Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach

Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach zaprasza na drugą odsłonę wystawy kolekcji fajansów europejskich. Pokażemy kolejną „porcję” 240 naczyń fajansowych i kamionkowych oraz niderlandzkie flizy. Oprócz popularnych kufli i dzbanów z wytwórni niemieckich (Ansbach, Erfurt, Berlin, Bayreuth, Norymberga, Magdeburg), wazonów i talerzy z Delft, można zobaczyć także fragment największej w Polsce kolekcji czajników i czajniczków z fajansu delikatnego. Wśród naczyń śląskich – niezwykle rzadkie „czarne” fajanse tułowickie oraz przedmioty z manufaktur w Glinicy, Raciborzu-Bosaczu i Wrocławiu.

W nieco odmiennej od pierwszej wystawy aranżacji, w zabytkowych szafach i na stołach, czekają na Państwa przedmioty powstałe z gliny i wypalone w ogniu, kruche piękno o ponad trzystuletnim rodowodzie. Przedmioty pochodzą ze zbiorów przedwojennych oraz zakupów, darów i przekazów do Muzeum po 1945 r.

Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Jesienią tego roku ukaże się katalog gliwickiego zbioru autorstwa pana prof. dra hab. Wojciecha W. Kowalskiego, w którym opublikujemy też najnowsze wyniki badań nad fajansarniami śląskimi autorstwa pana Stanisława Siess-Krzyszkowskiego. Kurator wystawy: pani Patrycja Gwoździewicz, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach

Wystawa potrwa w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) od 5 lipca 2024 r. do wiosny 2025 r.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.