Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Miasto i jego obywatele. Zgorzelec i Görlitz 1945-1989

Miasto i jego obywatele. Zgorzelec i Görlitz 1945-1989

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu zaprasza na nową wystawę czasową

Miasto i jego obywatele. Zgorzelec i Görlitz 1945-1989

21 lutego4 maja 2014 roku

Nauczycielka Zygfryda Otwinowska, ksiądz Józef Rogoż, działacz społeczny Willy Leisten, żona polskiego oficera Helga Kantorska z d. Barth — to tylko niektórzy z bohaterów tej wystawy. Wszystkich ich łączy działalność na rzecz pojednania polskiej i niemieckiej społeczności mieszkającej w podzielonym po wojnie Zgorzelcu i Görlitz. Wystawa pokazująca biografie nonkonformistycznych mieszkańców to pierwsza próba przedstawienia losów tego miasta w latach w latach 1945-1989.

Odwaga cywilna, postawa obywatelska oraz dążenie do wolności – to główne tematy tej wystawy – pisze w katalogu wystawy jej autor, pan dr Kazimierz Wóycicki. – Koncentruje się ona na wybranych sylwetkach obywateli obu części miasta, którzy wbrew monopolizacji życia publicznego przez ówczesne władze wykazywali się samodzielnością w myśleniu i działaniu. Zasłużyli się także dla polsko-niemieckiego dialogu obu społeczności miasta, podzielonego przez lata trudną granicą.

Jedną z takich osób była nauczycielka Zygfryda Otwinowska, która zaraz po II wojnie światowej podjęła pracę w szkole w ówczesnych Zgorzelicach. W prowadzonej przez siebie placówce zorganizowała klasy także dla dzieci niemieckich, które jeszcze nie zostały przesiedlone. Za to właśnie, mimo jej ogromnych zasług została zwolniona z pracy i zmuszona do opuszczenia Zgorzelca. Ksiądz Józef Rogoż za swoją działalność trafił do więzienia, natomiast niemiecki działacz społeczny Willy Leisten był prześladowany przez NKWD i zmarł w sowieckim obozie koncentracyjnym.

most w Zgorzelcu

W przygotowaniu wystawy uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z obu stron Nysy Łużyckiej. Wspólnie z naukowcami oraz świadkami historii pracowali w tak zwanych laboratoriach historycznych, poświęconych historii miasta i losom swoich rodzin. Wystawa, korzystając z archiwów polskich i niemieckich, pokazuje też liczne prywatne materiały archiwalne, dotychczas całkowicie nieznane. Prezentacji towarzyszy obszerna książka-kronika Zgorzelca i Görlitz Dom nad Nysą. Kuratorem wystawy i autorem kroniki jest dr Kazimierz Wóycicki, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113, Wrocław

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.