Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera

Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera

Zamek Królewski na Wawelu

Lekkość i wyrafinowanie, charakterystyczne dla stylu rokokowego, widoczne są we wszystkich dziedzinach sztuki XVIII wieku – od architektury, poprzez malarstwo i rzemiosło artystyczne po muzykę. Goście Zamku Królewskiego na Wawelu mogą tego doświadczyć, odwiedzając zjawiskowy Gabinet Porcelanowy – nową część ekspozycji stałej z największą w Europie Środkowej kolekcją miśnieńskiej porcelany. Opowieść o tzw. białym złocie (jak zwykło się mówić o porcelanie) zostanie rozwinięta dzięki bezprecedensowej wystawie czasowej Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera, prezentującej nieudostępniane publicznie dzieła tytułowego mistrza, pochodzące z prywatnych kolekcji europejskich.

Samo nazwisko Kaendlera do dziś rozpala wyobraźnię kolekcjonerów, wciąż poszukujących jego arcydzieł po całym świecie, a kolejne publikacje znacząco powiększają wiedzę o jego warsztacie. Wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu (Wawel 5) przypomni o nim nie tylko znawcom, lec także szerokiemu gronu miłośników miśnieńskiej porcelany.

Ekspozycja potrwa od 24 maja do 29 września 2024 roku. Jej kuratorkami są pani Dorota Gabryś (kustoszka i kuratorka ZKnW) oraz pani dr Klaudia Bodinek (kuratorka Röbbig München). Partnerem wystawy jest galeria Röbbig München.

Ekspozycja Zamku Królewskiego na Wawelu, zorganizowana we współpracy z monachijską galerią Röbbig, będzie okazją do zaprezentowania wspaniałego zespołu XVIII-wiecznych figur autorstwa Johanna Joachima Kaendlera pochodzących z prywatnych kolekcji europejskich. Dzięki tej wystawie będziemy w stanie jeszcze głębiej wniknąć w twórczość mistrza królewskiej porcelany, który został zatrudniony przez Augusta Mocnego jako jego nadworny rzeźbiarz i modeler w miśnieńskiej manufakturze, gdzie pracował aż do śmierci w 1775 roku. To właśnie z tym artystą jest związany najświetniejszy okres działalności zakładu w Miśni. Wawelski pokaz jest więc swego rodzaju hołdem złożonym Kaendlerowi, a poza tym pierwszą w historii monograficzną wystawą twórcy – mówi pan prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ekspozycja w sali Kolumnowej, towarzysząca Gabinetowi Porcelanowemu, oszałamia rozmachem aranżacyjnym. Autorami projektu są pan Piotr Ludwik Pizzi – światowej sławy artysta z Włoch, reżyser operowy i projektant kostiumów teatralnych, tworzący m.in. dla La Scali, oraz pan Maksym Pizzi Gasparon Contarini – architekt, scenograf, reżyser światła i reżyser operowy. Wystrój nawiązuje do najlepszych tradycji sceny operowej.

fot. Jeremi Dobrzański

Na wystawie znajdzie się ponad 230 rzeźb wypożyczonych z prywatnych europejskich kolekcji oraz muzeów. – Prezentujemy pełen przepychu, wielobarwny dwór Wettynów z eleganckimi damami, kawalerami oraz oczywiście mopsami. Mamy także kochanków przyłapanych w czasie schadzek i aktorów Comedii dell’arte. Figury Chińczyków, Japończyków, Persów czy Turków opowiadają o fascynacji Dalekim i Bliskim Wschodem. Nie zabraknie też reportażu z ulic Europy – przedstawień rzemieślników, ulicznych sprzedawców, a nawet żebraków – opowiada pani Dorota Gabryś, współkuratorka ekspozycji, kuratorka kolekcji ceramiki i szkła na Wawelu, wybitna znawczyni miśnieńskiej porcelany, autorka wystawy w Gabinecie Porcelanowym.

Wawelska ekspertka zwraca uwagę, że do końca unii polsko-saskiej królowie z dynastii Wettynów i ich otoczenie byli głównymi odbiorcami wyrobów manufaktury. – Podejmowana przez Kaendlera tematyka ukazuje życie dworu w okresie od późnego baroku, poprzez rokoko, aż do czasów klasycyzmu. Wspaniałe oprawy wykonane ze złoconego brązu zamawiane były przez paryskich antykwariuszy sprzedających saską porcelanę elitarnym kolekcjonerom w stolicy Francji, oni też odpowiadają za komponowanie figur z zegarami i naczyniami – mówi pani Dorota Gabryś.

fot. Jeremi Dobrzański

Porcelanowy świat Kaendlera

Jan Joachim Kaendler rozpoczął pracę w Miśni w 1731 roku, dlatego jego wczesne rzeźby nawiązują do zainteresowań drezdeńskiej socjety: polowań, teatru – szczególnie Commedii dell’arte i opery – oraz Zakonu Mopsa, który po roku 1738 zastąpił zakazaną przez Kościół katolicki masonerię.

Na szczególną uwagę zasługuje, zdaniem kuratorki, seria grup figuralnych, zwanych obecnie „krynolinowymi”. – Te wspaniałe, wielobarwne kompozycje dam i kawalerów w bogatych strojach dworskich przedstawiają normowaną etykietą codzienność ówczesnej elity – kurtuazyjne rozmowy i pełne zmysłowości zaloty. Zwykle w tle dostrzec możemy czarnoskórych służących serwujących modne napoje: czekoladę czy kawę – opowiada pani Dorota Gabryś.

W pracach Kaendlera odbijała się również powszechna w wieku XVIII fascynacja Orientem i jego nieprzebranym bogactwem. – Znalazła ona wyraz w figurkach i grupach przedstawiających tematy dalekowschodnie – postaciach w fantazyjnych kostiumach oraz egzotycznych zwierzętach, jak słonie, nosorożce, wielbłądy czy lwy. Były one często wzorowane na rycinach publikowanych w relacjach podróżników – wymienia kuratorka.

Bliskie twórcy było również przekonanie o urokach prostego, zgodnego z naturą życia, co zobrazował w niezwykle drobiazgowo wykonanych figurkach ogrodników oraz bukolicznych scenach rodzajowych z udziałem postaci w pasterskich kostiumach, w których kochankom towarzyszą owieczki trzymane na wstążkach i symbolizujące wierność psy.

Czy porcelana miśnieńska to pozostałość po dawnych czasach, niosąca wspomnienie o przestarzałych strukturach społecznych? A może, postrzegana jako tandetna lub krzykliwa, bywa zbyt pochopnie odrzucana? Współkuratorka ekspozycji, pani dr Klaudia Bodinek, zachęca do bezstronnego spojrzenia na XVIII-wieczne figurki. – Nie tylko stwarzają one możliwość wglądu w ekscytujący świat, który wydaje się odległy od naszego, ale także ukazują niezwykłe umiejętności miśnieńskich modelarzy i rzemieślników. Warto przyjrzeć się subtelności i elegancji ich wykonania, a momentami także pikantnym scenom, które Kaendler inscenizuje po mistrzowsku.

opracowanie: Urszula Wolak-Dudek

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Jeremi Dobrzański

Weekend otwarcia

Święto Rodziny Krakowskiej. Zamkowe ekoinspiracje

26 maja, godz. 14.00–18.00

Z okazji Święta Rodziny Krakowskiej na wawelskim wzgórzu znajdą się stanowiska z ekoinspiracjami, które będą okazją do wspólnego spędzania czasu z rodziną oraz zatroszczenia się o środowisko. Dziedziniec Zamku stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia ekologicznego: przekształcimy Wawel w strefę warsztatów, podczas których będziemy wykorzystywać przedmioty z drugiej ręki. Naszymi sprzymierzeńcami w tej akcji będą porcelanowe figurki autorstwa Jana Joachima Kaendlera.

Przynieście niepotrzebne koszulki, koszule, bluzy, a także butelki plastikowe lub kartony po napojach. Z tych przedmiotów wspólnie wyczarujemy na Wawelu cuda.

Wstęp o dowolnej porze. Stanowiska będą funkcjonować do wyczerpania materiałów (Centrum Multimedialne, dziedziniec zewnętrzny, budynek nr 7). Wydarzenia otwarte, nie obowiązuje rezerwacja. Koordynacja: pan Marek Grzybek, pani Karolina Motyka.

Warsztaty rodzinne: Mój porcelanowy zwierzyniec

26 maja, godz. 12.00

Spotkanie w cyklu „Nasz Wawel rodzinny” dla rodzin z dziećmi w wieku od siedmiu do dwunastu lat.

Zwiedzając wystawy Zamku, na obrazach, arrasach, złotych i srebrnych naczyniach, a nawet na broni możemy zobaczyć różnorodność świata zwierzęcego. Teraz możemy natknąć się na jeszcze więcej stworzeń w Gabinecie Porcelanowym i wystawie Wspaniałość rokoka. Czekają na nas między innymi porcelanowe mopsy Timo, Dido, Ida. Zapraszamy na warsztaty plastyczne: wykonamy z masy glinianej zwierzęta, które pokryjemy szkliwem, tak jak robiło się to z porcelaną.

Opłata (online): dziecko – 40 zł; dla opiekuna wstęp wolny. Udział opiekuna obowiązkowy (ze względu na ograniczoną przestrzeń prosimy, aby dziecku towarzyszył jeden opiekun). Zbiórka przy wejściu na trasę Zamek I. Koordynacja: pan Marek Grzybek.

zdjęcia: Jeremi Dobrzański

fot. Jeremi Dobrzański

fot. Jeremi Dobrzański

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.