Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

16–17 października 2021 roku

16 października, godz. 11.00

Błękitne bemole

Cykl: Kurs historii sztuki. Work in progress

Warsztaty dla dorosłych. Prowadzenie: pani Justyna Oleksy. Malowanie ze słuchu – dużo frajdy, znaczny format, śmiały gest, wiele nut. Zapraszamy na warsztaty muzyczno-malarskie dla dorosłych, które są praktycznym wstępem do niedzielnego wykładu Henri Matisse. Radość tworzenia. Zanim usłyszymy o tym artyście i jego twórczych impulsach, sprawdzimy na sobie umiejętność barwnego słyszenia: czy dźwięk trąbki jest czerwony, a samogłoska „A” niebieska? Jaki obraz powstanie, gdy spróbujemy przenieść na płótno dźwięk chorału gregoriańskiego i rockowe brzmienie Patti Smith? Posłuchamy, zobaczymy.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Bilety: 7 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

16 października, godz. 13.00–15.00

„Strzał w 10!” – fabryka przypinek

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w ramach gry terenowej „Strzał w 10!”. Prowadzenie: panie Agata Iżykowska-Uszczyk, Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy, Agnieszka Jamroszczak. We wrześniu Pawilon Czterech Kopuł, Muzeum Współczesne Wrocław i Centrum Kultury Zamek zainicjowały wspólną grę terenową „Strzał w 10!”, która pozwala na odkrywanie sztuki współczesnej. Zachęcamy do zabawy! Warsztaty w Pawilonie będą okazją do poznania ciekawostek o trzech wrocławskich instytucjach, które łączy tramwaj nr 10. Uczestnicy zajęć wspólnie stworzą symbol nici przyjaźni spinającej owe miejsca. Co to będzie? Linia, koło, dzieło sztuki? Znajdźmy to coś! A może projekt jest już gotowy? Zastosujmy go w praktyce – niech trafi na autorskie przypinki. Może Wasz pomysł na znak lub logo zagości na stałe w przyszłych edycjach zabawy? Zachęcamy do zabrania ze sobą telefonów komórkowych.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

17 października, godz. 11.00

Henri Matisse. Radość tworzenia

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Justyny Oleksy. Chcę tylko, aby moje obrazy śpiewały – deklarował Henryk Matisse. Uczestnicy wykładu poczują zatem szczególny rodzaj empatii ruchowej, którą wywołuje Taniec, prześledzą tony Muzyki, zanurzą się w estetyce szczęścia Radości życia, która antycypuje bardziej muzyczne, rytmiczne obrazy z końca lat 40. XX w. i „malowane nożyczkami” pod koniec życia kolaże. Wycinał, wycinał, a jak nawycinał, to córka wchodziła na drabinkę i przybijała to… Wykład poświęcony twórcy, który podpisywał się złotymi rybkami, zawiłość ślimaka tworzył z kwadratów i żegnał się jako smutny król.

Wydarzenie płatne – bilet: 8 zł. Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum otrzymują dostęp bezpłatny. Z otrzymanego drogą mailową biletu należy skopiować szesnastocyfrowy kod online i wkleić w pole weryfikacji. Uwaga: system weryfikacji kodu działa na pół godziny przed rozpoczęciem spotkania – tylko w tym czasie możliwe jest uzyskanie linku do wydarzenia na platformie Teams. Jeśli nie korzystali Państwo jeszcze z Teamsa, można pobrać i zainstalować aplikację lub otworzyć otrzymany link w oknie przeglądarki internetowej.

17 października, godz. 12.00

Od „kurnoska” do „najczystszego syna wolności”

Cykl: Z rodziną do muzeum

Warsztaty edukacyjno-plastyczne pani Izabeli Trembałowicz-Chęć dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Tadeusz Kościuszko zapisał się w historii Polski i Stanów Zjednoczonych jako inżynier wojskowy, dowódca, naczelnik. Ale przecież nie urodził się od razu generałem. Młodzi uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak wyglądało dzieciństwo Tadeusza w rodzinnym domu, kim była dla Tadeusza Ludwika Sosnowska, jakie drogi powiodły go aż do Ameryki i dlaczego prezydent Stanów Zjednoczonych nazwał go „najczystszym synem wolności”.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5

Bilety: 3 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 372 51 48.

17 października, godz. 12.00

„Ośle uszy”, „ośla ławka” – kary i nagrody w dawnej szkole

Cykl: Etno w południe

Warsztaty pani Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Sto lat temu uczniowie siedzieli w ławkach z wycięciem na kałamarz, uczyli się „na elementarzu”, mieli lekcje kaligrafii… Zajęcia w Muzeum Etnograficznym będą dla współczesnych dzieci okazją do wypróbowania starych ławek, obejrzenia zabytkowej tabliczki z rysikiem, sprawdzenia, jak piórem ze stalówką przepisywało się teksty z elementarza Falskiego. Chętni będą mogli rozwiązać zagadki ortograficzne, a także (dobrowolnie) doświadczyć stosowanych dawniej kar cielesnych… na przykład klęczenia na grochu.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 3 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 344 33 13.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.