Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego

Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”

28 kwietnia31 maja 2012 r.

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”,

Galeria OKiS, pl. bpa Nankiera 8.

Zapraszamy na wystawę Zdzisława Beksińskiego (1929-2005), uważanego obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych twórców współczesnych – malarza, rzeźbiarza, fotografika i grafika komputerowego. Dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego w Sanoku mamy możliwość zaprezentowania kilkudziesięciu fotografii oraz grafik z różnych etapów twórczości artysty, którego dzieła znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce.

Zdzisław Beksiński — malarz, rzeźbiarz, fotografik, grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. rozpoczyna działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 r. wyłącznie malarstwem. Pierwszy sukces przynosi wystawa zorganizowana w 1964 r. przez Janusza Boguckiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Beksiński porzuca pracę w Autosanie, zajmując się wyłącznie twórczością artystyczną. Kolejna wystawa przygotowana przez Janusza Boguckiego w 1972 r. ukazuje nowe, wyzwolone z wpływów abstrakcji oblicze artysty. Ukształtował się charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania nazwany „okresem fantastycznym”, który trwa do połowy lat 80. W 1977 r. Beksiński opuszcza Sanok, przenosząc się z rodziną do Warszawy. W 1984 r. na kilkanaście lat wiąże się z paryskim marszandem Piotrem Dmochowskim, który stara się lansować twórczość artysty poza granicami kraju. Beksiński systematycznie utrzymuje kontakt z Muzeum Historycznym w Sanoku, przekazując do kolekcji swe najlepsze dzieła. Ostatnie 20 lat twórczości przynoszą zmianę – artysta redukuje szczegółowość, skupiając się bardziej na malarskiej warstwie obrazu. Dominującym tematem pozostaje architektura, zdeformowana postać ludzka i zwierzęca – potraktowana w odmienny, monumentalny sposób. Pod koniec lat 90. artysta zajął się tworzeniem fotomontaży komputerowych oraz rysunków modyfikowanych komputerowo. Ostatnie lata życia poświęca wyłącznie malarstwu. W lutym 2005 r. zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Artystyczny dorobek przekazuje testamentem Muzeum Historycznemu w Sanoku, które w ostatnich latach zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w większych ośrodkach Polski oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów. Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce. Jako jedyny Europejczyk posiada stałą ekspozycję prac w japońskiej Osace. Największa na świecie kolekcja prac znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku. Galeria Beksińskiego w sposób retrospektywny prezentuje bogaty, składający się z kilku tysięcy prac dorobek Mistrza. Tak obszerna prezentacja pozwala dostrzec rozwój artystyczny, różnorodność technik i środków wyrazu, jakimi posługiwał się w kolejnych etapach twórczości. Wejście w świat Artysty, jego sposób myślenia i tworzenia umożliwia zrekonstruowana pracownia, a bogaty materiał archiwalny oraz towarzyszące ekspozycji pokazy multimedialne przybliżają sylwetkę twórcy.

Wystawie towarzyszy konkurs „Odwiedź Beksińskiego i wygraj audiobooka”.

Wystawę można będzie oglądać od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-18:00. Bilety: 2 zł, ulgowe 1 zł, w poniedziałki wstęp bezpłatny.

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl

Muzeum Historyczne w Sanoku www.muzeum.sanok.pl

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.