Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady w Muzeum Narodowym

Wykłady w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Wykłady i spotkania

9-14 lutego 2017 roku

 

11 lutego, godz. 12.00

W pięćsetną rocznicę reformacji. Niemieckie grafiki religijne o motywach protestanckich od XVI do XIX w.

Cykl: Oblicza reformacji

Prelegentka, pani Zuzanna Mikołajek, omówi grafiki ilustrujące wydania Biblii Lutra, a także grafiki alegoryczne zawierające wykładnię treści protestanckich. Przedstawione zostaną ponadto tzw. listy chrzcielne – dary ojca chrzestnego dla dziecka, niewielkie grafiki składane w kosteczkę, popularne w wielu protestanckich regionach Niemiec i Szwajcarii od 1700 do 1815 roku. Sala 116, wstęp wolny.

12 lutego, godz. 10.00

Wyczaruj własną maskę na karnawał

Cykl: Z rodziną do Muzeum

Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Karnawał to czas zabawy i kolorowych bali. Co roku dorośli i dzieci zastanawiają się, jak się przebrać i jaką założyć maskę, aby zabłysnąć na balu. Podczas zajęć plastycznych wykonane zostaną piękne i oryginalne maski karnawałowe. Prowadzenie: pani Katarzyna Kalinowska. Wstęp wolny, zapisy: tel. 71 372 51 48.

14 lutego, godz. 11.15

Zaprezentujemy wyjątkowe dzieło z naszych zbiorów – Przechadzkę w polu Adolfa Dresslera. Obraz ten, na co dzień przechowywany w magazynie, jest jednym z najmniejszych w naszych zbiorach. Będzie to jedyna okazja, aby przyjrzeć mu się z bliska i posłuchać krótkiej opowieści na jego temat.

Adolf Dressler — Przechadzka w polu

Pawilon Czterech Kopuł

ul. Wystawowa 1

10 lutego, godz. 17.00

W piątek o piątej – oprowadzanie po wystawie stałej

W każdy piątek o piątej, o każdej porze roku, każdy może przyjść na otwarte oprowadzanie. Wstęp z biletem na wystawę stałą.

11 lutego, godz. 16.00

Edward Dwurnik. Książę dużego państwa

Cykl: Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu Czterech Kopuł

Dlaczego Edward Dwurnik zamalowuje dzieła kolegów? Kim są sportowcy ukazani na płótnach artysty? Jakie emocje wywołuje wśród widzów prezentowany w Pawilonie Czterech Kopuł Obłęd ludu? – o tym wszystkim będzie można posłuchać podczas wykładu pani Alicji Abramowicz. Kopuła Północna, wstęp wolny.

12 lutego, godz. 11.00

Odwaga, śmiałość i bunt. Futuryzm w Europie

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Aleksandry Paterman przybliży podstawowe założenia futuryzmu, buntowniczego kierunku „patrzącego w przyszłość”, odrzucającego tradycję, zafascynowanego przemysłem i rozwojem miast. Słuchacze poznają założenia Manifestu futuryzmu z 1909 roku oraz ich realizację w pracach najważniejszych reprezentantów tego nurtu. Kopuła Północna, wstęp wolny.

Edward Dwurnik

Panorama Racławicka

ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11

9 lutego, godz. 17.30

Bliższe i dalsze podróże kulinarne

Wykład pani Beaty Stragierowicz.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

ul. Romualda Traugutta 111/113

11 lutego, godz. 15.00

O zjawiskach z „Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO”: pochód lajkonika i flisackie tradycje w Ulanowie

Wykład prowadzony przez panią Martę Derejczyk poświęcony będzie krakowskiemu lajkonikowi oraz tradycjom flisackim, genezie tych zjawisk, związanym z nimi legendom oraz współczesnym działaniom na rzecz ich ochrony. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.