Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: „Nadszedł czas wyzwolenia bratnich narodów...”. Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 r.

„Nadszedł czas wyzwolenia bratnich narodów...”. Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 r.

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na spotkanie popularnonaukowe pt. „Nadszedł czas wyzwolenia bratnich narodów…”. Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 r.

W części pierwszej pan dr Witold Wasilewski (Archiwum IPN w Warszawie) wygłosi wykład na temat sytuacji na ziemiach polskich okupowanych przez Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich w latach 1939-1941. Przybliży w nim słuchaczom przebieg agresji sowieckiej z 17 września 1939 roku oraz sytuację ludności cywilnej na terenach wcielonych do ZSRS.

Po przerwie pani dr Joanna Żelazko (Oddziałowe Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi) poprowadzi rozmowę ze świadkami wydarzeń: p. Juliuszem Baczmagą (Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi), p. prof. dr hab. Marią Magdaleną Blomberg (Rodzina Katyńska Oddział w Łodzi), p. Mirosławem Pejką (Związek Sybiraków Oddział w Łodzi) oraz p. Mieczysławem Wutke (Związek Sybiraków Oddział w Łodzi). Jej tematem będą losy osób deportowanych w głąb ZSRS w latach 1940-1941 z perspektywy dziecka: zabieranie z domów, warunki życia, praca, życie codzienne na zesłaniu – a także okoliczności powrotów.

Spotkanie odbędzie się 16 września 2019 roku o godz. 10.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi (II piętro, sala konferencyjna).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.