Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wykłady w Muzeum Czartoryskich

Wykłady w Muzeum Czartoryskich

Muzeum Narodowe w Krakowie

Wykłady w Muzeum Czartoryskich

Do otwarcia Klasztorka, ostatniej części kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich, został jeszcze ponad rok. Jednak już teraz kustosze zapraszają na specjalne, przedpremierowe pokazy wybranych eksponatów, połączone z wykładem i dyskusją. Uzupełniając narrację ekspozycji, przypominają o zmieniającej się w czasie idei muzeum, zapraszając do konfrontacji przeszłości z przyszłością. W programie tegorocznych wykładów zaplanowane zostały także spotkania poświęcone historii Muzeum i wybitnych ludzi je tworzących.

Już 28 kwietnia 2022 roku o godz. 19.00 odbędzie się wykład o początkach „zakładu naukowego” księcia Władysława Czartoryskiego oraz działalności pierwszych kustoszy Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich. Ambicją wnuka księżnej Izabeli było utworzenie zbioru dokumentującego dzieje kultury artystycznej wszystkich epok. Wstęp wolny.

Cykl wykładów będzie dzielił się na kilka mniejszych: O czym mówią rzeczy?, Dzieje – ludzie – zbiory oraz wykłady towarzyszące pokazowi Tryptyku kreteńskiego.

O czym mówią rzeczy?

Cykl „O czym mówią rzeczy? Opowieści dzieł sztuki z kolekcji Czartoryskich” to wyjątkowa okazja do zobaczenia nietuzinkowych dzieł sztuki, jeszcze zanim staną się częścią nowej ekspozycji stałej. Cenne przedmioty będą cyklicznie prezentowane na dziedzińcu Pałacu (ul. Pijarska 15), a prezentacji każdorazowo towarzyszył będzie wykład kustosza Muzeum Książąt Czartoryskich.

Pokazy tytułem i sposobem prowadzenia narracji nawiązują do „mowy rzeczy” i koncentrują się na łączonych z nimi znaczeniach. Prezentacje – poprzez odpowiedni dobór atrakcyjnych wizualnie, bogatych w treści historyczne i artystyczne dzieł sztuki i pamiątek, dotąd nie eksponowanych – wiążą obecną ekspozycję w Pałacu i Arsenale z przyszłą wystawą w Klasztorku, ukazując różne „poziomy” kolekcji Czartoryskich jako nierozłącznej całości – zaprasza pani dr Katarzyna Płonka-Bałus, kurator Muzeum Książąt Czartoryskich.

Podczas pokazów na dziedzińcu będzie można zobaczyć m.in. strzelbę rewolwerową z potrójnym zamkiem skałkowym z warsztatu Andrzeja Żukiewskiego w Podhorcach, natomiast w Galerii Sztuki Starożytnej zostaną zaprezentowane, wyłącznie na czas wykładu, XIX-wieczne falsyfikaty zabytków antycznych, jakimi są m.in. brązowa figurka wojownika etruskiego, terakotowa grupa Ledy uwodzonej przez łabędzia czy figurka kobiety czytającej z tabletu.

Program pokazów:

„Królewskość” monarszego trofeum29 maja

Kopia – imitacja – falsyfikat. Antyk” w XIX wieku17 lipca (Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale)

Od oryginału do „falsu”. O (neo)średniowiecznych wyrobach z kości słoniowej w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich28 sierpnia

Gabinet de curiosités, czyli o osobliwościach natury i sztuki6 listopada

Pokazy będą odbywać się o godz. 12.00 na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich.

Dzieje – ludzie – zbiory

Drugim cyklem spotkań w Muzeum Książąt Czartoryskich są „Dzieje – ludzie – zbiory”, przybliżające historię Muzeum Czartoryskich i stojących za nim ludzi: dyrektorów, kustoszy, pracowników. Ilustrowane prezentacją wykłady lub spotkania dyskusyjne to doskonała sposobność, by poznać muzeum „od kuchni”.

Tematem kolejnych wieczorów będą szeroko pojęte dzieje Muzeum Czartoryskich, poczynając od drugiej połowy XIX wieku, opowiedziane w sposób erudycyjny, a jednocześnie żywy i anegdotyczny, ukazując nieznane epizody i sylwetki – zapomnianych „ludzi muzeum”: dyrektorów i kustoszy. Ich tłem są wielkie wydarzenia dziejowe i uwikłane w nie – wielkie dzieła sztuki – zapowiada pani dr Katarzyna Płonka-Bałus.

Pierwszy wykład poświęcimy początkom „zakładu naukowego” księcia Władysława Czartoryskiego i działalności pierwszych kustoszy Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich. Kolejny wykład, planowany na czerwiec, będzie dotyczył Muzeum Książąt Czartoryskich profesora Mariana Sokołowskiego i stawiał pytanie o początki akademickiego muzealnictwa.

Międzynarodowy Dzień Książki

Jak świętować Dzień Książki w muzeum? Poprzez spotkania z autorami publikacji dla dzieci wydanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie i ciekawe prelekcje. 23 kwietnia zapraszamy na spotkania dla dzieci i dorosłych, które odbędą się w Gmachu Głównym.

Program:

godz. 10.30–12.00 – Był sobie kolekcjoner, czyli ile przedmiotów zmieści się w jednym pokoju – warsztaty z panią ilustratorką Małgorzatą Zając wokół książki dla dzieci Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim. Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat, wstęp: 25 zł. Spotykamy się przed salą AV.

godz. 12.15–13.15 – Dawno, dawno temu… – spotkanie z aktorem, panem Tomaszem Augustynowiczem, który przeczyta fragmenty książek dla dzieci wydanych przez MNK: Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum Jagody Gumińskiej-Oleksy i Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim Katarzyny Maziarz-Górki. Spotkanie przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, wstęp: 15 zł, odbędzie się w sali AV.

godz. 16.00 – Dla mnie myślenie jest powietrzem. Żywioły wyobraźni poetyckiej Stanisława Wyspiańskiego – wykład dla dorosłych i młodzieży o symbolice powietrza i pozostałych żywiołów w twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Spotkanie poprowadzi badaczka literatury Młodej Polski, pani prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel. Wstęp wolny.

Zakupu biletów i rezerwacji można dokonać poprzez Centrum Informacji i Rezerwacji, tel. 12 433 57 44 (w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Wspieramy Ukrainę – warsztaty i oprowadzania

Muzeum prowadzi dwa cykle wydarzeń powstałe w reakcji na sytuację naszych wschodnich sąsiadów: oprowadzania „Wspieramy wspierających” i warsztaty dla dzieci „Spotkajmy się”.

Na najbliższe bezpłatne oprowadzanie w ramach cyklu „Wspieramy wspierających” zapraszamy 26 kwietnia o godz. 15.00 do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Po wystawie Lelewel. Rytownik polski oprowadzi kuratorka, pani Janina Wilkosz.

Harmonogram warsztatów dla dzieci „Spotkajmy się”:

20 kwietnia – Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9

21 kwietnia – Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15

27 kwietnia – Gmach Główny, al. 3 Maja 1

28 kwietnia – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3

Zajęcia odbywają się zawsze w godzinach 13.30-16.00. Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat (niezależnie od narodowości). Wstęp: 1 zł. Celem warsztatów jest integracja, zabawa, ale także inspiracja oraz wyciszenie.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, przestrzeń wystawy, fot. Tomasz Markowski

Oprowadzanie dla seniorów w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Muzeum przygotowało coś specjalnego również dla seniorów. 21 kwietnia zapraszamy na oprowadzanie po Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (pl. Władysława Sikorskiego 6). Ekspozycja prezentuje wszechstronną twórczość „czwartego wieszcza” obejmującą różne, dopełniające się dziedziny sztuki.

Oprowadzanie rozpocznie się o godz. 10.30 i potrwa około godziny. Zapraszają: pani kustosz Magdalena Laskowska oraz pani konserwator Łucja Skoczeń-Rąpała. Bilety (1 zł) można rezerwować poprzez Centrum Informacji i Rezerwacji, tel. 12 433 57 44.

15 maja o godz. 10.30 w ramach cyklu „Poranki w muzeum” Muzeum oferuje seniorom oprowadzanie po wystawie Jacek Malczewski romantyczny z kuratorką, panią Urszulą Kozakowską-Zauchą.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.