Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Zapowiedź pierwszej edycji International Jazz Platform

Zapowiedź pierwszej edycji International Jazz Platform

Wytwórnia

25 kwietnia 2013 r. dwóch norweskich muzyków jazzowych (panowie Ole Morten Vaagan i Gard Nilssen) weźmie udział w łódzkim koncercie zapowiadającym pierwszą edycję International Jazz Platform (godz. 20.00). Obaj muzycy wystąpią także w czasie International Jazz Platform (8-11 lipca 2013 r. w Łodzi).

International Jazz Platform Łódź 8-11 Lipca 2013 to międzynarodowy projekt edukacyjny organizowany w ramach VI Letniej Akademii Jazzu – muzycznej inicjatywy Fundacji Wytwórnia, która powstała z myślą o miłośnikach jazzu i kreatywnych artystach zainteresowanych rozwojem swoich umiejętności improwizatorskich oraz poszukujących inspirujących warunków do tworzenia i wyrażania własnych muzycznych pomysłów.

Podczas Intl Jazz Platform zainicjowane zostanie spotkanie młodych artystów z różnych krajów Europy, którzy podczas czterech dni będą się od siebie uczyć, wymieniać się doświadczeniami oraz wspólnie tworzyć muzykę. Inspiracja, która pochodzi z dialogu oraz wymiany doświadczeń kulturowych, będzie jednym z najważniejszych motorów wspierających indywidualny rozwój młodych uczestników warsztatów.

Program przygotowany przez prowadzących to cztery dni intensywnej pracy w komfortowych przestrzeniach łódzkiego studia Wytwórnia, to codzienne zajęcia instrumentalne i zespołowe z międzynarodową kadrą, to również nieformalne wieczorne spotkania i jam sessions w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Ponadto program zakłada organizację seminariów z zaproszonymi gośćmi, promotorami jazzu z Polski i zagranicy, podczas których muzycy będą mieli możliwość porozmawiania na temat funkcjonowania biznesu muzycznego, organizowania własnej kariery artystycznej i bookowania koncertów, a także możliwości angażowania się w międzynarodowe przedsięwzięcia i projekty.

Uczenie się poprzez doświadczenie, praktykę i przebywanie w inspirującym środowisku to główny cel warsztatów. Umożliwienie studentom wyrażanie własnych emocji oraz pomysłów, uświadomienie im, że posiadają kreatywny talent, więc powinni go rozwijać, to idea, która przyświeca organizatorom Intl Jazz Platform.

Zajęcia prowadzone będą przez znanych muzyków młodej generacji z Europy, którzy na co dzień biorą udział w wielu międzynarodowych projektach i trasach koncertowych. Ich doświadczenie i wiedza w zakresie kompozycji i muzyki improwizowanej jest wynikiem nie tyle klasycznej edukacji muzycznej, co praktyką zdobytą przez współpracę z „wielkimi” tego gatunku oraz prowadzenie własnych projektów.

W tym roku zajęcia poprowadzą: Maciej Obara (saxofon), Dominik Wania (fortepian),Tom Arthurs (trąbka), Marek Kądziela (gitara), Ole Morten Vaagan (kontrabas), Gard Nilssen (perkusja).

Ole Morten Vaagan – norweski kontrabasista i kompozytor. Stworzył jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji MOTIF z legendarnym Mathiasem Eickiem. Ole Morten Vaagan współpracował z zespołami reprezentującymi różne style od muzyki bałkańskiej po muzykę studyjną, ale najlepiej identyfikuje się ze współczesną muzyką improwizowaną, co doskonale słychać w projekcie Generator X z Audunem Kleive i Christianem Wallumrodem. Współpracował z takimi artystami jak: Maria Kannegaard, John Scofield, Erlend, Terje Rypdal, Bobo Stenson, Jon Christensen, Jon Fält, czy Arve Henriksen.

Gard Nilssen – norweski perkusista i kompozytor. Jest założycielem dwóch niezwykle ekscytujących i progresywnych projektów na współczesnej scenie free-jazzowej: improwizowanego tria Puma i free-jazzowo-rockowej grupy Bushman’s Revenge.

W 2010 r. Puma został uznany przez magazyn „Downbeat” oraz festiwal Molde Jazz w Norwegii za jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej. Gard Nilssen swoje umiejętności improwizatorskie rozwijał pod kierunkiem Auduna Kleive oraz Jona Christensena. Warto wspomnieć że Gard Nilssen jest twórcą wydawnictwa płytowego Gigafon.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.