Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Księgi artystyczne Zbigniewa Makowskiego

Księgi artystyczne Zbigniewa Makowskiego

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Księgi artystyczne Zbigniewa Makowskiego

29 września15 listopada 2015 roku

Będzie to pierwsza tak duża prezentacja niezwykłych, oryginalnych książek artystycznych pana Zbigniewa Makowskiego. Wystawa została zorganizowana z okazji 85-tych urodzin tego wybitnego artysty – malarza, rysownika, poety.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć prawie 90 ksiąg artystycznych, 21 prac na papierze oraz kilka obrazów olejnych, wśród których znajdzie się największy obraz Zbigniewa Makowskiego, scalony specjalnie na tę ekspozycję z trzech części. Większość prezentowanych dzieł pochodzi z prywatnej kolekcji artysty i nigdy wcześniej nie była pokazywana publicznie.

Książki artystyczne zajmują w twórczości Zbigniewa Makowskiego wyjątkowe miejsce. Od początku do końca wykonuje je samodzielnie: własnoręcznie rysuje, maluje, kaligrafuje, zszywa. Pierwsze prace przypominające książki zaczął tworzyć już w czasie nauki w gimnazjum. Ozdabiał wtedy swoje zeszyty do języka polskiego i biologii, wklejając do nich pocztówki i ilustrując rysunkami nawiązującymi do tematu lekcji. Jedną z pierwszych jego książek jest wykonana dla syna składana w harmonijkę książeczka o ukochanym kocie Patryku.

Zbigniew Makowski

Wczesne działania artystyczne związane z książkami Makowski realizował w czasach deficytu materiałów plastycznych – pisze w katalogu wystawy jej kuratorka, pani Magdalena Szafkowska. – Twórca, który wysoko ceni urodę tworzywa, wykorzystywał do swoich celów stare, solidne, drukowane na szlachetnym, spłowiałym papierze księgi. Ich pierwotna zawartość nie miała dla niego większego znaczenia – zamalowywał ich strony, dziurawił, nadając im nowy kształt oraz sens.

Własne, w pełni autorskie dzieła Zbigniew Makowski zaczął tworzyć po powrocie z kilkumiesięcznego pobytu w Paryżu. Swoje rękopisy wypełnia ilustracjami, miniaturami malowanymi gwaszem, tuszem i akwarelą oraz rysowanymi ołówkiem. Zafascynowany liternictwem traktuje je jak ornament, a jednocześnie w pełni wykorzystuje jego stałą funkcję komunikatywną. Inspiracje czerpie z dzieł m.in. Botticelliego, Donatella, Caravaggia, Rembrandta, El Greca, posługuje się również cytatami z dzieł wielkiej literatury. Do swoich prac przemyca idee mistycyzmu oraz szeroko pojętą wiedzę tajemną.

Dla kogoś, kto pozostaje jako badacz sztuki nowożytnej „buszującym w zbożu” ikonografii, emblematyki, a w szczególności starych druków – obcowanie z dziełami Zbigniewa Makowskiego jest dobrem nie do przecenienia – uważa p. dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Dla każdego widza jest to prawdziwa przygoda. Można bowiem nie znać osobiście samego Artysty, ale poznawszy jego sztukę, stać się bogatszym. I właśnie tego wzbogacenia gościom naszego Muzeum życzę.

Wystawie towarzyszy katalog autorstwa p. Magdaleny Szafkowskiej pt. Księgi artystyczne Zbigniewa Makowskiego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.