Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Yakamoz — Noc Muzeów

Yakamoz — Noc Muzeów

Międzynarodowe Centrum Kultury

Yakamoz — Noc Muzeów

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

18 maja 2018 r., godz. 16.00-24.00

W Noc Muzeów zapraszamy nie tylko do bezpłatnego zwiedzania wystawy Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. W programie znalazły się także warsztaty dla dorosłych i dzieci, oprowadzania z przewodnikiem i pokaz sztuki parzenia aromatycznej tureckiej kawy. Warto zobaczyć zwłaszcza przedstawienie Huśtawka Teatru Cieni Ka z Warszawy, bo to rzadka okazja obejrzenia w Krakowie tradycyjnego tureckiego teatru Karagöz. Lalki wykonane ze skóry wielbłąda, humor przeplatany tradycyjną turecką muzyką i śpiewem – niezapomniane wrażenie.

Hasłem przewodnim Nocy Muzeów w MCK będzie Yakamoz. To tureckie słowo oznaczające „odbicie Księżyca w tafli wody” wygrało plebiscyt na najpiękniejsze słowo świata zorganizowany w 2007 roku przez magazyn „Kulturaustausch”.

Program Nocy Muzeów w MCK:

godz. 18.00-19.00 Napij się dziedzictwa! – pokaz parzenia kawy po turecku wraz z degustacją przygotowany przez Delicatessen Chorzów (25 osób) – SALA PANORAMICZNA

godz. 20.00-21.00 Napij się dziedzictwa! – pokaz parzenia kawy po turecku wraz z degustacją przygotowany przez Delicatessen Chorzów (25 osób) – SALA PANORAMICZNA

Obowiązują wejściówki dostępne w kasie Galerii MCK lub na stronie internetowej (https://kawawmck18.evenea.pl oraz https://kawawmck20.evenea.pl). Pomiędzy degustacjami – dla osób, którym nie udało się wziąć udziału w spotkaniu – istnieje możliwość zakupienia filiżanki kawy.

godz. 18.00 oprowadzanie po wystawie Stambuł. Dwa światy, jedno miasto z kuratorką, panią dr Beatą Nykiel – GALERIA MCK

godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 zwiedzanie wystawy Stambuł. Dwa światy, jedno miasto z przewodnikiem

godz. 18.00-21.00 Różne oblicza Księżyca – warsztaty dla dzieci w animacji ciągłej – ŚREDNIOWIECZNE PIWNICE MCK

Najmłodsi uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli okazję ujrzeć różne oblicza Księżyca. W jego świetle przeniesiemy się w podróż w odległe galaktyki, którym uczestnicy warsztatów samodzielnie nadadzą imiona. Spróbujemy także stworzyć wyjątkową pracę plastyczną inspirowaną księżycowym światłem. W cieniu Księżyca staniemy się twórcami teatru Karagöz, tworząc postaci i scenariusz naszej sztuki. To będzie magiczna noc! Warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 15 lat.

godz. 22.00 przedstawienie Huśtawka Teatr Cieni Ka – SALA „POD KRUKI”

Karagöz to forma tradycyjnego tureckiego teatru cieni, w którym wykorzystuje się wykonane ze skóry wielbłądziej lub wołowej lalki zwane tasvirs. Są one w kształcie postaci ludzkich lub przedmiotów, a ich cień odbija się od źródła światła na rozpiętym z przodu płóciennym ekranie. Przedstawienie rozpoczyna pojawienie się pierwszej postaci, która wprowadza widzów w temat, po czym znika ze światła przy dźwiękach przenikliwego gwizdu, ustępując głównemu przedstawieniu, które może obejmować śpiew, muzykę wykonywaną na tamburynie, recytację wierszy, mitów, językowe łamańce i szarady. Komiczne opowieści prezentują głównie postaci murarza Karagöz i kowala Hacvat, a także inne postaci, jak kabaretowa śpiewaczka o imieniu Kantocu czy iluzjonista Hokkabaz. Teatr jest obsługiwany przez jednego mistrza (Hayali), który poruszając figurkami, użycza im głosu. Towarzyszyć mu mogą jeden lub kilku asystentów, którzy w ten sposób uczą się trudnej sztuki animacji lalkami (tasvirs) oraz akompaniują mu muzycznie.

Przedstawienie Huśtawka Teatru Cieni Ka z Warszawy opowiada o Karagözie, który zarabia na życie, huśtając ludzi na huśtawce. To zajęcie okazuje się dla niego nie lada wyzwaniem – jego klientami są przeróżne indywidua zachowaniem odbiegające od normy. Czas trwania: 60 min.

godz. 18.00-24.00 tworzenie galerii zdjęć przedstawiających Księżyc lub jego odbicia

Zdjęcia w formacie 10×15 można przynosić do MCK i umieszczać na specjalnie przygotowanej w tym celu tablicy. Wśród osób, które przyniosą zdjęcie, rozlosujemy trzy katalogi wystawy Stambuł. Dwa światy, jedno miasto.

godz. 18.00-24.00 stanowisko promujące Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.