Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wystawy w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wystawy w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Historia zmian Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2003–2023

10 maja16 czerwca 2024 roku

Czy pamiętają Państwo, jak Pałac Króla Jana III w Wilanowie wyglądał 20 lat temu? Jakiego koloru była elewacja zabytkowego obiektu? Dziś widzimy ją w żywej, bliskiej barokowym wzorcom szacie barwnej, w której dominuje żółcień fasad i turkus dachów. Dwie dekady temu kolorystyka była stonowana, neutralna, dlatego zmiana była zaskakująca i szeroko dyskutowana. Remont elewacji zapoczątkował przeobrażenia Muzeum, które mogliśmy obserwować w ostatnich latach.

Wystawa ukazuje kolejne etapy działań, które służyły odtworzeniu pierwotnego wyglądu jedynej w Polsce zachowanej letniej rezydencji królewskiej o charakterze barokowym, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pałacu oraz w jego otoczeniu. Zaplanowane z rozmachem i pomyślnie zrealizowane projekty badawcze oraz konserwatorsko-restauratorskie objęły między innymi: Pokoje Chińskie i Myśliwskie, Gabinet Holenderski, Pokój al Fresco, Antygabinet Królowej, Sypialnie Króla i Królowej, Gabinet Zwierciadlany. W początku XXI wieku część z tych pomieszczeń była niedostępna dla publiczności. Po latach konsekwentnie realizowanych prac konserwatorsko-restauratorskich komnaty lśnią dawnym blaskiem, a eksponowane w nich dzieła sztuki przypominają o pasjach i zasługach dawnych mieszkańców rezydencji królewskiej. Wystawa na piętrze pałacu prezentuje syntezę prac i dokonań licznych zespołów pracowników, którzy byli zaangażowani w projekty realizowane na terenie Muzeum w latach 2003–2023. Na tym nie koniec. Te prace wciąż trwają, jest jeszcze mnóstwo do zrobienia.

Pan Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie: Świat to ciągłe zmiany i związane z nimi wyzwania, które nie omijają również muzeum wilanowskiego. Wiele udało nam się już dokonać, ale zdajemy sobie sprawę, że jeszcze wiele pracy ciągle przed nami. Mamy nadzieję, że wystawa przybliży Państwu ostatnie 20 lat wspólnego wysiłku, którego podstawowym celem było odtworzenie, przywrócenie i zachowanie pierwotnego piękna królewskiego zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie.

Wystawa znajduje się w Galerii Wystaw Czasowych na I piętrze Pałacu. Zapraszamy.

Historia zmian Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2003–2023

Trzon kandelabra, nr inw. arch 225 Wil. II poł. XIX w., fot. Katarzyna J. Kowalska

Dziedzictwo „Póki świat istnieje” w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki

Wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

10 maja14 lipca

Wiedza o przeszłości i osiągnięcia konserwacji (restauracji) dzieł sztuki dają bogaty obraz naszej kultury i cywilizacji. Od wielu dekad kolekcja wilanowska jest znakomitym odzwierciedleniem osiągnięć opieki i konserwacji prowadzonej w Muzeum we współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.

Znaczenie opieki nad dziedzictwem jako pierwszy ukazał Stanisław Kostka Potocki (1755–1821), polityk, reformator edukacji. kolekcjoner i archeolog. Co ważne, idee przeistoczył w czyn, gdy w 1805 roku w Pałacu w Wilanowie udostępnił publiczności swą cenną kolekcję, pamiętając, że etyka opieki nad zbiorami przewiduje ich upowszechnianie. Pisał:

(…) w rozmaitych Sztuk zbiorach, które od młodości mojej przedsięwziołem, posiadałem i do dziś dnia posiadam jakiś pomnik w każdym rodzaju znakomitych Sztuk Mistrzów; mianowicie zaś Zbiór Obrazów i Rysunków, które przez tyle lat z niemałym dobierałem nakładem, mogę sobie pochlebić, że mam pod oczyma nie urojone, jak to często bywa, lecz rzetelne Sztuk wzory, które tym starowniej wybrałem, że [w] Kraju tak ogołoconym jak jest nasz z Miłośników i Znawców Sztuki nie poświęciłem je próżności, lecz własnej nauce i zabawie.

Wilanowska tradycja ma ogromne znaczenie dla nauki o dziedzictwie, która dziś łączy wiele dyscyplin: historię sztuki, teorię i praktykę konserwacji, materiałoznawstwo, antropologię, filozofię, prawo, literaturę, politykę, socjologię, psychologię i nauki przyrodnicze. Wszystkie te składowe istnieją w szerokim spektrum szlachetnej aktywności człowieka podejmowanej dla zachowania jego tożsamości dum mundus durat – póki świat istnieje.

Wystawę i towarzyszący jej program wydarzeń przygotowano dla profesjonalistów i amatorów z myślą o popularyzacji nowoczesnego i holistycznego podejścia do obszarów związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego. Osiągnięcia kadry Wydziału prezentujemy w kilku odsłonach:

ekspozycja posterów w dawnej Sali Karmazynowej obejmuje pokaz odkryć technologicznych oraz innowacyjnych i multidyscyplinarnych projektów konserwatorskich wraz z artefaktami;

ścieżka konserwatorska wiedzie do miejsc, w których zrealizowano projekty konserwacji i restauracji wnętrz Pałacu Wilanowskiego (m.in. Pokoi Chińskich i Myśliwskich, Biblioteki Króla) oraz dzieł sztuki;

warsztaty konserwatorskie (w Wil.LAB) umożliwią uczestnikom odkrywanie tajemnic warsztatu kopisty oraz historycznych technik fotograficznych, pozwolą też uzyskać porady dotyczące opieki nad kolekcjami prywatnymi;

praktyki studenckie (w przestrzeni Muzeum) umożliwią obserwację pracy adeptów sztuki podczas kopiowania malowideł ściennych oraz badania warstw stratygraficznych (historycznych) ścian w dawnej Sali Karmazynowej.

Wystawa znajduje się w Galerii Obrazów „Muzeum”, dawnej Sala Karmazynowej.

Płytka posadzkowa, Arch. 276 Wil. przełom XIX i XX w., fot. Marcin Wielgo

Niech żyje Polonez!

18 maja

W trakcie Nocy Muzeów będziemy świętować wpisanie poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Z tej okazji zapraszamy do odtańczenia tańca narodowego.

Przyjdźcie w strojach z różnych epok, by dodać uroku temu wyjątkowemu wydarzeniu. Niech to będzie hołd dla naszej kultury i tradycji.

Zapraszamy wszystkich na dziedziniec Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Organizatorką wydarzenia jest pani Agnieszka D. Michalczyk, prezes Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery i twórczyni programu „Debiutantki”.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

Kafel, nr. inw. PW065663, fot. Marcin Wielgo

zdjęcia: Katarzyna J. Kowalska i Marcin Wielgo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.