Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Zajrzyj do Huty 2022 / Twierdza Kraków. Odkryj tajemnicę!

Zajrzyj do Huty 2022 / Twierdza Kraków. Odkryj tajemnicę!

Muzeum Krakowa

Zajrzyj do Huty 2022

Zajrzyj do Huty to inicjatywa, która od kilkunastu lat jest stałym punktem w kalendarzu imprez nowohuckich. Odbywa się co roku we wrześniu i trwa trzy dni (od piątku do niedzieli). Organizatorem jest Muzeum Nowej Huty (oddział Muzeum Krakowa), które zaprasza do współpracy instytucje działające na terenie dzielnicy oraz jej mieszkańców chcących opowiedzieć o swojej małej ojczyźnie. W ostatnich latach w projekt angażują się także lokalni przedsiębiorcy.

Program imprezy obejmuje wydarzenia i atrakcje dla odbiorców w każdym wieku. Spacery, wycieczki autokarowe, gry terenowe, warsztaty dla dzieci i rodzin, zajęcia sportowe, zabawy podwórkowe, pokazy filmowe, wykłady dotyczące Nowej Huty, wygłaszane przez specjalistów w różnych dziedzinach – to tylko niektóre z propozycji. Projekt ma na celu nie tylko promowanie dziedzictwa i potencjału kulturalnego dzielnicy, lecz także rozwijanie współpracy w sektorze lokalnych instytucji kultury i innych nowohuckich inicjatyw.

Zapraszamy do pobrania programu działań wszystkich instytucji i inicjatyw biorących udział w Zajrzyj do Huty 2022.

Twierdza Kraków. Odkryj tajemnicę!

12–18 września

mury obronne, ul. Pijarska

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (w budowie), ul. Forteczna 28

Przed nami ponad 50 wydarzeń podczas Dni Twierdzy Kraków – wykłady, warsztaty, gry terenowe, koncerty i wiele innych atrakcji.

Propozycja dla miłośników dziedzictwa, zabytków i aktywnego spędzania czasu, a wszystko to w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wejdź na stronę, gdzie znajduje się program wydarzeń, i zaplanuj czas z Twierdzą Kraków. Poznaj niezwykłe dziedzictwo miasta.

W trakcie Dni Twierdzy Kraków szczególnie zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Muzeum Krakowa. Rejestracja na platformie KBF. Wstęp wolny.

Sypialnia — królestwo pani domu

14 września, godz. 16.30 i 22 września, godz. 15.30

Zbiórka: hol Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi. Spotkanie przeznaczone jest głównie dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Zapraszamy do sypialni państwa domu. To pomieszczenie bardzo intymne, do którego wstęp mieli w zasadzie wyłącznie członkowie rodziny oraz służba. Swoiste królestwo pani domu, w którym można było znaleźć rozmaite elementy garderoby, kosmetyki i drogie sercu bibeloty. Pan domu również zaznaczał swoją obecność drobnymi przedmiotami, pozostawionymi tu i ówdzie – czy to kołnierzykiem, czy też mankietami od koszuli. Wreszcie najmłodszy z członków rodziny mógł się bawić w sypialni rodziców, czego świadectwem są rozrzucone klocki.

Zapraszamy na oprowadzanie, podczas którego opowiemy o wybranych aspektach życia codziennego, odrobinkę o modzie, relacjach rodzinnych oraz drobiazgach i bibelotach.

Prowadzenie: pani Małgorzata Kuciel, pan Michał Hankus. Wstęp wolny. Wymagana rezerwacja.

Informacje o asyście i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Zabłocie — wczoraj, dziś i jutro

14 września, godz. 18.00

Sala konferencyjna Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Zabłocie to ta część Podgórza, która w ostatnim czasie zmieniła się najmocniej. Dziś miejsce zakładów przemysłowych zajmują apartamentowce i jeden z największych w Krakowie akademików.

Zakłady Goreckiego, Korngolda, fabryka zapałek czy wytwórnia spirytusu, wreszcie słynna Fabryka Schindlera czy powojenny Telpod. To tylko niektóre z wielu działających tam zakładów. O tym, czym Zabłocie było kiedyś, opowiedzą panowie Robert Gaweł i Jakub Jastrzębski. Spotkanie towarzyszy akcji malowania muralu o historii, teraźniejszości i przyszłości Zabłocia. Dzieło powstanie między 19 i 25 września przy ulicy Ślusarskiej. Wstęp wolny.

Ambasada wolności. Historia jedynej apteki w getcie krakowskim

15 września, godz. 14.00

Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka Pod Orłem zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej Apteka w getcie krakowskim, podczas którego zostanie zaprezentowana historia Apteki oraz jej właściciela – Tadeusza Pankiewicza. Uczestnicy poznają nie tylko sylwetkę autora wspomnień, lecz także jego pracownice oraz gości apteki, którzy odwiedzali ją w czasie funkcjonowania krakowskiego getta.

Bilety dostępne są online i w kasie Apteki.

Życie rodzinne w getcie krakowskim

15 września, godz. 18.00

Wykład online pani dr Martyny Grądzkiej-Rejak na profilu Apteki pod Orłem na Facebooku.

Tematyka związana z życiem rodzinnym społeczności żydowskiej pod okupacją niemiecką nie doczekała się jeszcze gruntownego opracowania. W trakcie wykładu z perspektywy przemian funkcjonowania rodziny ukazane zostaną wybrane elementy historii zagłady Żydów zamkniętych w getcie. Odtworzony zostanie proces adaptacyjny rodziny i jej członków do zmieniających się warunków okupacji. Omówione zostaną codzienne rytuały oraz trudności. Jednym z elementów będzie ukazanie różnic między rodzinami zasymilowanymi a tradycyjnymi oraz poszukanie odpowiedzi na pytania – np. czy na losy rodzinne miały wpływ sympatie polityczne i w jaki sposób religia wpływała na szanse przetrwania? Ukazane będą sytuacje graniczne, takie jak denuncjacje wśród krewnych, zabójstwa dzieci, porzucenie bliskich, ucieczka członków rodziny czy oddawanie dzieci Polakom.

Kraków – czas okupacji 1939–1945

18 sierpnia, godz. 17.00

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Oddział Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie po wystawie.

Fabryka Schindlera – miejsce, które okazało się ratunkiem dla setek osób. W dawnym budynku administracyjnym funkcjonującej tu podczas wojny Deutsche Emailwarenfabrik znajduje się ekspozycja poświęcona historii Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939–1945. Podczas oprowadzania przewodnik przedstawi Państwu zagadnienia związane z życiem codziennym, niszczeniem polskiej kultury, organizacją i rozwojem konspiracji, zagładą Żydów czy historią nowych mieszkańców miasta – niemieckich okupantów.

Prowadzenie: pan Jan Jakub Grabowski. Wstęp z biletem na wystawę.

Krakowscy Sybiracy

16 września, godz. 17.00

Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza na pokaz filmu przygotowanego we współpracy z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego.

Ostatni żyjący obecnie Sybiracy byli dziećmi, gdy funkcjonariusze NKWD przeprowadzali masowe deportacje mieszkańców województw wschodnich II RP oraz uciekinierów z innych części Polski – w tym również Krakowa. Wielu z nich po wojnie nie wróciło do kraju. Na podstawie nagranych relacji i wywiadów ze świadkami tych tragicznych wydarzeń opowiemy, jak wyglądał moment aresztowania, w jaki sposób przebiegał transport w nieznane, jak wyglądały praca i warunki życia na nieludzkiej ziemi. Będzie to też opowieść o sile ducha, solidarności z człowiekiem w potrzebie, tęsknocie za krajem i życiu na wygnaniu ofiar stalinowskiego terroru.

Kraków na wyciągnięcie ręki

18 września, godz. 11.00

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer w ramach cyklu „Akademia Kraków”. Wielowiekowe dziedzictwo i piękno Krakowa bardzo często dostrzegamy jedynie poprzez zmysł wzroku. Chodząc w pośpiechu ulicami miasta, zapominamy o tym, że poznanie to może być bogatsze i pełniejsze, jeżeli „oddamy głos” także innym zmysłom. Warto czasem zatrzymać się i odkryć ukryte detale architektoniczne. Warto dać czas dłoniom, aby poczuły kształty, faktury, ciepło starych murów, linie rzeźb i ornamentów… Zapraszamy na spacer, podczas którego nie usłyszymy słów Proszę nie dotykać!, lecz pozwolimy działać zmysłowi dotyku, a Kraków będzie dla nas – dosłownie – na wyciągnięcie dłoni. Prowadzenie: pani Elżbieta Lang.

Zabierzemy Państwa w podróż po historii i dziedzictwie Krakowa, podczas której przewodnikami będą… zmysły. Podczas spacerów będziemy wspólnie uczyć się uważnego odczuwania miasta, będziemy odkrywać to, co ukryte lub przeoczone, często bowiem przytłoczone nadmiarem tylko jednego bodźca, np. dźwiękowego czy wizualnego. Pragniemy poznawać Kraków za pomocą obrazu, smaku, zapachu, dotyku, dźwięku. Będziemy poznawać miasto w zmysłach, ale też odkrywać zmysły w mieście.

Bilety w cenie 15 zł – do nabycia na stronie Rezerwacja biletów, a w miarę dostępności także w Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, tel. 12 426 50 60, i w kasach muzealnych.

Pytania dotyczące Akademii Kraków.

Depozyt pamięci – „Pomiędzy”

31 sierpnia15 listopada

Muzeum Podgórza zaprasza na wystawę czasową.

Przez wakacje Ukraińcy i Białorusini – uciekinierzy przed rosyjską agresją i białoruskim reżimem – uczęszczali do letniej szkoły językowej, którą na ich prośbę zorganizowaliśmy w naszym muzeum. Były to dwa miesiące, w czasie których młodzi przyjaciele próbowali przełamać bariery lęku i traumy i oswoić się z sytuacją, w jakiej znaleźli się przez rosyjską agresję. Usiłowali otworzyć się na język polski i zrozumieć polską kulturę: zwiedzali z nami Kraków, uczyli się nowego miasta, aby choć w pewnym stopniu poczuć się u nas dobrze. Bardzo się ze sobą i z nami w tym czasie zaprzyjaźnili, jak również otworzyli przed nami serca. Z tego spotkania urodziła się piękna, niezwykła rzecz: wystawa Pomiędzy. Jest to niewielka rozmiarem, lecz potężna ładunkiem emocji, opowieść uchodźców o nich samych.

Krakowski ród smoka

21 września, godz. 19.00

Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35) zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca.

Potwór pustoszący królestwo, bratobójstwo, wygnanie dziedzica, kobieta na tronie – to nie fabuła serialu, tylko nasze rozgrywki na krakowskiej ziemi. Założyciele słynnego Krakowa, pradawne plemię Wiślan, może i nie latało na smokach, ale nie były im one wcale obce. Podobnie jak intrygi, walka o władzę i dynastyczne zawirowania. W mrocznych piwnicach pałacu spotkacie się oko w oko ze smokiem oraz rodem, który zdołał go poskromić, zakładając na skale miasto. Ale historia smoka nie kończy się wcale na Kraku i Wandzie. Zapraszamy na podróż przez dzieje najbardziej rozpoznawalnego symbolu Krakowa. Skąd się wziął na naszych ziemiach i jak przetrwał przez wieki? Przekonacie się, że smok niejedno ma oblicze.

Prowadzenie: pan Kamil Stasiak. Wstęp z biletem na wystawę.

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Architektoniczne przemiany Krakowa w okresie II wojny światowej

24 września, godz. 14.00

Apteka pod Orłem zaprasza. Podczas spaceru uczestnicy poznają historię jedynego ukończonego przez okupantów osiedla dla Niemców, zmian w przestrzeni Rynku Głównego oraz przeobrażeń na Wzgórzu Wawelskim i w jego okolicy. Ponadto postaramy się odpowiedzieć na niełatwe pytanie: co zawdzięczamy Niemcom? Jak powinniśmy radzić sobie z trudnym dziedzictwem pozostawionym przez okupantów?

Prowadzenie: pan Jan Jakub Grabowski. Wstęp: 15 zł.

Bilety online i w kasie Apteki pod Orłem.

Polska kultura w ogniu wojny

24 września, godz. 11.00

Zbiórka: Pomnik Grunwaldzki na pl. Jana Matejki

Apteka pod Orłem zaprasza na spacer. Podczas spaceru uczestnicy poznają burzliwą historię Ołtarza Mariackiego, Hołdu Pruskiego czy Damy z Gronostajem. W trakcie wycieczki zostanie przedstawiona sytuacja polskiej kultury i nauki – wędrując po dzielnicy akademickiej, uczestnicy poznają historię profesorów aresztowanych w ramach Sonderaktion Krakau czy działalność Instytutu Niemieckich Prac na Wschodzie.

Prowadzenie: pan Jan Jakub Grabowski. Wstęp: 15 zł.

Bilety można kupić online i w kasie Apteki pod Orłem.

*****

17–18 września Muzeum Nowej Huty oraz Podziemna Nowa Huta będą otwarte w godz. 10.00–18.00.

W związku z prowadzonymi pracami remontowymi do 7 września do 9 października wyłączona zostaje ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza Miasto pod Kopcem Kraka.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.