Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Złota kolekcja. Monety André van Bastelaera

Złota kolekcja. Monety André van Bastelaera

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Złota kolekcja. Monety André van Bastelaera

23 sierpnia27 listopada 2022 r.

Nowa Izba Poselska

Licząca 583 numizmaty wyjątkowo cenna kolekcja Andrzeja van Bastelaera zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. Monety będzie można oglądać w Zamku Królewskim do 27 listopada 2022 r.

Pierwszy z trzech głównych działów kolekcji stanowią monety rzymskie i bizantyńskie. Znajdziemy tu swoisty poczet cesarzy sportretowanych na aureusach i solidach, złotych monetach rzymskich – tym cenniejszy, że autorowi zbioru udało się zgromadzić egzemplarze w doskonałym stanie zachowania. Monet z Cesarstwa Wschodniorzymskiego jest nieco mniej, jednak nadal jest to jeden z najświetniejszych tego typu zbiorów w Polsce.

Największą część kolekcji stanowią monety brabanckie i belgijskie – a więc rodzime dla twórcy kolekcji. To wśród nich znajdziemy najwięcej numizmatów wykonanych z innych metali: srebra i miedzi. Najbardziej wśród nich urzekają jednak średniowieczne złote monety. Brabanckie skudaty, flandryjskie noble, złote moutony („baranek”), rydery („jeździec”), leeuwy („lew”) – a więc monety nazywane od przedstawień na nich umieszczonych – wspaniale reprezentują dojrzałą sztukę średniowiecza. Jednak także późniejsze numizmaty, wybite w Królestwie Belgii po 1830 r., warte są uwagi – były szczególnie bliskie sercu doktora van Bastelaera.

Ostatnim działem kolekcji są monety świata. Jego największą część stanowią numizmaty francuskie, lecz reprezentowane są także monety pochodzące z innych państw europejskich i odleglejszych zakątków globu: Australii, Stanów Zjednoczonych czy Meksyku.

Andrzej van Bastelaer urodził się 17 sierpnia 1907 r. w Brukseli. Studiował medycynę na Uniwersytecie Katolickim w Lowanium, gdzie w 1933 r. uzyskał dyplom doktora. Na jego zainteresowanie nauką i sztuką wpłynęła tradycja rodzinna. Fascynację numizmatyką przejął po ojcu, Renacie van Bastelaerze, od którego otrzymał pierwsze monety, stanowiące zalążek zbioru. Zmarł 31 maja 1990 r. W ostatnich latach życia przyjeżdżał do Polski – poruszony świadomością poniesionych przez nią strat wojennych, postanowił ofiarować jej swoją kolekcję.

Prezentacji towarzyszy katalog kolekcji, dostępny w zamkowym e-sklepie.

Kurator: pan Michał Zawadzki, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wystawa dostępna jest z biletem na Trasę Królewską, została przygotowana w związku z XVI Międzynarodowym Kongresem Numizmatycznym (XVI International Numismatic Congress), który odbędzie się w Warszawie w dniach 11–16 września 2022 r.

Wystawę dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Zamek Królewski w Warszawie, pl. Zamkowy 4

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.