Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wydarzenie Historyczne Roku

Wydarzenie Historyczne Roku

Muzeum Narodowe w Krakowie

Dzieła z Ukrainy

20 lipca przyjechały do Muzeum Narodowego w Krakowie dzieła sztuki ze Lwowa. Będzie je można oglądać od 29 lipca 2022 roku na wystawie Nowy początek. Modernizm w II RP – drugiej odsłonie prac z cyklu „4 × nowoczesność”.

Dzisiaj mamy szczęśliwy finał wielkiego przedsięwzięcia. Było to duże wyzwanie logistyczne, także ze względu na sprawy formalne związane z podpisywaniem kontraktu ze stroną ukraińską, co wymagało wielodniowych negocjacji – mówi koordynatorka wystawy, pani Katarzyna Szepieniec. Dodatkowym utrudnieniem były problemy z ubezpieczeniem dzieł z uwagi na trwającą na Ukrainie wojnę.

Przyjazd prac do Krakowa jest efektem współpracy z Lwowską Narodową Galerią Sztuki i Muzeum Narodowym we Lwowie. Wypożyczone dzieła to ikona Prorok Eliasz i akwarela przedstawiająca księżną Jarosławnę autorstwa Michała Bojczuka, Autoportret w świątyni Luny Drexler oraz rzeźba Lotnik. Projekt pomnika na Cmentarz Łyczakowski Janiny Reichert-Toth.

fot. Mirosław Żak

Wydarzenie Historyczne 2021 roku

Muzeum nominowane jest w dwóch kategoriach w konkursie Wydarzenie Historyczne 2021 r. O wynikach zdecydują głosy uczestników – zachęcamy do głosowania w kategorii „wystawa” na Polskie Style Narodowe 1890–1918 i w kategorii „wydarzenie” na otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Wydarzenie Historyczne Roku to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl. Nagradza twórców przedsięwzięć historycznych, które promują historię naszego kraju w Polsce i za granicą. Głosy można oddawać do 15 sierpnia.

fot. Tomasz Markowski

Zajęcia dla dzieci

Muzeum kontynuuje organizację wakacyjnej rozrywki dla najmłodszych. Zapraszamy na spotkania w cyklu warsztatów edukacyjnych.

21 lipca, godz. 10.15 – Kamienica Szołayskich, wystawa Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku, pl. Szczepański 9 – Symetria – dążenie do doskonałości.

22 lipca, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa Jacek Malczewski romantyczny, al. 3 Maja 1 – Szaleństwo czy spokój? Zamęt czy idylla?

26 lipca, godz. 10.15 – Kamienica Szołayskich, wystawa Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku – Usiądę i odpocznę. O czym skrzypi muzealne krzesło?

27 lipca, godz. 10.15 – Kamienica Szołayskich, wystawa Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku – W przestrzeni relaksu.

29 lipca, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa Jacek Malczewski romantycznyRównonoc, czyli kto psoci wśród paproci.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat. Wstęp: 15 zł. Centrum Informacji i Rezerwacji, tel.: 12 43 35 744.

Godziny otwarcia oddziałów

Informujemy, że Dom Jana Matejki (ul. Floriańska 41) do 25 lipca będzie zamknięty w związku z pracami technicznymi. 24 lipca Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (pl. Władysława Sikorskiego 6) będzie otwarte dla zwiedzających w godz. 13.00–17.00.

24 lipca o godz. 12.00 zapraszamy na koncert z cyklu Espresso na dziedzińcu Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Na wiolonczeli zagra pan Marcin Mączyński, a na kontrabasie – pan Łukasz Mazanek. Bilety można zakupić na stronie Sinfonietty Cracovii.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.