości, w tym fotografie wykonane podczas słynnego Wyścigu Pokoju.

KDM Arkady (1958 r.) — fot. Stefan Arczyński

Stefan Arczyński urodził się w 1916 roku w rodzinie polskich emigrantów w Essen. Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Po wybuchu wojny został wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, a później na front wschodni. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiego lazaretu i do niewoli. Jako członek Związku Polaków w Niemczech, został zwolniony w 1946 i przekazany Polsce. Osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia. Przez ponad 70 lat pracy twórczej nie rozstawał się z aparatem. Fotografował rozerwany wojną Wrocław, widoki Śląska, Pomorza i Tatr, portrety oraz dokumentował swoje liczne podróże.

Psie Budy (1958) — fot. Stefan Arczyński

Stefan Arczyński reprezentuje niemiecką szkołę fotografii, która w latach dwudziestych naszego stulecia osiągnęła najwyższy światowy poziom. Stykając się przez kilkadziesiąt lat swojej pracy z nowymi trendami w fotografii artystycznej, nie ulegał tym wpływom. Jego prace wyróżnia perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.