Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Zima w Zamku

Zima w Zamku

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Zapraszamy na koncert uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym

Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

z cyklu Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

9 lutego 2020 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa

Wystąpią instrumentaliści należący do najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce. Nasi wirtuozi zagrają na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli i akordeonie.

W programie utwory Leona Brouwera, Fryderyka Chopina, Bogdana Dowlasza, Augustyna Barriosa Mangoré, Marka Pasiecznego, Astora Piazzolli, Franciszka Poulenca, Jerzego Filipa Telemanna. Bilety: 15 zł.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000044710), powstał w 1981 roku. Pomaga w rozwoju uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych o wybitnych uzdolnieniach poznawczych, muzycznych, baletowych i plastycznych oraz stara się o poprawę opieki zdrowotnej nad dziećmi.

***

Zapraszamy na wykład w ramach cyklu Dawne ubiory:

W co ubierały się Polki 100 lat temu?

9 lutego, godz. 13.00, Sala Odczytowa (Kinowa)

Prowadzenie: pani Joanna Mruk

Koniec I wojny światowej i początek lat 20. XX wieku to niezwykle ciekawy okres w modzie damskiej. Doszło w niej wówczas do prawdziwej rewolucji, a trendy zmieniały się z niespotykaną wcześniej szybkością. Część Polek za nimi podążała, niektóre wolały pozostać bardziej tradycyjne i nosiły ubrania w kroju jeszcze sprzed wojny. Z jednej strony królowała prostota, z drugiej – orientalny przepych strojów wieczorowych. Był to trudny moment w polskiej historii, odrodzone państwo borykało się z ogromnymi problemami. Fatalna sytuacja gospodarcza i wojna z bolszewicką Rosją miały duży wpływ na życie codzienne Polek, co również odbijało się w modzie tego okresu.

Joanna Mruk – absolwentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią mody oraz życiem codziennym podczas II wojny światowej. Autorka książki Moda kobieca w okupowanej Polsce (2017). Prezes Zarządu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz, która odtwarza ubiory damskie z pierwszej połowy XX wieku oraz promuje wiedzę o życiu kobiet w tym okresie. Prowadzi autorskie warsztaty i wykłady o historii mody dla dzieci i młodzieży w muzeach i domach kultury.

Bilety: 10 zł (dostępne w kasie Zamku oraz online)

***

Zima w Zamku 2020

10–21 lutego 2020 r.

Zapraszamy młodych warszawiaków do udziału w naszych zajęciach. Oferta dla grup.

Małe i wielkie tajemnice Zamku

Przedmioty o dziwnym zastosowaniu, tajemnicze przejścia, dawne techniki zdobnicze – o tym i o wielu innych sprawach opowiemy naszym młodym gościom podczas spaceru po zamkowych wnętrzach.

Na dworze Jego Królewskiej Mości

Kto dekorował królewskie komnaty? Z czyjej pomocy monarcha korzystał podczas porannej toalety? Kto przygotowywał potrawy na królewski stół i gdzie była zamkowa kuchnia? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi, zwiedzając Apartament Królewski.

Na tropie warszawskich legend

Czy ktoś widział Bazyliszka, Złotą Kaczkę albo Syrenkę? Zapraszamy na poszukiwanie bohaterów warszawskich legend we wnętrzach Zamku Królewskiego. Dzieci będą miały okazję przekonać się, co znaczy bazyliszkowy wzrok oraz syreni śpiew, a także, jakie są konsekwencje zachłanności i chciwości.

Zajęcia odbywać się będą od wtorku do piątku po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 22 35 55 114 lub 22 35 55 105). Zgłoszenia dostępne na stronie zamek-krolewski.pl prosimy przesyłać do Działu Oświatowego Zamku Królewskiego w Warszawie (plac Zamkowy 4, 00–277 Warszawa, fax 22 35 55 105).

Wymagamy obecności opiekunów. Cena zajęć: 200 zł / grupa.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.