Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady i spotkania w Muzeum Narodowym

Wykłady i spotkania w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

lipiec 2016 roku 

22 lipca, godz. 12.00 i 14.00

Maryla Rodowicz i jej wymyślne kreacje

Maryla Rodowicz, gwiazda polskiej estrady, do dzisiaj uchodzi za jedną z najbardziej ekstrawagancko ubranych piosenkarek. W czasie spotkania dzieci będą mogły podziwiać jej kreacje z lat młodości i zaprojektować kostium dla swojego ulubionego gwiazdora. Zajęcia poprowadzi pani Barbara Przerwa. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym: tel. 71 372 51 48.

23 lipca, godz. 12.00

Od szustokoru do garnituru

Prelegent, pan Michał Pieczka, przedstawi dzieje garnituru, który od ponad stu lat jest uznawany za synonim elegancji w modzie męskiej. Omówi także różne rodzaje ubiorów, które go poprzedziły. Słuchacze dowiedzą się, jak wyglądały XVII- i XVIII-wieczny szustokor i frak oraz XIX-wieczny surdut, a także w jaki sposób były noszone te ubiory.

23 lipca, godz. 13.30

Jedwab, bistor i ludowy pasiak. Ubiory z okresu PRL w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Prelegentka, pani Katarzyna Witas, opowie o różnych rodzajach materiałów stosowanych przez projektantów mody działających w okresie PRL.

24 lipca, godz. 12.00

Na tropie ciekawostek. Aktywne zwiedzanie wystawy „Modna i już! Moda w PRL”

Czy można zrobić stylową bluzeczkę z linek spadochronowych lub z tak zwanej mapy ucieczkowej, którą otrzymywał lotnik na wypadek przymusowego lądowania? Czy szlafrok może zamienić się w elegancką sukienkę? Albo czy resztki wełny z produkcji dywanów można wykorzystać do zrobienia pięknych ubrań? Wszystko jest możliwe! Wystarczy trochę pomysłowości, własnej pracy, a powstaną olśniewające stroje. I nie dość, że będą piękne, to jeszcze z ciekawą historią. Zajęcia poprowadzi pan Sławomir Ortyl. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym.

***

Pawilon Czterech Kopuł

ul. Wystawowa 1

23 i 26 lipca, godz. 11.00

Pomysł na dzieło

Zanim uczestnicy muzealnej zabawy wykonają własne dzieło – będące wynikiem przypadku sprowokowanego rzutem kostką do gry lub monetą – dowiedzą się, jaki pomysł na dzieło mieli wybitni polscy konceptualiści Stanisław Dróżdż i Ryszard Winiarski, których prace można oglądać na ekspozycji w Pawilonie. Wstęp bezpłatny, spotkanie poprowadzi pani Iwona Gołaj. Obowiązują zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

Muzeum Etnograficzne

ul. Romualda Traugutta 111/113

26 lipca, godz. 12.00

Krzyżyk, nie kółko

Haftowanie – zajęcia dla dzieci. Wstęp wolny. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa: tel. 71 344 33 13.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.