Jesteś tutaj: Organizacja » Dokumenty i oświadczenia » Oświadczenie w sprawie wrocławskiego szpitala kolejowego

Oświadczenie w sprawie wrocławskiego szpitala kolejowego

Wrocław, wrzesień A.D. 1998

Organizacja Monarchistów Polskich protestuje przeciwko próbom przejęcia wrocławskiego szpitala kolejowego przez żydowską gminę wyznaniową.

Żądania gminy żydowskiej uważamy za godzące w zasady państwa nomokratycznego, zgodnie z którymi wszyscy obywatele Rzeczypospolitej są równi wobec prawa. Wobec tych roszczeń chcemy zwrócić uwagę, że:

  • Nie istnieje ciągłość prawna między gminą żydowską istniejącą w niemieckim Breslau a obecną gminą, która powstała po roku 1945 z ludności napływowej. Żydzi w swoich roszczeniach kierują się wyłącznie przesłankami rasistowskimi, gdyż ich jedynym argumentem może być przynależność etniczna twórców i właścicieli przedwojennego szpitala.
  • Jeżeli podtrzymane zostaną plany stworzenia wydzielonego szpitala tylko dla żydów, powoduje to konieczność wprowadzenia do polskiego prawa ducha Ustaw Norymberskich, gdyż będą niezbędne przy ustalaniu, kto jest uprawniony do korzystania z tego obiektu.
  • Żądania gminy żydowskiej wykraczają poza kryteria nakreślone ustawą z dnia 20 lutego 1997 r. o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP. Uważamy, że polskie władze mogą jedynie nadać własność zrzeszeniom religijnym działającym na zachodzie i północy Polski, na terenach, które do 1945 r. należały do Niemiec. Ta własność powinna służyć celom kultu religijnego oraz działalności charytatywnej i społecznej.
  • Żądania żydów grożą naruszeniem nabytych praw pracowniczych kolejarzy. Należy tez pamiętać, że szpital będący obiektem sporu odbudowano ze składek pracowników PKP, a dwie trzecie budynków szpitalnych powstało po wojnie. Dostrzegamy konieczność prywatyzacji zarówno Polskich Kolei Państwowych, jak też samego szpitala, uważamy jednak, że uczciwa prywatyzacja musi odbywać się drogą licytacji, a nie przez uznaniowe rozdawnictwo według kryteriów rasowych. Prywatyzacja musi wiązać się z respektowaniem wcześniej nabytych praw pracowniczych.
  • Żądając preferencyjnego traktowania, przedstawiciele gminy żydowskiej we Wrocławiu sami stawiają się poza naszym społeczeństwem. W ten sposób prowokują Polaków i przyczyniają się do wzrostu postaw antysemickich. Wszelkie próby dyktatu spowodują wzrost napięcia społecznego, który może mieć tragiczne następstwa.

Domagamy się od żydowskiej gminy wyznaniowej wycofania z bezzasadnych roszczeń.

(—) Adrian Nikiel, Prezes OMP
(—) Zbigniew Polit, Viceprezes OMP
(—) Paweł Szpak, II Viceprezes OMP

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.