Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: „Z Bogiem za króla i ojczyznę” — spotkanie promocyjne

„Z Bogiem za króla i ojczyznę” — spotkanie promocyjne

Muzeum w Gliwicach

31 stycznia 2020 roku o godz. 17.00 zapraszamy do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8A) na promocję wydawnictwa pt. Z Bogiem za króla i ojczyznę. Książka jest katalogiem wystawy o tym samym tytule, która była prezentowana w Muzeum w Gliwicach od 28 lutego do 23 kwietnia 2017 r. Jej kuratorami byli kolekcjoner Norbert Kozioł oraz Aleksandra Korol-Chudy (Oddział IPN w Katowicach) i Zbigniew Gołasz (obecnie Muzeum w Gliwicach). W spotkaniu udział wezmą panowie: Norbert Kozioł, Sebastian Rosenbaum i Zbigniew Gołasz. Wydarzenie będzie okazją do zakupu publikacji w promocyjnej cenie 70 zł. Wstęp wolny.

Publikacja jest ważną pozycją dla muzealnictwa i historiografii. Autorzy zmierzyli się z trudnym zadaniem opisania po raz pierwszy fenomenu, jakim bez wątpienia była kultura militarna w należącej do Prus prowincji śląskiej, która podlegała V (poznańskiemu) oraz VI (wrocławskiemu) korpusowi armijnemu. Opisane zostały wszystkie występujące tu formacje wojskowe: piechota, kawaleria, artyleria, saperzy i poszczególne jednostki (wraz z genezą powstania i historią). Zaprezentowano również mundury i artefakty związane z działalnością poszczególnych jednostek i oryginalnym zjawiskiem rezerwistyki, które pochodzą z unikatowej i niezwykle bogatej, gromadzonej przez cztery dekady kolekcji pana Norberta Kozioła. Książka przenosi nas w zaginiony, niezwykle barwny świat śląskich regimentów. Bez tytanicznej pracy i pasji Norberta Kozioła odtworzenie tego świata byłoby niemożliwe.

Norbert Kozioł, Sebastian Rosenbaum, „Z Bogiem za króla i ojczyznę”. Kultura militarna prowincji śląskiej od wojen zjednoczeniowych do Wielkiej Wojny (1864–1914), Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2017, s. 272, oprawa: miękka ze skrzydełkami, wymiary: 23x27x2,9 cm, ISBN: 978-83-953910-0-6, wyd. I.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.