Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Paderewski

Paderewski

Muzeum Narodowe w Warszawie

Paderewski

Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleje Jerozolimskie 3

17 lutego20 maja 2018 roku

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczyna wystawą kolekcji otrzymanej w darze od Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora, polityka, ambasadora polskiej niepodległości. Ekspozycja ukazuje nie tylko dokonania wybitnego wirtuoza i męża stanu, lecz także mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu.

Mistrz swoich czasów

Prezentowane przedmioty w większości pochodzą ze szwajcarskiej rezydencji Paderewskiego Riond-Bosson, położonej nieopodal Jeziora Genewskiego. W pierwszej części ekspozycji poświęconej muzycznemu światu artysty zobaczyć można m.in. fortepian zbudowany dla niego przez firmę Steinway & Sons czy zdjęcie szesnastotysięcznej widowni w nowojorskim Madison Square Garden, które oddaje atmosferę porywającego koncertu z 1932 roku.

Dalsze części wystawy ukazują Paderewskiego jako gwiazdę światowej sławy oraz poświęcone są jego licznym podróżom. Wielu arystokratów, dyplomatów, polityków i artystów darzyło kompozytora szczerą przyjaźnią, o czym świadczą portrety z dedykacjami, dyplomy honorowe, pamiątki z podróży.

Na wystawie znajdują się również dzieła, którymi obdarowywali Paderewskiego wielcy artyści tamtych czasów, a wśród nich m.in. portret pędzla Wawrzyńca Almy-Tademy, tryptyk Muzyka Jacka Malczewskiego, grafiki Leona Wyczółkowskiego, obrazy Henryka Siemiradzkiego. Po raz pierwszy na wystawie prezentowanych jest 47 prac, składających się na tekę rysunków i grafik twórców związanych z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, m.in. Edwarda Okunia, Jana Zamoyskiego i Wojciecha Kossaka, którzy w roku 1930 ofiarowali je w hołdzie Paderewskiemu.

W domu Paderewskich

Kolejna część wystawy poświęcona jest życiu rodzinnemu kompozytora. Prezentowane zdjęcia przedstawiają ukochaną rezydencję Paderewskich Riond-Bosson oraz członków rodziny – przedwcześnie zmarłych żonę Antoninę Korsakównę i syna Alfreda oraz drugą żoną Helenę. Ekspozycję uzupełniają liczne pamiątki, w tym akcesoria do palenia (pianista był miłośnikiem tytoniu) oraz przedmioty związane z oryginalnym hobby Heleny Paderewskiej: hodowlą kur ozdobnych.

Pasja kolekcjonerska – świat Orientu

Wyjątkową część ekspozycji stanowi bogata kolekcja sztuki dalekowschodniej. Paderewski, który z zamiłowaniem oddawał się tej modnej wówczas pasji, zgromadził kilkaset obiektów, które zdobiły wnętrza jego willi. Wśród nich są misternie wykonane chińskie i japońskie naczynia z porcelany i brązu, a także wyroby z laki, kamienia, kości i szkła. Zespół chińskich emalii cloisonné należy do najcenniejszych w Europie.

Kompozytor, który został premierem

Paderewski przez całe życie angażował się w działalność polityczną i społeczną. Wśród obiektów dokumentujących jego działalność znajdują się m.in. dokumenty, fotografie i odznaczenia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Paderewski na pewien czas zrezygnował z koncertowania. Do końca 1919 roku pełnił funkcję premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej, pozostał ambasadorem sprawy polskiej na świecie aż do śmierci w 1941 roku.

Wystawa Paderewski jest wyrazem wdzięczności za dar artysty dla Muzeum Narodowego w Warszawie.

W ramach programu towarzyszącego wystawie odbędą się oprowadzania, wykłady i warsztaty rodzinne. W programie przewidziano również spacery po Warszawie śladami Paderewskiego i koncerty muzyki klasycznej oraz współczesnej.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.