Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wykłady Koła Naukowego Austriackiej Szkoły Ekonomii

Wykłady Koła Naukowego Austriackiej Szkoły Ekonomii

Koło Naukowe Austriackiej Szkoły Ekonomii na UEK

Serdecznie zapraszamy na wykłady otwarte Koła Naukowego Austriackiej Szkoły Ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (ul. Rakowicka 27).

Austriacka teoria cykli koniunkturalnych

Na najbliższym spotkaniu prelegent, pan Przemysław Rapka, przedstawi austriacką teorię cyklu koniunkturalnego, czyli najbardziej znaną teorię austriackiej szkoły ekonomii. Według niej kreacja kredytu przez sektor bankowy i zaniżenie stóp procentowych prowadzą do błędnej alokacji zasobów oraz powstania struktury gospodarczej, która jest niemożliwa do utrzymania w dłuższym okresie. Dlatego boom gospodarczy spowodowany ekspansją kredytową musi ostatecznie zakończyć się recesją gospodarki i sektora finansowego.

Przemysław Rapka jest doktorantem i pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jest również wieloletnim współpracownikiem Instytutu Misesa i wykładowcą na corocznej Szkole Ekonomicznej. Pracuje dla firmy zajmującej się doradztwem inwestycyjnym.

Spotkanie odbędzie się 25 stycznia 2023 roku o godz. 18.30 w pawilonie C (sala C).

Czy Bitcoin jest ekologiczny?

Kolejny wykład będzie odnosić się do tematu podnoszonego w ostatnich dwóch lat, a mianowicie – ekologiczności wydobywania Bitcoinów. Podczas prelekcji zostanie przedstawiony rynek kryptowalut: na czym polega i dlaczego nie marnuje energii, lecz czyni sieć energetyczną bardziej zieloną.

Wykład wygłosi pani Magdalena Gronowska – doradca biznesowy w branży energetycznej oraz Bitcoin mining. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Kanadzie, gdzie m.in. pomogła uruchomić pierwszy fundusz Bitcoin, nadzorowała bankructwo giełdy Quadriga o wartości 215 mln USD oraz lobbowała na rzecz prawa przyjaznego Bitcoinowi. Prelegentka ma również dziesięcioletnie doświadczenie w doradztwie politycznym w zakresie rynków energii i emisji dwutlenku węgla.

Wykład odbędzie się 26 stycznia o godz. 18.30 w pawilonie C (sala A).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.