Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wystawy poświęcone wybitnym Polakom w Muzeum Książąt Czartoryskich

Wystawy poświęcone wybitnym Polakom w Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawy poświęcone wybitnym Polakom w Muzeum Książąt Czartoryskich

Od 7 września 2021 roku w Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15) prezentowane są dwie wystawy poświęcone wybitnym Polakom. To okazja do spotkania wielkich uczonych, słynnych poetów oraz postaci, które odegrały ważną rolę na arenie politycznej Europy i świata.

Wystawa Wielcy Polacy eksponowana jest w Sali Bibliotecznej Pałacu Czartoryskich. Poczet zasłużonych otwiera Wincenty Kadłubek – pierwszy uczony Polak i pisarz, autor Kroniki polskiej, która przez wieki kształtowała świadomość historyczną i narodową Polaków. Na wystawie zobaczymy też m.in. portret Mikołaja Kopernika oraz wizerunek Tadeusza Kościuszki.

Z kolei w Gabinecie Rycin i Rysunków Pałacu Czartoryskich na wystawie Królowie elekcyjni i dyplomacja zaprezentowane zostały portrety władców Polski i przedstawienia uroczystych wjazdów związanych z panowaniem królów elekcyjnych, począwszy od Zygmunta III Wazy. Wystawione ryciny to dzieła wybitnych artystów niderlandzkich, włoskich i augsburgskich tworzących od XVII do XIX wieku. Są pokazywane niezwykle rzadko, a niektóre z nich przetrwały w zaledwie kilku egzemplarzach. Na obie wystawy zapraszamy do 30 stycznia 2022 r.

Jan Styfi, Mikołaj Kopernik (1473 Toruń – 1543 Frombork) – duchowny, astronom, autor „De revolutionibus orbium coelestum”, 1870 r., fot. Pracownia MNK

Warsztaty inspirowane naturą

Muzeum to miejsce, w którym pasję do sztuki łączymy z innymi dziedzinami. Tym razem we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie organizujemy spotkania inspirowane przyrodą.

Najbliższe spotkanie z cyklu Zachwyt pięknem – znawcy sztuki i biolodzy o dziełach inspirowanych przyrodą odbędzie się 11 września o godz. 11.00 w Sali Chełmońskiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (Rynek Główny 3). Głównymi bohaterami zajęć będą ptaki. W otoczeniu wybitnych dzieł inspirowanych naturą uczestnicy będą mogli posłuchać wykładu, a następnie wziąć udział w warsztatach. To szansa, aby pochwalić się umiejętnościami artystycznymi i stworzyć pracę związaną z tematyką spotkania. Zajęcia poprowadzą: panie Irena Buchenfeld i Joanna Zaguła z MNK oraz pani Katarzyna Chrząścik i pan Wojciech Solarz z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Prosimy o rezerwację, tel. 12 433 57 44. Serdecznie zapraszamy miłośników sztuki i przyrody.

Władysław Aleksander Malecki, Sejm bociani, 1878 r., fot. Pracownia MNK

„Ciche godziny” w Muzeum

Przypominamy, że w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału w Muzeum będzie jeszcze ciszej. Wszystko za sprawą akcji „Ciche godziny”, która spotkała się z entuzjazmem zwiedzających.

„Ciche godziny” poświęcamy widzom szczególnie wrażliwym, osobom ze spektrum autyzmu oraz wszystkim tym, którzy poszukują w Muzeum spokoju. W tym czasie muzyka i multimedia na wystawach będą wyłączone. Zadbamy również o komfort w miejscach poza przestrzenią wystawową i wyciemnimy je. Pamiętajmy, aby w czasie zwiedzania wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów. W trakcie „cichych godzin” zwiedzanie w grupach i oprowadzanie z przewodnikiem nie będzie możliwe.

Wprowadzenie nowych możliwości zwiedzania to kolejny etap dostosowywania Muzeum dla widzów o szczególnych potrzebach. MNK jest liderem międzynarodowego projektu „Spektrum”, realizowanego w ramach „Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 – partnerstwa strategiczne”. Wdrażane rozwiązania konsultowane są z lokalnymi organizacjami i specjalistami, m.in.: ze Stowarzyszeniem Jestem ZA, Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci z Autyzmem ZACISZE, Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie, Fundacją Autyzm Up oraz dr. Andrzejem Wolskim.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.