Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wyspy Owcze

Wyspy Owcze

Klub Podróżników „Śródziemie”

Klub Podróżników „Śródziemie”

Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków

Wyspy Owcze

Zofia, Michał i Piotr Miedzińscy

23 września 2013 r., godz. 19.00

Na północy archipelagu, na wyspie Viðoy, leży najdalej na północ położona osada na Wyspach Owczych. Viðareiði. W dolinie, pomiędzy dwoma brązowymi, skalistymi gigantami, plama zieleni upstrzona kolorowymi plamkami domów, jakby Stwórca rozrzucił konfetti, kościół na skraju skalistego brzegu, zwyczajowo z lekka na uboczu, trochę dalej szkoła, urząd pocztowy i hotel o wymownej nazwie Norð.

Dźwięk budzika wyrwał mnie ze snu, 5.00. Z trudem, ale jednak opuszczam nogi na podłogę, wsuwam stopy w zimne klapki, wstaję i rozchylam zasłony okna, wpuszczając do środka poranne słońce, kolejny dzień pięknej pogody na Farojach wydaje się być cudem — przez 280 dni w roku z nieba coś leci, albo woda leje się strumieniami — za nic mając powłoki goretexu, zapewniając zbłąkanemu w Tórshavn turyście wielkomiejski prysznic lub sączy się w postaci mżawki, skutecznie przenikając za kołnierz zmierzającemu Saksunvegur. Jeśli nie pada akurat deszcz, to na pewno wieje wiatr — mocniej lub słabiej, bawiąc się 18 wyspami na Atlantyku, wyginając drzewa, zaglądając do drewnianych chatek, w których suszy się baranie mięso, bujając zaparkowanym samochodem i nadymając jak balon ubiór każdego śmiałka, który odważył się wyjść na zewnątrz.

O Wyspach Owczych opowiadać będą: Zofia Miedzińska z Projekt Føroyar (www.project-foroyar.pl) i Nordland Photography (www.nordlandphoto.com), Michał Miedziński (www.finlandia.org.pl, www.nordlandphoto.com) oraz Piotr Miedziński.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.