Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wernisaż wystawy „Sztuka Teraz” / Spektakl „Wyspa Wyspiański”

Wernisaż wystawy „Sztuka Teraz” / Spektakl „Wyspa Wyspiański”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Wernisaż wystawy „Sztuka Teraz”

Szlachetna Paczka wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie i Fundacją Lotto zaprasza do zaangażowania się w projekt Sztuka Teraz, którego celem jest odkrywanie współczesnej, wartościowej sztuki, a także pokazanie, że sztuka może zagościć w każdym domu. Chcemy budować modę na kupowanie sztuki, tak by Polska stawała się krajem ludzi tworzących, takich, którzy pięknem chcą zmieniać świat. Dlatego zapraszamy wszystkich do udziału w aukcji charytatywnej, która odbędzie się za pośrednictwem platformy Allegro Charytatywni. Dochód z licytacji dzieł będzie przeznaczony na cele Szlachetnej Paczki, która od 16 lat pomaga najbardziej potrzebującym.

Sztuka Teraz połączyła w tym roku blisko 30 kuratorów i 160 artystów. Do akcji zaprosiliśmy także grono ekspertów ze świata sztuki, designu i kolekcjonerstwa, do którego należą między innymi: pani Beata Bochińska – autorka bestsellerowego poradnika Zacznij kochać dizajn, pan Jacek Kołodziejski – jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów, pan Łukasz Radwan – dziennikarz, krytyk i promotor sztuki.

Eksperci spośród zgłoszonych 1120 prac wybrali najlepsze, które już niebawem zostaną pokazane w Muzeum. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 stycznia 2018 roku o godz. 18.30 w Gmachu Głównym. Od lutego do 15 kwietnia wystawa będzie prezentowana w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9). Będą jej towarzyszyć wydarzenia edukacyjne upowszechniające wiedzę o sztuce.

Spektakl „Wyspa Wyspiański”

Pan Szymon Budzyk, absolwent PWST, pracował nad tym spektaklem przez pół roku. Nazwał go instalacją teatralno-dźwiękową, a za materiał twórczy posłużyły mu przeżycia Stanisława Wyspiańskiego, opisane w listach do rodziny i przyjaciół. – Te listy ukazują wrażliwość i stosunek do otaczającej rzeczywistości prywatnej, artystycznej i społeczno-politycznej. Są świadectwem myślenia. Są dźwiękiem i rytmem życia, którego obrazem jest 12 autoportretów. Ukazują one proces dojrzewania od chłopca do schorowanego mężczyzny. Połączenie tych elementów stanowi analizę „zjawiska Wyspiański”, złożoności jego człowieczeństwa – mówi Szymon Budzyk. Autor zaprosił do swojej instalacji studentów krakowskich: pp. Marię Polańską (AM), Martę Nawrot (ASP), Mateusza Palucha (AST), Łukasza Romaniuka (AST). Darmowe wejściówki można odbierać w kasach Gmachu Głównego przy al. 3 Maja 1. Zapraszamy na spektakl: 21 stycznia, godz. 17.00.

Ostatnie dni wystawy „Odwilż 56 – Cracovia 65”

Najbliższy weekend to ostatnia szansa na zobaczenie przygotowanej przez kuratorów Instytutu Architektury – pp. Dorotę Jędruch, Martę Karpińską, Dorotę Leśniak-Rychlak i Michała Wiśniewskiego – ekspozycji Odwilż 56 – Cracovia 65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza. We wnętrzach dawnego luksusowego hotelu prezentowany jest nie tylko dorobek jednego z najbardziej znanych polskich architektów, to także opowieść pokazująca konteksty kulturowe, polityczne, ekonomiczne i społeczne PRL-u lat 50. i 60. Ekspozycja została nagrodzona Marką Radia Kraków. Zachęcamy do skorzystania z atrakcji finisażowego weekendu:

20 stycznia

godz. 12.00, przestrzeń wystawy – oprowadzanie kuratorskie: p. Marta Karpińska

godz. 17.00, przestrzeń wystawy – oprowadzanie kuratorskie: p. Dorota Leśniak-Rychlak

godz. 18.00, Forum Designu – Miasto jako dobro wspólne – dyskusja z udziałem: pp. Witolda Cęckiewicza, Pawła Hałata, Cecylii Malik oraz Beaty Siemieniako, prowadzenie: p. Dorota Leśniak-Rychlak

21 stycznia

godz. 12.00, przestrzeń wystawy – oprowadzanie kuratorskie: p. Michał Wiśniewski

godz. 15.00, Kino Kijów – projekcja Wodzireja (reż. Feliks Falk) – wprowadzenie: p. Michał Wiśniewski (współorganizator: KIJÓW.CENTRUM, dawne kino Kijów)

godz. 17.00, Bazarch, Forum Designu – wykład A la carte – Le Corbusiera przepis na miasto: Dorota Jędruch

godz. 18.00, przestrzeń wystawy – ostatnie oprowadzanie kuratorskie – kuratorzy wystawy

Wydarzenia edukacyjne

17 stycznia

Wyspiański – dizajner. Według „Raptularza” artysty

cykl: Wykłady towarzyszące wystawie Wyspiański

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Jozefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Agata Wójcik, wstęp wolny

19 stycznia

Oprowadzanie dla osób indywidualnych po wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8, godz. 16.30

prowadzenie: p. Mateusz Chramiec, wstęp z biletem na wystawę

20 stycznia

Opowieść o chlebie

cykl: Latający dywan. Opowieści przedmiotów (warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat)

Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego, godz. 12.00

prowadzenie: p. Cieszka Żółtko, wstęp: 10 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

25 stycznia

Od rzemiosła do ikony – jak rodziła się moc „Bitwy pod Grunwaldem”?

cykl: Czwartki u Matejków

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

prowadzenie: p. Paulina Adamczyk, wstęp wolny

***

Konserwatorska interpretacja dzieła: „Pieta z Biecza” i „Pejzaż górski z jeziorem” Aleksandra Kotsisa

cykl: Konserwatorskie czwartki

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 16.30

prowadzenie: p. Monika Tarnowska-Reszczyńska, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.