Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławski Dom Literatury

Od 29 listopada do 2 grudnia 2018 roku we wrocławskiej Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1) odbędą się 27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Naszym Czytelnikom szczególnie rekomendujemy spotkania:

30 listopada:

godz. 14.00–15.00 Promocja książki „Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały”

Podczas spotkania redaktor książki, pan prof. Krzysztof Kawalec, opowie o nowej publikacji ukazującej wydarzenia pierwszego półrocza 1945 roku na Śląsku, zarówno w kontekście militarnym i politycznym, jak i społeczno-ekonomicznym, opisując jednocześnie losy wybranych mieszkańców Śląska oraz ich rodzin. Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej. Sala Zielona.

godz. 15.00–16.00 Spotkanie z Magdaleną Maruck, autorką książki „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela”

Pani Magdalena Maruck opowie o niezwykłych losach rodziny Gretschel i walce Jürgena Gretschela o poszanowanie historii Dolnego Śląska przez jej nowych mieszkańców. Temat obrzędów Dolnego Śląska oraz tradycyjnej kuchni dolnośląskiej podejmie natomiast pani Róża Rzepakowska. Zaprasza Wydawnictwo Edytor. Sala Niebieska.

godz. 16.00–17.00 Wrocławska podróż przez wieki Macieja Łagiewskiego

Dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia zabierze nas w fascynującą podróż po dziejach naszego miasta. Składają się na nie ludzie, miejsca i wydarzenia, które według autora są w każdym przypadku „naj…”. Książka Wrocław. Podróż przez wieki jest kontynuacją wcześniej wydanego zbioru esejów Wrocław. Wędrówka przez wieki. Spotkanie poprowadzi pani Hanna Wieczorek. Zaprasza Wrocławskie Wydawnictwo EMKA. Sala Czerwona.

godz. 16.00–17.00 Wokół antologii „Orbis Wratislaviae. Wrocław w relacjach dawnych i współczesnych” autorstwa prof. Krzysztofa Ruchniewicza i prof. Marka Zybury

Książka prezentuje wizerunek miasta zachowany w tekstach pisanych, dawnych, od opisu zachowanego w Kronice Hartmanna Schedla, po współczesne, z początków XXI wieku. Autorzy, wrocławianie i goście, Niemcy i Polacy, pisarze, uczeni, politycy, publicyści, ale i „zwykli” mieszkańcy nadodrzańskiej metropolii, zdają na kartach tych relacji, opisów, dzienników i listów sprawę ze swojego, za każdym razem innego, przeżywania genius loci miasta. Spotkanie poprowadzi pani Joanna Mielewczyk. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova. Sala Zielona.

godz. 18.00–19.00 Spotkanie z prof. Romualdem Łuczyńskim wokół książki „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach polskich. Sudety Wschodnie i Przedgórze Sudeckie”

Pan prof. Romuald Łuczyński przedstawi ostatni z pięciu tomów poświęconych dziejom szlacheckich i arystokratycznych rezydencji w Sudetach, wydanych w latach 2012–2018, w których opisuje nie tylko dzieje poszczególnych rezydencji, ale i losy rodów, a także obecny stan obiektów. Zaprasza Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf. Sala Czerwona.

godz. 18.00–19.00 Zdrowa i szybka kuchnia roślinna z Kasią Gubałą

Czy nać rzodkiewki jest jadalna? Jaki cukier jest najzdrowszy? Czym zastąpić nabiał? Jak uniknąć niedoborów i bilansować wegańską dietę? Czy można przygotować posiłki wege w kwadrans? Na warsztaty kulinarne z promotorką zdrowego żywienia panią Katarzyną Gubałą zaprasza Grupa Helion. Sala Niebieska.

1 grudnia:

godz. 11.00–12.00 Album „Miasta Dolnego Śląska na fotografii lotniczej” zaprezentują jego twórcy, prof. Rafał Eysymontt, autor tekstu i opracowania, oraz Stanisław Klimek, autor fotografii

W książce znalazły się zdjęcia przeszło pięćdziesięciu miast dolnośląskich. Lotnicze fotografie z okresu sprzed II wojny światowej, zachowane w Instytucie Herdera w Marburgu, zestawione zostały z aktualnymi zdjęciami wykonanymi przez pana Stanisława Klimka specjalnie na potrzeby publikacji. Autorzy opowiedzą o fenomenie dolnośląskich miast, których średniowieczne układy urbanistyczne wciąż są dobrze czytelne mimo kataklizmu 1945 roku, odbudowy, przebudowy i rozbudowy, a także o technice i praktyce fotografii lotniczej. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova. Sala Czerwona.

godz. 18.00–19.00 Spotkanie z Joanną Lamparską wokół najnowszej książki „Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska”

Pani Joanna Lamparska opowie o siódmym już przewodniku innym niż wszystkie, prowadzącym szlakiem dolnośląskich zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia i niewyjaśnione zbrodnie. Podczas spotkania autorka wspomni również o ukrytych skarbach i zaginionych kolekcjach. Zaprasza Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf. Sala Niebieska.

2 grudnia:

godz. 15.00–16.00 Spotkanie z Faustyną Toeplitz-Cieślak i Izabelą Żukowską wokół książki „Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności”

O historii, tajemnicach, anegdotach i plotkach Warszawy od końca wieku XIX aż po współczesność opowiedzą autorki książki Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności. Spotkanie poprowadzi pan Tadeusz Deptuła. Zaprasza Wydawnictwo Arkady. Sala Zielona.

Pełny program Targów

Targi na Facebooku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.