Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Pabianice: Zagadka kapitana »Z-24«. Rozpracowanie Konspiracyjnego Wojska Polskiego przez Informację Wojskową w 1946 r.

Zagadka kapitana »Z-24«. Rozpracowanie Konspiracyjnego Wojska Polskiego przez Informację Wojskową w 1946 r.

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi informuje, że najbliższe spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Pabianicach odbędzie się 24 października 2012 r. Z wykładem pt. Zagadka kapitana »Z-24«. Rozpracowanie Konspiracyjnego Wojska Polskiego przez Informację Wojskową w 1946 r. wystąpi pan dr Jerzy Bednarek, zastępca naczelnika Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Łodzi.

Temat wystąpienia dotyczył będzie jednej z największych prowokacji, jaką Informacja Wojska Polskiego przeprowadziła wobec polskiego zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Prowokację urządzono w ramach sprawy operacyjnej o krypt. „Lasy”, a jej głównym wykonawcą był Zygmunt Lercel – agent Informacji Wojskowej o pseudonimie „Siwiński”. Jako kapitan „Z-24”, podając się za następcę aresztowanego miesiąc wcześniej kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, zdołał w ciągu zaledwie trzech tygodni podporządkować sobie poznanych dowódców i żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, którzy niedługo potem zniknęli w tajemniczych okolicznościach, rzekomo przerzuceni do oddziałów leśnych na Lubelszczyznę. Efektem prowokacji były liczne aresztowania i akcje likwidacyjne, przeprowadzane przez Informację Wojskową i WUBP w Łodzi wobec zidentyfikowanych członków KWP.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 13:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Lorentowicza (ul. Św. Jana 10).

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.