Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wieczory w Arsenale. Festiwal Muzyki Kameralnej

Wieczory w Arsenale. Festiwal Muzyki Kameralnej

XVI Wieczory Narodów

Tegoroczna edycja Festiwalu Wieczory w Arsenale po raz kolejny układa się w cykl pod hasłem WIECZORY NARODÓW. Wśród nich znajdą się i takie, których w dotychczasowej historii Festiwalu nie udało się nam zaprezentować wrocławskiej publiczności. Wieczory: Litewski, Kolumbijski, Portugalski, Fiński i Bułgarski będą na naszym Festiwalu absolutnie premierowymi.

Nasze zaproszenie do Wrocławia przyjęli wspaniali Artyści. Dla większości z nich będzie to pierwsza okazja, by poznać Wrocław z jego ponadtysiącletnią historią, a dla wszystkich nas pierwsza sposobność do usłyszenia ich w naszym mieście.

Pianiści i kompozytorzy z Litwy

Wieczór Litewski – 29 czerwca 2012 r.

Wieczór Litewski, inaugurujący tegoroczny Festiwal. Gwiazdą koncertu będzie Lukas Geniušas, młody pianista pochodzenia litewsko-rosyjskiego, laureat II nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2010 r. Wystąpi również jego ojciec, pianista Petras Geniušas. Niepowtarzalna okazja nie tylko usłyszenia wybitnych wykonawców związanych z Litwą, ale również posłuchania muzyki litewskiej. Z Litwą wiążą nas wielowiekowe tradycje i długa wspólna historia, jednak niewiele wiemy o kulturze muzycznej naszego sąsiada. Tym ciekawsze będzie zapoznanie się z dziełami dwóch współczesnych kompozytorów litewskich: Vidmantasa Bartulisa (rocznik 1954) i Vytautasa Barkauskasa, reprezentanta starszego pokolenia (urodzony w 1931 r.). Zabrzmi także I Koncert fortepianowy Dymitra Szostakowicza.

Norweski wieczór kameralny

Wieczór Norweski – 30 czerwca 2012 r.

Sobota 30 czerwca będzie upływała na dziedzińcu wrocławskiego Arsenału pod znakiem kameralistyki z dalekiej Północy. Wieczór Norweski rozpocznie się od II Kwartetu smyczkowego F-dur Niedokończonego Edvarda Griega. Muzyka tego czołowego kompozytora norweskiej szkoły narodowej, nazwanego „Chopinem Północy”, do dziś jest niezwykle lubiana za sprawą swojej oryginalności i subtelności. Dzieło Griega wykona The Vertavo Quartet z Norwegii. Ten ciekawy kwartet smyczkowy tworzą cztery instrumentalistki, których kunszt sprawia, że grupa już od lat cieszy się opinią znakomitego zespołu kameralnego. Zabrzmią również utwory norweskich kompozytorów – następców Griega: Arne Nordheima (urodzonego w 1931 r.) oraz Alfa Huruma (1882-1972), uważanego za wybitnego reprezentanta impresjonizmu w muzyce norweskiej. Koncert nie tylko dla koneserów, ale wszystkich miłośników Skandynawii.

Vertavo Quartet

Wieczór z muzyką kolumbijską

Wieczór Kolumbijski – 4 lipca 2012 r.

Spotkanie z muzyką naprawdę z dalekich stron. Aż z Kolumbii, południowoamerykańskiego kraju leżącego nad brzegami Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego, przybędzie piętnaścioro artystów tworzących Orkiestrę Kameralną Serenata Colombiana. Zespół został wyłoniony spośród muzyków grających w orkiestrze symfonicznej FOSBO (Fundación Orquesta Sinfónica de Bogota). Celem tej orkiestry smyczkowej jest promocja współczesnej i ludowej muzyki kolumbijskiej. Serenata Colombiana ma też w repertuarze polską muzykę współczesną. We Wrocławiu wystąpi pod kierunkiem polskiego dyrygenta Zbigniewa Zająca. Zaprezentują się także soliści: śpiewaczka Beatriz Mora (sopran) oraz grający na kotłach Mario Sarmiento. Zapowiada się niezwykły wieczór z muzyczną mozaiką utworów kolumbijskich.

Wieczór Hiszpański

Wieczór Hiszpański – 6 lipca 2012 r.

Dorobek hiszpańskiej kultury muzycznej należy do najbogatszych w Europie, a 6 lipca na festiwalowym koncercie poznamy jej interesujący fragment. Muzyka kraju, którego historia jest tak złożona, barwna i wielowątkowa, w niemal każdym stuleciu przynosiła ciekawe dzieła. To nie tylko flamenco, brzmienie gitar i śpiew, to także muzyka dawna i współczesna. We Wrocławiu wraz z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy zaprezentuje się hiszpański altowiolista Jesús Rodríguez González. Weźmie on udział w prawykonaniu Koncertu na altówkę i smyczki Salvadora Brotonsa, współczesnego hiszpańskiego kompozytora i dyrygenta. Nie zabraknie w programie również dwudziestowiecznej hiszpańskiej klasyki, którą reprezentować będzie La Oración del Torero na orkiestrę smyczkową Joaquína Turiny oraz Vistas al Mar Eduarda Toldrá.

Fado rodem z Portugalii

Wieczór Portugalski – 8 lipca 2012 r.

Wieczór Portugalski zapowiada się na jedną z największych atrakcji tegorocznego Festiwalu. Poświęcony będzie narodowej muzycznej specjalności tego kraju – fado. Fado to jedyna w swoim rodzaju melancholijna pieśń, która narodziła się na biednych uliczkach portugalskich miast w XIX wieku. Fado wykonywane jest przez jednego śpiewaka lub śpiewaczkę z kameralnym towarzyszeniem instrumentalnym. Prawdziwe fado musi być śpiewane w języku portugalskim, choć nie brak naśladowców poza granicami Portugalii. We Wrocławiu wystąpi jeden z najważniejszych współczesnych interpretatorów tego gatunku, reprezentant młodszego pokolenia – portugalski śpiewak Telmo Pires. Artyście towarzyszyć będzie zespół kilku instrumentalistów (gitara portugalska, gitara akustyczna, kontrabas i wiolonczela).

Frak’n’Roll!!

Wieczór Polski – 11 lipca 2012 r.

Kto chce zwiedzać obce kraje niechaj zwiedza – ja zostaję. To zdanie z wiersza Jana Brzechwy wyraża potrzebę muzyków Grupy MoCarta grania koncertów nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Dzięki temu już w styczniu Grupa MoCarta ruszyła w trasę koncertową zatytułowaną Frak’n'Roll. Muzycy grają w najlepszych polskich salach koncertowych. W koncercie Frak’n'Roll znajdą się zupełnie nowe utwory Grupy MoCarta oparte jak zwykle na największych przebojach muzyki klasycznej, jak i ulubione przez widzów evergreeny kwartetu. Frak’n Roll to elegancki humor, dużo dobrej muzyki i mnóstwo energii. 
Na polskie koncerty Grupy MoCarta proszę nie wybierać się jak sójka za morze…

Kameralna Finlandia

Wieczór Fiński – 13 lipca 2012 r.

W roli muzycznych ambasadorów kultury swojego kraju wystąpią artystki z fińskiego zespołu The Tempera Quartet. To już drugi na tegorocznym Festiwalu kwartet smyczkowy złożony z samych pań. Artystki przed piętnastu laty założyły zespół, bardzo szybko zdobywając uznanie w ojczystej Finlandii. Wkrótce ich sztukę doceniła również zagranica, w sezonie 2000/2001 The Tempera Quartet został okrzyknięty w międzynarodowym środowisku „wschodzącą gwiazdą”, co zaowocowało występami w najbardziej renomowanych salach koncertowych świata, m.in. w sławnej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Repertuar zespołu jest różnorodny, z oczywistych względów eksponowane miejsce zajmuje w nim muzyka fińska. Publiczność wrocławska będzie podziwiać fińską grupę w Kwartecie smyczkowym d-moll Głosy intymne Jeana Sibeliusa, czołowego reprezentanta fińskiej szkoły narodowej. Zabrzmią też utwory innych kompozytorów Finlandii: Melartina i Nordgrena. Wspaniała okazja do usłyszenia nieczęsto wykonywanych w Polsce dzieł.

Tempera Quartet

Muzyczna Bułgaria

Wieczór Bułgarski – 15 lipca 2012 r.

Koncert zamykający tegoroczną edycję Wieczorów w Arsenale poświęcony będzie muzyce bułgarskiej. Solistką Wieczoru Bułgarskiego jest pianistka pochodząca z tego kraju, Plamena Mangova, należąca do młodszego pokolenia artystów, laureatka prestiżowego Konkursu im. Królowej Elżbiety Belgijskiej. Wykona ona solową partię jednego z najpiękniejszych utworów Mozarta – Koncertu fortepianowego Es-dur KV 271 Jeunehomme. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Wratislavia, tym razem gościnnie pod batutą bułgarskiego dyrygenta Vladimira Kiradjieva. W programie oprócz Mozarta dzieła na orkiestrę kameralną kompozytorów bułgarskich, w tym Goleminova i Kazandjieva.

Bilety: http://www.wieczorywarsenale.pl/?page_id=108.

Na podstawie materiałów Organizatorów. Więcej na http://www.wieczorywarsenale.pl.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.