Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdańsk: Wystawa duńskiej biżuterii

Wystawa duńskiej biżuterii

Muzeum Bursztynu

„Szkatułka” to wybór klejnotów z zasobów Duńskiej Fundacji Sztuki (jednej z najważniejszych instytucji pełniących istotną rolę w dziedzinie wspierania twórców, która działa od 1964 roku przy ministerstwie kultury), które obywatele mogą wypożyczać, jeśli planują udział w oficjalnych sytuacjach w kraju i za granicą. Umożliwia to prezentowanie biżuterii w formie dla niej najwłaściwszej, gdy jest noszona przez człowieka. Biżuteria jest wtedy oglądana przez wielu ludzi, a zatem wypożyczający przyczyniają się do promowania duńskiej sztuki jubilerskiej i do rozpowszechniania wiedzy na temat jej twórców. Idea ta cieszy się wielkim powodzeniem, a zainteresowani mogą korzystać z katalogu online na www.statenskunstfondssmykkeskrin.dk.

Fundacja powierzyła administrowanie „Szkatułką” Duńskiemu Muzeum Designu (Designmuseum Danmark). Kolekcja prezentowana na wystawie obrazuje rozwój duńskiej biżuterii od połowy XX wieku do dziś ukazując jednocześnie poziom duńskiego jubilerstwa i duńskiego designu w ogóle.

Dania ma niezwykle długą i bogatą tradycją wspierania kultury i sztuki, o czym miłośnikom tego kraju i jego kultury przypominać nie trzeba. Już Jan Chrystian Andersen, ubogi młody człowiek, mógł na początku XIX wieku zdobyć wykształcenie, a potem tworzyć i odbyć wiele podróży dzięki stypendium królewskiej fundacji ad usus publicos.

Ekspozycja została zorganizowana przez Duński Instytut Kultury, Ambasadę Danii w Warszawie i Muzeum Designu w Kopenhadze we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska i Duńską Fundacją Sztuki w ramach duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku, ul. Targ Węglowy 26.

Wystawa czynna od 12 stycznia do 4 marca 2012 r.

Na podstawie informacyj Duński Instytut Kultury www.dik.org.pl oraz Muzeum Bursztynu http://mhmg.pl/index.php?oddzial=4&view=wystawy

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.