Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdańsk: Zamki Pomorza Gdańskiego. Gniew

Zamki Pomorza Gdańskiego. Gniew

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Zamki Pomorza Gdańskiego. Gniew

15 marca 2023 roku, godz. 17.30. Wstęp wolny.

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Zapraszamy na spotkanie z panem prof. Andrzejem Januszajtisem.

Zamek w Gniewie rozpoczęto budować po 1290 r. od wzniesienia czworobocznego muru. Po zakończeniu trwającej 40 lat budowy był to, obok zamków w Człuchowie i Gdańsku, najpotężniejszy zamek Krzyżaków na lewym brzegu Wisły. Pełnił funkcję siedziby komtura gniewskiego.

W trakcie wojny trzynastoletniej pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim (w 1454 r.) zamek został zdobyty przez okoliczne rycerstwo należące do Związku Pruskiego. W trakcie oblężenia częściowo spłonął, a jego komendantem został z nominacji króla Kazimierza Jagiellończyka rycerz Jan z Jani, jednak jeszcze w tym samym roku odzyskali go Krzyżacy. Dzięki Karolowi Górskiemu wiemy, że w latach 1466–1472 pierwszym starostą Gniewa był Jakub Kostka, herbu Dąbrowa, syn Nawoja Kostki.

W 1623 r. w zamku przebywał król Zygmunt III. W drugiej połowie XVII wieku starostą gniewskim był Jan Sobieski, który zbudował na Podzamczu barokowy budynek dla swojej żony Marii Kazimiery.

Po I wojnie światowej Gniew wrócił do Polski. Zamek został poważnie zniszczony przez pożar w 1921 r., a po 1939 r. niemieckie władze okupacyjne urządziły na jego terenie więzienie dla Polaków. Odbudowa zabytku rozpoczęła się pod koniec lat 60. XX wieku.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.