Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wystawa „KrajOBRAZ – znak czasu i przestrzeni” / Triumf, chwała i sława

Wystawa „KrajOBRAZ – znak czasu i przestrzeni” / Triumf, chwała i sława

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Zapraszamy na niezwykłą i inspirującą artystyczną podróż z twórczością pana Jeremiego T. Królikowskiego. Wystawa malarstwa i rysunku „KrajOBRAZ – znak czasu i przestrzeni” czynna będzie w Oranżerii Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od 5 kwietnia do 7 maja 2019 r.

Jeremi T. Królikowski, artysta i architekt, od kilkudziesięciu lat prowadzi badania fenomenologiczne nad krajobrazem i jego wartościami przestrzennymi, nad zakodowaną w nich informacją, wykorzystując przy tym czynnik aleatoryzmu. W swojej twórczości wnikliwie analizuje i kontempluje wszechobecny krajobraz – zarówno naturalny, jak i miejski. Za pomocą formy, jaką jest obraz, wydobywa, odkrywa i przedstawia ducha miejsc, w których się znalazł, tworzy znaki czasu i przestrzeni.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z różnych okresów twórczości, powstały podczas podróży w różne strony świata, np. we włoskim Ascoli Piceno, norweskim Verdens Ende, Abruzji, Francji, Vence, Chicago, na Maderze, a także w Polsce, np. w Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Lublinie, Sopocie, Warszawie i Wilanowie. Różnorodność stosowanych technik – tusz, gwasz, pastele, olej, monotypia – potęguje wielość znaczeń i wartości. Niezwykle silne i charakterystyczne cechy malarstwa Jeremiego T. Królikowskiego to kolor i światło, które podczas indywidualnego spotkania budują nastrój, wywołują emocje i pozostawiają trwały ślad w duszy odbiorcy.

Program wydarzeń towarzyszących

5 kwietnia, godz. 19.00, wernisaż

9 kwietnia, godz. 17.00, debata Sztuka piękna – piękno sztuki

Prowadzenie – p. Jacek Lilpop, artysta malarz, poeta, publicysta. Goście – m.in.: p. Jerzy Kalina, scenograf, plastyk, twórca instalacji, p. Jarosław Kossakowski, dziennikarz, krytyk sztuki, p. Jeremi T. Królikowski, architekt, krytyk, artysta.

11 kwietnia, godz. 16.00, debata Krajobraz Kazimierza Dolnego – nieustanna walka o dobro wspólne

Prowadzenie – członkowie stowarzyszenia „Genius Loci”: p. dr Romana Rupiewicz, społecznik, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UKSW w Warszawie, i p. Krzysztof Wawer, społecznik i przyrodnik, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

14 kwietnia, godz. 16.00, koncert chóru Kulturalny Komorów

Dyryguje – p. Witold Błaszczyk, doktor nauk muzycznych, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (próba generalna pieśni staropolskich)

26 kwietnia, godz. 13.00, Krajobraz pamięci – narzędzia zapisu i działania

Prezentacja i prowadzenie – p. prof. Monika Bogdanowska, małopolski wojewódzki konserwator zabytków, historyk sztuki, społecznik, profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, i p. Andrzej Madej, ekonomista, przedsiębiorca i społecznik.

***

Triumf, chwała i sława

Zapraszamy na cykl koncertów prezentujący panoramę 350 lat europejskiej historii muzyki kameralnej po wiktorii wiedeńskiej. Na bogaty i różnorodny repertuar złożą się arcydzieła muzyki klasycznej oraz utwory kompozytorów XX wieku. Dzieła wielkich twórców zaprezentują młodzi kameraliści, studenci i absolwenci Katedry Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, którzy byli finalistami wielu prestiżowych konkursów w Polsce i na świecie.

Sala Biała, wstęp: 10 zł – bilet normalny. Bilety można kupić: w kasie na przedpolu, przez Internet.

7 kwietnia 2019 r., godz. 19.00

Program: utwory Józefa Haydna i Leonarda Bernsteina

Wykonawcy: Piotr Kozłowski – fortepian, Emilia Jarocka – skrzypce, Krystyna Wiśniewska – wiolonczela

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.