Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Nowe wystawy dzieł Stanisława Wyspiańskiego

Nowe wystawy dzieł Stanisława Wyspiańskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie

Nowe wystawy dzieł Stanisława Wyspiańskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie nie rozstaje się z twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Już od 11 października 2019 roku w Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1) będzie można obejrzeć aż dwie wyjątkowe wystawy dzieł artysty – Skarbiec Wyspiańskiego oraz Wyspiański. Skarby ze Lwowa.

Nie chcąc pozbawiać odwiedzających możliwości kontaktu z twórczością Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum zaprasza na wystawę Skarbiec Wyspiańskiego, która będzie prezentować wybór najważniejszych prac artysty z kolekcji. To właśnie Muzeum jest w posiadaniu największego zbioru dzieł Wyspiańskiego, liczącego ponad tysiąc obiektów. Dzięki wystawie obiekty będą ciągle dostępne dla publiczności, zaprezentowane zostaną jednak w nietypowej formie otwartego magazynu.

Z kolei Wyspiański. Skarby ze Lwowa to wystawa prezentująca po raz pierwszy w Polsce całą kolekcję dzieł Wyspiańskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia B.G. Woźnickiego. Będzie można zobaczyć cztery pastele z lat 1893–1894 oraz 64 luźne szkice i studia rysunkowe.

Wystawy będzie można oglądać w Gmachu Głównym do 1 marca 2020 roku.

Obraz w pigułce. Być jak Wyspiański

„Obraz w pigułce” to cykliczny, artystyczny projekt charytatywny. Mali pacjenci projektują obrazy, tworząc plastelinowe makiety, a uczestnicy warsztatów malują je na wielkoformatowych płótnach i przekazują do szpitali dziecięcych. Muzeum jest patronem tej edycji akcji – Być jak Wyspiański.

13 października Muzeum zaprasza zwiedzających do wzięcia udziału w warsztatach i namalowania obrazów inspirowanych sztuką Stanisława Wyspiańskiego.

godz. 10.00 – oprowadzenie po wystawie Wyspiański. Skarby ze Lwowa i Skarbiec Wyspiańskiego dla uczestników warsztatów. Konieczna jest rezerwacja.

godz. 11.00–15.00 – warsztaty: malowanie obrazów na podstawie makiet z plasteliny.

Do warsztatów można dołączyć w dowolnym momencie, a wstęp jest wolny. Przyjdź do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego i namaluj obraz dla pacjentów szpitala dziecięcego. 23 października o godzinie 11.00 odbędzie się wernisaż prac na oddziale dziecięcym Szpitala im. Stefana Żeromskiego.

Wydarzenia edukacyjne

12 października

Kto pracował, aby bawić mógł się ktoś

spacer muzealny

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 11.00

prowadzenie: p. Joanna Kołek

13 października

Oprowadzanie kuratorskie: Idzie Młodość!

Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa Idzie Młodość! I Grupa Krakowska, godz. 12.00

prowadzenie: p. Anna Budzałek, wstęp z biletem na wystawę

***

Koncert

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 18.00

wystąpi: p. Iwo Kahanek (Czechy), wstęp wolny

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa: w programie utwory Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina, Leona Janačka

16 października

Dziwnych zdarzeń apogeum w EUROPEUM

gra muzealna

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Władysława Sikorskiego 6, godz. 18.00

prowadzenie: p. Oliwia Matuszewska, wstęp: 15 zł

17 października

Dyskusja nad obrazami i nie tylko…

wokół Rembrandta van Rijn w zbiorach MNK: dzieł mistrza, jego kręgu i naśladowców oraz prekursorów – prerembrandtystów (relacja dzieł: oryginał – powtórzenie z epoki – kopia późniejsza a naśladownictwo lub pastisz)

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, godz. 17.30

prowadzenie: pp. prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki, dr Filip Chmielewski, wstęp wolny

***

Ikona inaczej – to znaczy jak?

Gmach Główny, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Magdalena Ludera, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.