Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Zosia i Maryna z „Wesela” na wystawie „Wyspiański”

Zosia i Maryna z „Wesela” na wystawie „Wyspiański”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Zosia i Maryna z „Wesela” na wystawie „Wyspiański”

Od 15 marca 2018 roku na ekspozycji Wyspiański można oglądać dwa pastelowe portrety Zofii i Marii Pareńskich – pierwowzorów sympatycznych panien z Wesela. To inauguracja projektu Wyspiański. Aneks, podczas którego na wystawie artysty co kilka miesięcy będą prezentowane prace z kolekcji zewnętrznych. Atrakcją pierwszej odsłony Aneksu będzie spotkanie z panią Moniką Śliwińską, autorką książek Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich oraz Wyspiański. Dopóki starczy życia. Zapraszamy 15 marca o godz. 18.00 do Gmachu Głównego przy al. 3 Maja 1. Wstęp wolny.

W Muzeum Narodowym w Krakowie w listopadzie ubiegłego roku otwarliśmy ekspozycję „Wyspiański”. To najobszerniejsza wystawa monograficzna autora „Wesela” w historii polskiego muzealnictwa. W siedmiu salach prezentujemy ponad 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, projektów witraży, rycin i przedmiotów rzemiosła artystycznego z kolekcji MNK oraz depozytów od lat tu przechowywanych. Aby urozmaicić wystawę, czterokrotnie w tym roku pojawią się na niej obiekty z kolekcji obcych, w tym bardzo rzadko pokazywane – mówi kurator ekspozycji, pani Magdalena Laskowska.

Cykl pokazów zainauguruje prezentacja dwóch pastelowych portretów sióstr Pareńskich. Starsza, Maria, była pierwowzorem Maryny, z którą w Weselu zalotne rozmowy prowadził Poeta (Kazimierz Przerwa-Tetmajer). Datowany na rok 1902 Portret Marii Pareńskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu ukazuje ją jako femme fatale przełomu wieków, w burzy rozpuszczonych włosów i z nieco dzikim spojrzeniem. Replika pastelu Stanisława Wyspiańskiego Portret Zofii z Pareńskich Żeleńskiej z synem Stanisławem z roku 1905 pochodzi z kolekcji prywatnej i uważana jest za jeden z najpiękniejszych przykładów ujęcia tematu macierzyństwa w twórczości Wyspiańskiego obok portretów żony karmiącej synka. Weselna „Zosia” została małżonką Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Oba portrety można będzie oglądać w sali Nie Paryż, tylko Kraków do 13 maja 2018 roku.

A już w weekend kolejna okazja do zwiedzenia wystawy Wyspiański w przyjaznych cenach: 16, 17 i 18 marca można kupić bilet normalny (20 zł) w cenie ulgowego (10 zł). Bilet uprawnia także do zwiedzenia wystawy Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26.

Podczas kolejnych odsłon Aneksu widzowie będą mogli zobaczyć rzadko prezentowane publicznie prace Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji prywatnych, m.in. projekty do dekoracji Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie oraz rysunkowe portrety Mietka, synka artysty, w czterech ujęciach.

Muzyka w krużgankach Domu Jana Matejki

Akcentów z młodopolskiego Krakowa nie braknie także w czwartkowy wieczór w Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41. O godz. 18.00 rozpocznie się tam pierwszy z cyklu koncertów kameralnych Muzyka i przestrzeń domu. Przy lampce wina będzie można posłuchać artystów z reVerb Ensamble: pp. Anny Kruk (skrzypce), Piotra Gacha (wiolonczela), Jacka Stolarczyka (skrzypce) oraz Izabeli Kozak (skrzypce, gościnnie). Rozpoczną występ od kwartetu smyczkowego A-dur Władysława Żeleńskiego, ojca Tadeusza Boya-Żeleńskiego i teścia Zofii Pareńskiej. W repertuarze wieczoru także pieśni Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza w transkrypcji na kwartet smyczkowy oraz suita G-dur Ignacego Jana Paderewskiego. Bilety: 20 zł.

Imieniny Józefa Mehoffera

W najbliższy weekend w Domu Józefa Mehoffera będziemy świętować urodziny jego patrona. Jak co roku nie zabraknie koncertów, twórczych zabaw dla dzieci oraz zwiedzania z przewodnikiem. Imieninowe atrakcje zaczynamy właśnie od spotkania 17 marca o godz. 14.00 (oprowadzanie w cenie biletu na ekspozycję). Tego samego dnia o godz. 17.00 rozpocznie się recital fortepianowy pana Radosława Goździkowskiego.

W niedzielne przedpołudnie szczególnie ciepło zapraszamy dzieci – od godz. 11.00 do 13.00 będziemy projektować laurkę dla solenizanta, a o 13.00 zabierzemy się za przygotowywanie kukiełek Marzanny. Na godz. 15.30 pani kurator Beata Studziżba-Kubalska zaprasza na oprowadzanie po wystawie Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz. Warto bowiem pamiętać, że na długo zanim dom kupił Józef Mehoffer, mieszkali w nim państwo Wyspiańscy, tu właśnie przyszedł na świat ich genialny syn Stanisław.

Imieninowy weekend zakończy przygotowany przez Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego koncert pp. Małgorzaty Gołębiowskiej (skrzypce) i Pawła Domaradzkiego (fortepian). Zapraszamy na godz. 16.30, wstęp wolny. Szczegółowy program

Maria Pareńska

Wydarzenia edukacyjne

15 marca

Sztuka gotycka

cykl: Sztuka i piękno w średniowieczu

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr hab. Marek Walczak, wstęp wolny

***

Rozmowy o kamieniach. Elementy architektoniczne

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, godz. 10.15

prowadzenie: p. Marta Graczyńska, wstęp: 1 zł

17 marca

W pracowni Papcia Chmiela

cykl: Zawód: Artysta (spotkanie dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat)

Gmach Główny, godz. 10.30

prowadzenie: p. Magdalena Schuster, wstęp: 5 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny)

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Dzieło całościowe Stanisława Wyspiańskiego

spacer miejski

zbiórka w Gmachu Głównym, godz. 10.30

prowadzenie: p. Anna Warzecha, wstęp: 10 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

18 marca

Z dymkiem i bez dymka – o zmieniającym się komiksie

oprowadzanie tematyczne po wystawie Teraz komiks!

Gmach Główny, godz. 12.00

prowadzenie: p. Anna Sokulska, wstęp z biletem na wystawę

20 marca

Wesele Wyspiańskiego

Gmach Główny, wystawa Wyspiański, godz. 18.00

prowadzenie: p. Rafał Węgrzyniak, wstęp wolny

21 marca

Każdy 21. Spotkanie dla osób z zespołem Downa

spotkanie dla dorosłych i dzieci z zespołem Downa oraz ich opiekunów

Gmach Główny, wystawa Teraz komiks!, godz. 17.00

prowadzenie: p. Katarzyna Maziarz, wstęp: 1 zł

***

Kronika jednego życia. O pamiętnikach Zofii Stryjeńskiej

cykl: Oblicza dziennika

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. Angelika Kuźniak, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.