Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wytwarzanie przestrzeni pamięci kulturowej w architekturze II RP

Wytwarzanie przestrzeni pamięci kulturowej w architekturze II RP

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr

serdecznie zapraszają na trzeci wykład z cyklu

Wiosna z kulturą dwudziestolecia międzywojennego

pan dr Wojciech Szymański

Wytwarzanie przestrzeni pamięci kulturowej w architekturze II RP

19 marca 2015 roku, godz. 18.00

Muzeum Współczesne, plac Strzegomski 2a, Wrocław

Odrodzone po przeszło stu latach niewoli państwo polskie potrzebowało zarówno spójnej polityki historycznej, jak i mechanizmów wytwarzania pamięci kulturowej ciągle bardziej fantazmatycznego niż realnego narodu. Te wykształcały się także w architekturze, która nierzadko zyskiwała charakter miejsca pamięci, jak również stawała się ramą dla aktów performatywnych narodowego dyskursu bio-władzy. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną najciekawsze założenia architektoniczne (oraz architektoniczno-krajobrazowe) z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w które wpisana została rola wytwarzania pamięci i społecznego jej ucieleśniania.

Dr Wojciech Szymański – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki. Adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Niezależny kurator i krytyk sztuki; członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, autor kilkudziesięciu tekstów naukowych i krytycznych, kurator kilkunastu wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz projektów artystycznych. Aktualnie w ramach grantu podoktorskiego przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki prowadzi badania nad wizualnością i pamięcią I wojny światowej pt. Obrazy (z) Wielkiej Wojny. Sposoby reprezentacji Wielkiej Wojny 1914-1918 w sztuce w Polsce.

Wytwarzanie przestrzeni pamięci kulturowej w architekturze II RP

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.