Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: „Wrocławskie browary i piwiarnie” — premiera

„Wrocławskie browary i piwiarnie” — premiera

Wrocławski Neptun

Przed nami uroczysta premiera książki opowiadającej o piwowarskich tradycjach Wrocławia. Nasze miasto należało w dawnych wiekach do najważniejszych ośrodków browarnictwa w Europie. Produkowane tu trunki cieszyły się sławą w najdalszych zakątkach kontynentu. O tej piwnej historii opowiada najnowsza książka wydawnictwa Wrocławski Neptun Wrocławskie browary i piwiarnie.

Czas i miejsce premiery nie są przypadkowe. Już 29 czerwca 2024 r. Piwnica Świdnicka, najstarsza piwiarnia Europy, zaprasza na niezwykłe wydarzenie – II Świętojańskie Odszpuntowanie. Co to takiego? To nowa tradycja Wrocławia, która odnosi się do długiej piwnej historii miasta. Organizatorzy zapowiadają bogaty program wydarzenia – m.in. barwny pochód z beczką piwa świdnickiego, zwiedzanie lokalu oraz potańcówkę w średniowiecznym klimacie.

Wydawnictwo Wrocławski Neptun dołącza się do zaproszenia, zwłaszcza że jednym z punktów obchodów Świętojańskiego Odszpuntowania jest premiera książki autorstwa panów Tomasza Sielickiego, Mariusza Kotkowskiego i Antoniego Arsłanowowa. To album zawierający wybór ponad 70 pocztówek przedstawiających miejsca we Wrocławiu i jego okolicach, które związane były z piwem. Przeczytamy tu oczywiście o słynnej Piwnicy Świdnickiej. – W średniowieczu można było tam wypić powszechnie cenione ciemne piwo świdnickie, od którego zresztą pochodzi nazwa piwnicy. Później napitek sprowadzany ze Świdnicy wyparło wrocławskie piwo pszeniczne zwane Szepcem (Schöps) lub Białym Baranem – opowiada historyk, pan dr Tomasz Sielicki, jeden z autorów publikacji. Trunek ten podawano w charakterystycznych pękatych szklanicach nazywanych jeżami (po niemiecku Igel). – Takie naczynie uwieczniono na jednej z rzeźb zdobiących ratusz, a pocztówka ją przedstawiająca także trafiła do książki – dodaje.

Wśród miejsc opisanych w książce znajdziemy także inne karczmy o długim rodowodzie, np. karczmę Pod Gruszą na Nowym Mieście czy Pod Czarną Wroną na Nowym Targu. Nie zabraknie także dużych browarów przemysłowych: Haasego, Kipkego, braci Rösler czy Hopf & Görcke. Prócz zakładów produkujących złocisty trunek autorzy przedstawili również wiele wyszynków, czyli piwiarni, ze słynnym lokalem Konrada Kisslinga na czele. Niektóre teksty dotyczą piwnych obyczajów, m.in. studenckiego kodeksu spożywania piwa. Jest to zatem pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli historii Wrocławia oraz miłośników browarnictwa.

Premiera książki odbędzie się o godz. 14.00 w Sali Mieszczańskiej. Rozmowę z Tomaszem Sielickim poprowadzi główny piwowar Piwnicy Świdnickiej – pan Gniewko Drewnicki, który odtworzył piwo Świdnickie przy zastosowaniu dawnych metod browarniczych. Jednym z punktów premiery książki będzie jej chrzczenie, oczywiście piwem. – To stary czeski zwyczaj, w którym nową książkę polewano trunkiem Gambrinusa. Możliwe, że taka tradycja przyjmie się w naszym wydawnictwie – mówi pan Tomasz Sielicki. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie z dedykacją autora.

Piwnica Świdnicka

Program II Świętojańskiego Odszpuntowania:

godz. 13.00 – parada z beczką wokół Rynku z udziałem rekonstruktorów historycznych

godz. 13:30 – uroczyste odszpuntowanie nowej warki piwa Świdnickiego (przed wejściem głównym, Rynek Ratusz 1A)

godz. 14.00 – premiera książki Wrocławskie browary i piwiarnie oraz spotkanie z autorami (scena na Sali Mieszczańskiej)

godz. 15.00 – popisowe danie szefa kuchni

godz. 16.00 – zwiedzanie Piwnicy Świdnickiej oraz Browaru

godz. 17.00 – piwne zawody z nagrodami oraz wybór najlepiej przebranej pary (Piwnego Króla i Piwnej Królowej)

godz. 18.00 – koncert zespołu Dziwoludy oraz potańcówka w średniowiecznym klimacie

Wydarzenie na Facebooku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.