Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Złożenie wieńca na grobie Henryka Siemiradzkiego

Złożenie wieńca na grobie Henryka Siemiradzkiego

Muzeum Narodowe w Krakowie

24 października 2018 roku przypada 175. rocznica urodzin Henryka Siemiradzkiego. To właśnie podarowany Polakom przez niego obraz Pochodnie Nerona stał się ostatecznym impulsem do założenia Muzeum Narodowego w Krakowie i został zapisany pod numerem 1 w księgach inwentarzowych powstającej instytucji. Płótno można dziś oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Muzealnicy zapraszają serdecznie do przyłączenia się do uroczystości złożenia wieńca na grobie artysty w środę o godz. 12.00 w Krypcie Zasłużonych na Skałce (ul. Skałeczna 15, Kraków).

Od 16 września 2015 r. realizowany jest międzynarodowy projekt badawczy „Korpus dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego” pod kierunkiem pana prof. Jerzego Malinowskiego, finansowany przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest wydanie katalogu dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego ze szczegółowym opracowaniem. Towarzyszyć mu będzie tom prezentujący wyniki szeroko zakrojonych badań nad warsztatem malarskim artysty. W przedsięwzięciu współpracują trzy instytucje: Muzeum Narodowe w Krakowie, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata i Muzeum Narodowe w Warszawie. Partnerami rosyjskimi są Państwowy Instytut Nauk o Sztuce Ministerstwa Kultury Rosji i Państwowa Galeria Tretiakowska w Moskwie. Ponadto z projektem współpracują Muzeum Akademii Sztuk Pięknych oraz Państwowe Muzeum Rosyjskie w Petersburgu. Partnerem z Włoch, gdzie artysta mieszkał i tworzył, jest Pontificio Istituto di Studi Ecclesiastici w Rzymie.

Z okazji jubileuszu 175. rocznicy urodzin Henryka Siemiradzkiego uczestnicy projektu złożą wieniec na grobie artysty w Panteonie Narodowym w krypcie kościoła oo. paulinów na Skałce w Krakowie. Serdecznie zapraszamy miłośników twórczości Henryka Siemiradzkiego, aby towarzyszyli nam podczas tej małej uroczystości.

Z okazji urodzinowego jubileuszu w roku 2018 zaplanowano i zrealizowano kilka wydarzeń w różnych ośrodkach w Polsce i za granicą. W dniach 12-13 kwietnia 2018 w Muzeum Narodowym w Krakowie zorganizowano międzynarodową konferencję The Henryk Siemiradzki that we do not know, nawiązującą tytułem do wystawy daru rodziny artysty dla muzeum w 1979 roku. Materiały z sesji zostaną opublikowane jeszcze w tym roku w tomie World Art Studies. W październiku Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało cykl Spotkań z Siemiradzkim, prezentujących głównie badania prowadzone w tej instytucji. Ponadto w muzeach rosyjskich (Państwowym Muzeum Rosyjskim w Petersburgu oraz Historyczno-Artystycznym Muzeum w Sierpuchowie koło Moskwy) prezentowano prace artysty. Międzynarodowa konferencja Henryk Siemiradzki and the international artistic milieu in Rome w dniach 9-11 listopada 2018 roku w Rzymie zamknie rok jubileuszowy poświęcony artyście.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.