Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wrocław Magiczny Bogdana Konopki

Wrocław Magiczny Bogdana Konopki

Muzeum Miejskie Wrocławia

Bogdan Konopka — Wrocław Magiczny

Muzeum Miejskie Wrocławia w Ratuszu

Otwarcie wystawy – 1 czerwca 2012 r., godz. 18:00

Wystawa czynna do 1 lipca 2012 r.

Pan Bogdan Konopka (ur. 1953) w ocenie krytyków i miłośników fotografii uznawany jest za jednego z najważniejszych europejskich artystów-fotografików ostatnich lat. Tworzy od połowy lat 70. i jako jeden z nielicznych polskich artystów zrobił międzynarodową karierę. Obecnie mieszka w Paryżu, gdzie zdobył sławę jako autor głośnych albumów, m.in. o Paryżu i Lyonie. Jego prace podziwiać można w renomowanych galeriach i muzeach. W maju 2012 roku do grupy instytucyj, które miła okazję prezentować twórczość Bogdana Konopki dołączy również Muzeum Miejskie Wrocławia. Specjalnie na tą wystawę Bogdan Konopka przygotował niepokazywane wcześniej we Wrocławiu fotografie z cyklu poświęconego stolicy Dolnego Śląska. Ponieważ najchętniej fotografuje tkankę miejską, od początku swojej działalności konsekwentnie zapisuje na kliszy atmosferę i wygląd Wrocławia, z którym jest szczególnie związany. Przez lata fotografie z tego cyklu nie mogły ujrzeć światła dziennego, ponieważ nie sprzyjał temu klimat polityczny tamtych czasów. Dopiero po ich wystawieniu – w Angers w roku 1991 – „Le Monde” uznał je za rewelację.

To właśnie na doświadczeniach związanych z Wrocławiem wyrosła sława Bogdana Konopki. Wielokrotnie przemierzał z aparatem miasta, w których przyszło mu żyć i mieszkać: Wrocław, Angers, Paryż, Pekin. Seria „Niewidzialne miasto” wystawiona na festiwalu w Arles w 1994 r. przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, a za serię „Szary Paryż” otrzymał Europejską Nagrodę Fotografii – Grand Prix de la ville de Vevey w 1998 r. Na wystawie zobaczyć można zarówno prace z lat 70. XX wieku, jak i te najnowsze, wykonane specjalnie na wystawę we wrocławskim Ratuszu. W ostatnich piętnastu latach prace Konopki można było oglądać w wielu, czasem bardzo egzotycznych krajach niemal wszystkich kontynentów. Wystawy fotografij artysty tak znanego jak Bogdan Konopka zdarzają się w Polsce niezwykle rzadko, a każda z nich jest wielkim wydarzeniem i prawdziwym świętem sztuki. Niewątpliwie tak będzie również w przypadku wystawy w Muzeum Miejskim Wrocławia. Głównymi organizatorami wystawy są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Muzeum Miejskie Wrocławia. Kuratorem wystawy jest p. Anna Kania.

Fot. Bogdan Konopka

Fot. Bogdan Konopka

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.