Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wykłady w Pałacu na Wyspie

Wykłady w Pałacu na Wyspie

Muzeum Łazienki Królewskie

Bliskie spotkania z historią i literaturą — wykłady w Pałacu na Wyspie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Bogatą ofertę wykładów popularnonaukowych, adresowanych do wszystkich, którzy interesują się historią i kulturą, przygotował Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską. Spotkania – zgodnie z tradycją – odbywać się będą w środy o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie. Wstęp wolny.

Jako pierwszy, bo już 21 września 2016 roku, rusza nowy cykl historyczno-polityczny Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku. W swoich wykładach wybitni specjaliści, znawcy i badacze epoki stanisławowskiej, opowiedzą o trudnej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz politycznych szachach, które doprowadziły do upadku Rzeczypospolitej. – Utrata państwowości to doświadczenie niezwykle bolesne. Nie dziw zatem, że wielu z nas wciąż nurtuje pytanie, jak do tej tragedii doszło? – mówi pomysłodawczyni cyklu, pani profesor Zofia Zielińska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. – Próbujemy odpowiedzieć na nie cyklem wykładów o Rzeczypospolitej w XVIII wieku, któremu nadaliśmy tytuł „Czy mogła się uratować?”. Przeznaczamy te wykłady dla tych wszystkich, którzy zastanawiają się, czy odpowiedź na to pytanie ma jakiekolwiek znaczenie dla naszych dzisiejszych wyborów i postaw. Zamierzamy mówić o słabych stronach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wskazując, jak próbowano je przezwyciężyć i co z tych wysiłków wynikło. Poprzez portrety wybranych postaci spróbujemy rozważyć, czy powinniśmy bardziej wstydzić się naszej XVIII-wiecznej elity, czy niekiedy brać z niej przykład, wreszcie dokonamy bilansu polskiego wieku świateł. A zaczniemy od pytania, które stale powinniśmy ponawiać: w jakim stopniu sprawy polskie zależały od Polaków?

Jesienny sezon wykładów w Łazienkach Królewskich zainauguruje wystąpienie pani dr Doroty Dukwicz: Czy osiemnastowieczna Rzeczpospolita była państwem suwerennym?

Harmonogram wykładów

W październiku rozpocznie się kolejna edycja Oświeceniowej republiki marzeń. Bohaterami wykładów w nowym semestrze będą m.in. architekt Jakub Kubicki, Jan Chrystian Kamsetzer i Jan Bogumił Plersch – artyści działający na dworze Stanisława Augusta. 12 października pierwszy wykład pt. Żona Szmula, Judyta Zbytkowerowa w Łazienkach wygłosi pani prof. Elżbieta Wichrowska.

Harmonogram wykładów

Jesienią do Łazienek Królewskich powraca Światło literatury. Pierwsze spotkanie – z panem Stefanem Kovácsem – już 5 października. Cykl powstaje we współpracy ze Wschodnią Fundacją Kultury „Akcent”. – Spotykamy się z pisarzami, którzy są na tyle odważni, że w swych dziełach stawiają kluczowe dla naszych czasów pytania, i na tyle rozważni, że nie formułują gotowych i jednoznacznych odpowiedzi – mówi pan dr Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny magazynu „Akcent”, wykładowca UMCS. – W jesiennej odsłonie do najwybitniejszego polskiego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego dołączą autorzy z krajów środkowoeuropejskich – zaprezentujemy niezwykłe osobowości twórcze Istvána Kovácsa z Węgier i Mykołę Riabczuka z Ukrainy.

Harmonogram wykładów

Dodatkową atrakcją będą sobotnie spacery w cyklu Czytanie Łazienek Królewskich, które przybliżą historię obiektów stworzonych przez Stanisława Augusta – pierwszy już 8 października o godz. 11.00, zbiórka pod Pałacem na Wyspie. Pan prof. Andrzej Pieńkos opowie o królewskiej koncepcji Łazienek oraz innych rezydencjach monarchów europejskich z XVII i XVIII wieku.

Wykłady w Łazienkach Królewskich — fot. Paweł Czarnecki

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2021 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.