Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Wykłady w Willi Caro

Wykłady w Willi Caro

Muzeum w Gliwicach

Wykład poświęcony twórczości Zofii Rydet

26 stycznia 2022 roku o godz. 17.00 w Czytelni Sztuki odbędzie się wykład przybliżający sylwetkę Zofii Rydet (1911-1997), wybitnej artystki związanej z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Z wykładem połączona będzie projekcja filmu pt. Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet. Autorem filmu jest niedawno zmarły Andrzej Różycki (1942-2021), przez wiele lat bliski przyjaciel artystki.

Aktualizacja: Ze względu na obecną sytuację epidemiczną wykład odbędzie się online na platformie ZOOM. Identyfikator spotkania: 858 6472 7097. Kod dostępu: 879732. Limit miejsc: 100 osób.

Film pt. Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet zostanie zaprezentowany stacjonarnie, w Czytelni Sztuki, w późniejszym terminie.

Tematem wykładu będzie postawa twórcza i egzystencjalna Zofii Rydet, fotograf o wyjątkowej wrażliwości. Omówiony zostanie jej najsłynniejszy cykl pt. Zapis socjologiczny (1978-1990), w którym artystka uwieczniła mieszkańców rozmaitych regionów Polski we wnętrzach ich domostw. Poddane interpretacji zostaną też wcześniejsze i późniejsze prace, m.in. fotokolaże o metaforycznej wymowie pt. Świat uczuć i wyobraźni czy fotografie z serii pt. Mały człowiek, ukazujące złożony świat dziecięcych doświadczeń. Nakreślona zostanie także wyjątkowa pozycja Rydet w środowisku fotograficznym, zarówno w ogólnopolskim, jak i lokalnym kontekście Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego.

Autorka wykładu: pani Maria Franecka – historyczka sztuki i filolog germańska. P.o. kierownik Działu Fotografii Artystycznej w Muzeum w Gliwicach. W latach 2015-2021 pracowała w Dziale Zbiorów w Muzeum Sztuki w Łodzi. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Stypendystka Stowarzyszenia GFPS oraz programu Styria-Artist-in-Residence. Współkuratorka m.in. wystaw: Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii (wraz z Martą Szymańską), Muzeum Sztuki w Łodzi, 2021; Słowo kłamie – oko nigdy. Nowoczesność w fotografii polskiej w latach 1918-1939 (wraz z Pauliną Kurc-Maj), której kolejne trzy odsłony odbyły się w Instytucie Polskim w Düsseldorfie (2017), Instytucie Polskim w Budapeszcie (2018) oraz w ramach Festiwalu Interphoto (2019); Nowoczesność w typografii polskiej 1918-1939 (wraz z Pauliną Kurc-Maj) w Muzeum Jerke w Recklinghausen (2017).

Dzieło sztuki jako źródło historyczne

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością. Na kolejne spotkanie w ramach Wszechnicy zapraszamy 27 stycznia. Film z wykładu zostanie udostępniony na muzealnym kanale YouTube. Wykład prowadzić będzie pan dr hab. Marek Walczak, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ.

Marek Walczak – absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1998 r. uzyskał tytuł doktora (praca doktorska pod kierunkiem prof. Jerzego Gadomskiego), a w 2007 r. habilitował się. Członek Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej. Od 2016 r. sprawuje funkcję dyrektora Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego preferencje naukowe koncentrują się na europejskiej sztuce gotyckiej (głównie rzeźba architektoniczna i snycerka, malarstwo, rzemiosło artystyczne), ze szczególnym uwzględnieniem sztuki doby Piastów i Jagiellonów w Krakowie. Innymi przedmiotami jego badań są także ikonografia chrześcijańska, przede wszystkim hagiograficzna, oraz wizerunki hierarchów kościelnych.

Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8A

Studium krajobrazu. Fotograficzna podróż Josepha Grehla przez Tarnowskie Góry i okolice

Mamy przyjemność przedstawić Państwu książkę, której współwydawcą jest nasze Muzeum: Studium krajobrazu. Fotograficzna podróż Josepha Grehla przez Tarnowskie Góry i okolice, autorstwa Moniki Rosenbaum i Sebastiana Rosenbauma. Publikacja jest fascynującą kompilacją kolekcji fotografii ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, wykonanych przez Józefa Grehla, który (zanim przeniósł się do Gliwic) był mieszkańcem Tarnowskich Gór i począwszy od około 1916 roku uwieczniał na zdjęciach krajobraz miasta, a także okolicznych terenów.

Autorzy nie tylko przybliżają jego biografię; opowiadają również o zjawisku Heimatschutz, które stało m.in. za fotograficznymi fascynacjami Grehla. Książka jest jednak przede wszystkim spojrzeniem na obraz terenów tarnogórskich z początków XX w. i jego ówczesnych mieszkańców – świata już minionego, czasami trudnego do rozpoznania we współczesnym mieście. Wyrażając uznanie dla pracy Autorów, zapraszamy Państwa do spaceru śladami Józefa Grehla.

Publikację w cenie 70 zł zakupić można w Willi Caro. Więcej informacji

Monika Rosenbaum i Sebastian Rosenbaum, Studium krajobrazu. Fotograficzna podróż Josepha Grehla przez Tarnowskie Góry i okolice, wydawcy: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach oraz Muzeum w Gliwicach, 2021, str. 216, ISBN 978–83-950395-7-7.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.