Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady i zajęcia dla dzieci w Muzeum Narodowym

Wykłady i zajęcia dla dzieci w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Wykłady i zajęcia dla dzieci

20-21 czerwca 2015 roku

20 czerwca, godz. 12.00

Peggy Guggenheim i jej kolekcja sztuki współczesnej

Cykl: Kobieta w świecie sztuki

Peggy Guggenheim, amerykańska kolekcjonerka i propagatorka sztuki współczesnej, będzie bohaterką wykładu pani Iwony Gołaj. Pochodziła z bogatej rodziny nowojorskich Żydów, w młodości wyjechała do Europy, gdzie zetknęła się z bohemą artystyczną. Pod koniec lat 30. XX wieku założyła w Londynie jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej. W 1949 r. kupiła w Wenecji Palazzo Venier dei Leoni, gdzie obecnie mieści się muzeum prezentujące jej kolekcję. Można tam zobaczyć m.in. dzieła tak wybitnych artystów współczesnych, jak: Picasso, Dalí, René Magritte, Brancusi i Jackson Pollock. Wstęp wolny.

20 czerwca, godz. 13.30

Nowosielski we Wrocławiu

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Kontakty Jerzego Nowosielskiego z Wrocławiem przebiegały na różnych płaszczyznach: towarzyskiej – za sprawą długoletniej przyjaźni z Tadeuszem Różewiczem, której śladem jest m.in. zachowana korespondencja oraz obrazy artysty w domu poety, i artystycznej – dzięki aranżacjom wystroju wrocławskich cerkwi. Wewnątrz wrocławskiej cerkwi katedralnej autokefalicznego Kościoła prawosławnego przy ul. Św. Mikołaja Nowosielski namalował freski oraz ikony carskich wrót ikonostasu. O tych i o wielu innych interesujących faktach z życia artysty opowie słuchaczom p. Magdalena Szafkowska. Wstęp wolny.

21 czerwca, godz. 12.00

Sztuka współczesna (cz. 2) 

Cykl: Kurs historii sztuki

Prelegentka, p. Iwona Gołaj, zaprezentuje główne kierunki i tendencje artystyczne w sztuce polskiej XX i XXI wieku. Wstęp z biletem za 5 zł.

21 czerwca, godz. 10.00, 11.30, 14.00, 15.30

O lodowcach, pustyniach i dalekich krainach – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 3-5 lat

Cykl: Muzealne kocie ścieżki

Zbliżają się wakacje i wszyscy już marzą o dalekich podróżach. Zapraszamy na wyprawę pędzlem malowaną! Błękitne niebo Italii, ruiny antyczne w Rzymie, romantyczne wschody Słońca czy alpejski lodowiec w Szwajcarii to jedne z piękniejszych motywów krajobrazowych pojawiających się na obrazach na wystawie Sztuka europejska XV-XX wieku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pooglądamy, popodziwiamy, pofantazjujemy i namalujemy wakacje swoich marzeń. Zajęcia poprowadzi p. Barbara Przerwa. Wstęp z biletem za 15 zł.

Wystawa Bogdana Ziętka

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

ul. Romualda Traugutta 111/113

Wenus z Brzeźnicy. Kobiety w świecie Bogdana Ziętka

20 czerwca6 września 2015 roku

Kurator wystawy: Joanna Kurbiel

Osiem rzeźb przedstawiających kobiety naturalnych rozmiarów, kilkadziesiąt mniejszych figurek, a także obrazy, fotografie i rysunki można będzie oglądać na wystawie znanego dolnośląskiego artysty nieprofesjonalnego, pana Bogdana Ziętka.

Bogdan Ziętek, ur. w 1932 r. we wsi Tłukienka w powiecie olkuskim, po II wojnie światowej wraz z całą rodziną przeniósł się na Dolny Śląsk, gdzie do dziś mieszka (w Brzeźnicy koło Barda). Człowiek wielu talentów: przede wszystkim rzeźbiarz pełnowymiarowych postaci kobiecych, których wykonał 14, jak i mniejszych 30-40 centymetrowych figurek, których stworzył ponad 170 (w tym 4 figurki mężczyzn), ale także malarz, rysownik, fotograf, poeta, muzyk, projektant ubiorów dla swoich figur. Do wyrzeźbionych przez siebie kobiet ma stosunek emocjonalny, nazywa je paniami, panienkami, dziewczynami, damami, księżniczkami, „drewnianymi żonami”. Stroi je, czesze, maluje – poświęcając im swoją uwagę i wolny czas. Jak kiedyś powiedział: Każdy się urodził do jakiejś osobistej sprawy. Jeden jest księdzem, drugi złodziejem. Ja rzeźbię kobiety. Muszę to robić i już. Bogdan Ziętek ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się zarówno w prywatnych, jak i muzealnych kolekcjach.

Wystawie towarzyszy katalog prac artysty wydany przez Muzeum w Płocku.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.