Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady w Muzeum Narodowym

Wykłady w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

weekendowe wykłady dla dorosłych i zajęcia dla dzieci

Muzeum Narodowe, plac Powstańców Warszawy 5

Wykłady:

7 września 2013 roku, godz. 12.00

Eugeniusz Geppert i edukacja plastyczna w powojennym Wrocławiu — w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Barbara Przerwa opowie o malarstwie i działalności pedagogicznej Eugeniusza Gepperta, najważniejszego animatora polskiego życia artystycznego we Wrocławiu po II wojnie światowej. Ten wieloletni rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu założył w 1961 r. „Szkołę Wrocławską” — stowarzyszenie, które skupiając najważniejsze indywidualności plastyczne tego czasu, odegrało dużą rolę w popularyzacji sztuki i integracji środowiska twórczego Wrocławia. Wstęp wolny.

8 września, godz. 12.00

Ceramika i szkło na Śląsku po 1945 roku — w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Iwona Gołaj omówi prace szklane najważniejszych przedstawicieli wrocławskiej szkoły: Zbigniewa Horbowego, Ludwika Kiczury, Tasiosa Kiriazopoulosa, Henryka Wilkowskiego, Sylwestra Drosta, Reginy i Aleksandra Puchałów. Słuchacze będą też mogli dowiedzieć się o działalności pierwszych pedagogów — ceramików wrocławskiej PWSSP: Rudolfa Krzywca, Julii Kotarbińskiej i Krystyny Cybińskiej, a także poznać twórczość Ireny Lipskiej-Zworskiej, Anny Malickiej-Zamorskiej i Ewy Mehl. Wstęp wolny.

14 września, godz. 11.00

Myśliwskie ciekawostki dla seniorów — w ramach Dni Seniora 2013

Wykład Grzegorza Wojturskiego połączony z oprowadzaniem po wystawie czasowej Oręż Europejski. Prelegent przybliży zwiedzającym zagadnienia historii, kultury i technik myśliwskich na dawnych obszarach Śląska. Najważniejszą atrakcją spotkania będzie możliwość dokładnego przyjrzenia się bogato zdobionym kuszom, kordelasom, strzelbom śrutowym, sztucerom, a także akcesoriom do polowań — prochownicom i rogom myśliwskim. Wstęp wolny.

14 września, godz. 12.00

Polscy artyści we Wrocławiu w dwudziestoleciu międzywojennym — w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Wybitni twórcy związani z Wrocławiem (działający przed I wojną światową i w dwudziestoleciu międzywojennym) będą bohaterami wykładu Jadwigi Jasińskiej-Sadury. Prelegentka opowie o Rafale Maszkowskim, dyrygencie Wrocławskiego Towarzystwa Orkiestrowego, malarzu Fryderyku Pautschu oraz artystce tkaczce Wandzie Bibrowicz. Wstęp wolny.

14 września, godz. 14.00

Mądrości i absurdy w przysłowiach przekazywane — w ramach Dni Seniora 2013

Na przykładzie obrazów ilustrujących przysłowia prelegentka Jadwiga Jasińska-Sadura pokaże, które przysłowia przekazują nieprzemijające prawdy, a które z nich są już dziś niezrozumiałe. Wstęp wolny.

15 września, godz. 12.00

Madonny kresowe na Śląsku — w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Powojenna migracja ludności polskiej z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk będzie tematem wykładu Grzegorza Wojturskiego. Prelegent opowie o obrazach Matki Bożej przywożonych przez repatriantów i o reaktywowaniu kultu tych wizerunków w nowym miejscu. Wstęp wolny.

15 września, godz. 14.00

Stracone i ocalone. Dolnośląskie dwory i pałace — w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

O dolnośląskich dworach i pałacach opowie Michał Pieczka, doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Słuchacze będą mogli poznać historię i stan obecny obiektów — zarówno tych zniszczonych, jak i tych, którym udało się przywrócić dawną świetność. Wstęp wolny.

21 września, godz. 12.00

Od pracowni alchemika do laboratorium — w ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Prelegent Grzegorz Wojturski pokaże obrazy europejskie przedstawiające wnętrza pracowni alchemicznych. Opowie o użytkownikach tych miejsc — uczonych i hochsztaplerach, a także o symbolicznym znaczeniu przedmiotów, którymi się otaczali. Wstęp wolny.

21 września, godz. 14.00

Wybitni wrocławscy uczeni — w ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Johannes Crato, Ferdynand Cohn i Albert Neisser — to niektórzy z uczonych, o których mówić będzie Jadwiga Jasińska-Sadura. Prelegentka przedstawi wybranych naukowców związanych z Wrocławiem i reprezentujących różne dziedziny nauki. Wstęp wolny.

22 września, godz.12.00

Od Galileusza do Alberta Einsteina – wizerunki uczonych w sztuce europejskiej — w ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Prelegentka Iwona Gołaj omówi najbardziej znane przedstawienia uczonych — od wizerunków francuskich encyklopedystów do popartowskiego portretu Alberta Einsteina autorstwa Warhola. Wstęp wolny.

22 września, godz.14.00

Nauki moralne w obrazach z galerii Muzeum Narodowego we Wrocławiu — w ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Prowadzący spotkanie Sławomir Ortyl przybliży te dzieła malarskie, które pod treścią portretu, martwej natury czy sceny rodzajowej skrywają bogaty, nieprzemijający przekaz moralny. Wstęp wolny.

******

Zajęcia dla dzieci:

8 września, godz. 10.00, 11.30, 14.00, 15.30 (do wyboru)

Wspominamy wakacje — cykl „ Kocie ścieżki”

Zabawa powtarzana czterokrotnie w ciągu dnia z możliwością wyboru odpowiedniej godziny. W czasie spotkania prowadząca Barbara Przerwa pokaże maluchom obrazy i rzeźby prezentowane na wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej. Staną się one inspiracją dla wspomnień o przygodach wakacyjnych, wędrówkach po świecie przyrody i sztuki. Zabawy przeznaczone są dla dzieci od 3 do 5 lat.

Na spotkania obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym, tel.: 71 372 51 48. Wstęp: 15 zł od dziecka.

8 września, godz.12.00

Opowieść o książętach śląskich — w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Dzieci dowiedzą się, kim byli książęta piastowscy i jaką rolę odegrali na Śląsku oraz będą mogły zobaczyć nagrobki książąt śląskich, obraz Jan Matejki „Sejm w Gąsawie” i epitafium księcia Jana II legnicko-brzeskiego. W drugiej części spotkania stworzą własną pracę plastyczną, nawiązując do tematu zajęć. Prowadzenie: Sławomir Ortyl. Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.

Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym, tel.: 71 372 51 48. Wstęp wolny.

14 września, godz. 15.00

Rycerski świat naszych dziadków — w ramach Dni Seniora 2013

Zabawę plastyczną przeznaczoną dla dzieci i ich dziadków na wystawie czasowej Oręż Europejski poprowadzi Sławomir Ortyl. Uczestnicy spotkania nie tylko obejrzą wystawę, ale wspólnie zastanowią się, czy w dzisiejszych czasach nadal aktualny jest dawny kodeks rycerski. Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.

Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym, tel.: 71 372 51 48. Wstęp wolny.

21 września, godz.16.00

Leonard da Vinci sławny malarz i wynalazca — w ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Prowadząca spotkanie Barbara Przerwa przybliży dzieciom sylwetkę jednego z najwybitniejszych artystów włoskiego renesansu Leonarda da Vinci. Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.

Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (od 16 września, tel.: 71 372 51 48). Wstęp wolny.

22 września, godz.16.00

Sekrety warsztatów malarskich — w ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 

Uczestnicy zajęć będą mogli się dowiedzieć, jaka wiedza i jakie umiejętności były kiedyś potrzebne artyście do samodzielnego wytworzenia farb. Poznają tajemnice powstawania tempery i farby olejnej. Wszyscy wezmą udział w zabawie testującej zdobytą wiedzę i spróbują podzielić na dwie grupy wystawione składniki, które były potrzebne do wykonania omawianych farb. Dzieci spróbują też samodzielnie namalować obrazek temperą. Prowadzi Sławomir Ortyl. Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.

Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (od 16 września, tel.: 71 372 51 48). Wstęp wolny.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.