Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

13 listopada, godz. 16.00

Kenia: muzeum Karen Blixen w Nairobi, dom rodzinny oraz pasje malarskie autorki „Pożegnania z Afryką”

Cykl: Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej

Wykład pani dr Beaty Lejman. Afryka to kontynent niebywałych kontrastów, mozaiki krajobrazów oraz zamieszkujących ją ludzi, niezliczonych języków oraz religii. To ziemia koczowniczych plemion stawiających bliskie naturze chaty, mieszkańców podziemnych domostw, a także willi, kamienic i drapaczy chmur. Jak na tym tle rysuje się sylwetka pisarki i malarki Karen Blixen (1885–1962), arystokratki i bizneswoman? Spotkanie będzie okazją do poznania jej domów (dziś muzeów) w Kenii (Nairobi) oraz w Danii (Rungsted) i spojrzenia na różne oblicza autorki oraz Afryki, w której spędziła 17 lat niezwykłego życia.

Wykład o Kenii, opisywanej słowami Karen Blixen, pozwoli spojrzeć wzrokiem pisarki nie tylko na estetykę afrykańskiego kraju i twórczość wyrosłą na tej ziemi, ale także na problemy kolonialne. Tematy kolejnych spotkań dotyczyć będą m.in. Uzbekistanu, Izraela, Iranu, Turcji, Jemenu, Senegalu, Meksyku… – a to dopiero początek podróży dookoła świata.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5

Wstęp wolny. Z uwagi na zmienną sytuację związaną z pandemią wydarzenie może zostać przeniesione na inny termin.

13 listopada, godz. 12.00, online

Barokowy prospekt organowy w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu na tle analogicznych dzieł śląskich

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Wykład pana dr. Dariusza Galewskiego. Arcydzieło Michała Englera, jakim były wielkie organy w kościele farnym św. Elżbiety we Wrocławiu (1750–1761), stało się od momentu swojej inauguracji wizytówką miasta. Dotyczyło to w pierwszym rzędzie walorów muzycznych instrumentu, jak również jego fasady, czyli prospektu, który ukształtowany został w tzw. typie śląskim. Charakteryzował się kulisową, dośrodkową kompozycją, pofalowanym układem poszczególnych sekcji piszczałkowych zwieńczonych okazałą glorią oraz bogatą dekoracją snycerską wykonaną pod kierunkiem Johana A. Siegwitza. Była ona wpisana w ideową wymowę wystroju świątyni, gdyż podkreślono w niej motyw ofiary, nawiązując tym samym do obrazu Ostatniej Wieczerzy, który do ostatniej wojny znajdował się w ołtarzu głównym świątyni. Pełna rekonstrukcja organów zniszczonych doszczętnie przez pożar w 1976 r. jest realizacją bez precedensu w światowym budownictwie organowym, która pozwoliła na przywrócenie Wrocławiowi cennego elementu spuścizny artystycznej miasta.

profil FB

W przypadku pytań prosimy o kontakt, tel.: 71 372 51 48.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.