Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady oraz spotkania z muzyką i malarstwem

Wykłady oraz spotkania z muzyką i malarstwem

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Spotkania z muzyką i malarstwem

15 stycznia 2015 roku, godz. 18.00

Wystąpią:

pan Maksymilian Grzesiak – skrzypce

pan Mikołaj Ferenc – fortepian

Program:

Ernest Bloch – Nigun z cyklu Baal-Shem – Three Pictures of Chassidic Life

Paweł de Sarasate – Zigeunerweisen op. 20

Juliusz Massenet – Medytacje z opery Thais

Przerwa

Edward Grieg – Sonata na skrzypce i fortepian op. 45 nr 3

W przerwie pan Grzegorz Wojturski zaprezentuje dwa obrazy ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, różne, jeśli chodzi o temat, ale spójne czasowo z nastrojową muzyką Griega, Blocha, Masseneta. Spotkanie z muzyką i malarstwem w duchu symbolizmu i secesji przełomu XIX i XX w.

Jerzy Mosson, Dama przy oknie, 1904

Dama przy oknie to wysmakowane studium wytwornej kobiety, modnie ubranej w białą długą suknię i wielki czarny kapelusz. Siedzi w zamyśleniu niczym piękny powabny ptak we wnętrzu, na tle półotwartego okna. Zdradza fascynację malarza tajemnicą kobiecej natury oraz jego zachwyt stylistyką secesji.

Karol Ernest Morgenstern, Noc księżycowa nad Wielkim Stawem, 1905

Na sporym płótnie artysta ukazał surową górską przyrodę. Nastrojowy pejzaż karkonoskiego stawu o zmierzchu urzeka swą malowniczością i tajemnicą. Natura jest tu piękna i spokojna, epatuje kojącą ciszą.

Koncert 15 stycznia AD 2015

Plejada artystów współczesnych – Jan Chwałczyk

17 stycznia, godz. 15.00

Program:

•              omówienie prac artysty – pani Joanna Kwaśna

•              projekcja filmu Jan Chwałczyk Tadeusza Złotorzyckiego

•              rozmowa w gronie miłośników i krytyków sztuki z udziałem artysty

Jan Chwałczyk (czas emisji: 30 minut) – Scenariusz, reżyseria i montaż: Tadeusz Złotorzycki. Zdjęcia: Stanisław Sielicki. Muzyka: kompozycję własną gra na skrzypcach Oliwia Kimbar. Produkcja niezależna, Wrocław 2012.

Pan Jan Chwałczyk (ur. w 1924 w Krośnie), polski artysta – malarz, rzeźbiarz, twórca obiektów plastycznych, instalacji przestrzennych i inicjator akcji artystycznych.

W latach 1946-1951 studiował w PWSSP we Wrocławiu, dyplom uzyskał pod kierunkiem prof. Eugeniusza Gepperta. Jan Chwałczyk zaliczany jest do czołowych przedstawicieli polskiej neoawangardy. W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się ponad 30 jego prac.

Spotkaniu towarzyszy okolicznościowy pokaz trzech prac artysty: Reprodukcje, 1968; Reproduktor addytywny, 1969; Barwny układ przestrzennej transformacji światła, 1970.

Zapraszamy: sala audiowizualna nr 116, I piętro.

Jan Chwałczyk

*****

17 stycznia, godz. 12.00

Demony Michała Wrubla – wykład p. Magdaleny Szafkowskiej

Cykl: Dziedzictwo kulturowe Europy

Prelegentka przedstawi sylwetkę oraz najważniejsze dzieła tego niezwykle oryginalnego artysty reprezentującego symbolizm i secesję w sztuce rosyjskiej. Wstęp wolny.

Demony Michała Wrubla

17 stycznia, godz. 10.30

Dzień Babci i Dziadka

Laurka dla babci i dziadka – warsztaty dla dzieci (6-12 lat) z babciami i dziadkami prowadzi p. Sławomir Ortyl.

17 stycznia, godz. 13.00

Nałogi rozmaite, czyli o twórczych i niszczących namiętnościach – wykład p. Jadwigi Jasińskiej-Sadury

Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć obrazy ukazujące człowieka uzależnionego od różnych namiętności zarówno tych niszczących (hazard), jak i twórczych (kolekcjonerstwo). Wstęp wolny.

18 stycznia, godz. 12.00

Renesans

Cykl: Kurs historii sztuki

Prelegentka, p. Barbara Przerwa, omówi najważniejsze zabytki sztuki renesansowej w Europie. Przedstawi, na wybranych przykładach malarstwa, rzeźby i architektury, najistotniejsze zjawiska artystyczne, które odmieniły dzieje sztuki europejskiej. Wstęp z biletem za 5 zł.

 renesans

*****

Panorama Racławicka

22 stycznia, godz. 17.30

Stambuł – odkrywanie Bosforu

Cykl: Z Panoramą śladami dziedzictwa kulturowego

Prowadząca spotkanie p. Krystyna Lasota-Kotowicz opowie o swoich wrażeniach z podróży do jednego z najbardziej niezwykłych miast, jakim jest, łączący Azję i Europę, Stambuł. Opowieść zostanie zilustrowana licznymi zdjęciami omawianych miejsc.

Gmach Panoramy Racławickiej przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11. Wstęp wolny.

Stambuł

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.