Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Zbigniew Horbowy (1935–2019). Światła / Lights

Zbigniew Horbowy (1935–2019). Światła / Lights

Galeria Zderzak

Archiwum Galerii Zderzak

z radością zaprasza na otwarcie wystawy mistrza polskiego wzornictwa

Zbigniew Horbowy (1935–2019). Światła / Lights

16 lipca 2022 roku o godz. 13.00

R.S.V.P. Prosimy o potwierdzenie obecności do 15 lipca.

Zabawne, że do świadomości polskich kolekcjonerów dzieł sztuki wciąż nie dociera fakt, jaką osobliwością, jakim cudem za czasów głównego projektanta Zbigniewa Horbowego była Huta Szkła Gospodarczego „Sudety” w Szczytnej Śląskiej, zrównana z ziemią osiem lat temu. Może jeszcze za wcześnie, może dzieje się tak dlatego, że polskie kolekcjonerstwo jest w stadium „budowania kolekcji”, czyli de facto gromadzenia kapitału kulturowego. Oznacza to zapewne, że pierwsi w tworzeniu kwalifikowanych zespołów szkła kolorowego z mitycznej huty będą kolekcjonerzy zagraniczni, np. wytrawni koneserzy azjatyccy. Przewidujemy, że najlepsze, fenomenalne egzemplarze tych szkieł osiągać będą w przyszłości niewyobrażalne dziś ceny. Gdy tylko proces różnicowania estetycznego przyśpieszy, gdy pojawią się fachowe opracowania i katalogi, kiedy najcenniejsze egzemplarze i serie przejdą ze stanu rozproszenia w stan skupienia we właściwych rękach, wówczas możemy być świadkami kolejnej w dziejach kolekcjonerstwa „gorączki tulipanowej”. Tyle że tym razem będzie to „szklana gorączka”, HORBO-RUSH!

Lecz zanim Horbo-rush opanuje umysły biednych i bogatych, gospodarkę doprowadzi do zawirowań, a ekonomistów do dystrakcji i rekoncyliacji (czego nikomu, oczywiście, nie życzymy, to tylko żarty), Galeria Zderzak pragnie zaprosić Państwa na wystawę szkła użytkowego Zbigniewa Horbowego. Zbieramy wyłącznie szkło przemysłowe – żadnych akademickich fiu-bździu! Z Huty Sudety na rynek masowy trafiały nieraz szkła „na królewski stół”; była to słodycz PRL-u. Część naszej kolekcji, pt. Zauberberg, pokazaliśmy dwa lata temu podczas lockdownu w szczycie pandemii. I choć tamta wystawa – dialog mistrzów polskiej nowoczesności, Zbigniewa Horbowego i Stefana Gierowskiego – zapierała dech w piersiach czystym pięknem, zobaczyła ją garstka widzów. Obecnie pokazujemy więcej dzieł, w tym nowe nabytki, do których należy misa w kolorze dojrzałych winogron, widoczna na zdjęciu. Pospolita, skromna i pyszna. Chcielibyśmy, aby Światła były dla Państwa tak miłym przeżyciem i wakacyjnym wytchnieniem, jak koncert na skrzypce i wiolonczelę któregoś z neapolitańskich XVIII-wiecznych geniuszy muzycznych, Mikołaja Porpory albo Leonarda Leo. Życzymy wielu wrażeń.

Zbigniew Horbowy, Misa (w kolorze dojrzałych winogron), szkło sodowe barwione w masie, 11.8 x 21 x 12 cm, Huta „Sudety” w Szczytnej Śląskiej, lata 70., Kolekcja Galerii Zderzak. All rights reserved © Archiwum Galerii Zderzak 2022

Przypominamy, że fotografowanie w Galerii wymaga uzyskania licencji. Wystawy Zderzaka są oryginalnymi dziełami chronionymi prawem autorskim.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 12.00–17.00. Zapraszamy po telefonicznym umówieniu wizyty.

Galeria Zderzak, aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków, tel. 12 257 56 34

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.