Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » Johann David Heinichen — Dresden Vespers

Johann David Heinichen — Dresden Vespers

Narodowe Forum Muzyki

Trzy albumy zespołów Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu zostały nominowane do nagrody International Classical Music Awards 2023.

W kategorii Barokowa Muzyka Wokalna nominację otrzymała płyta zatytułowana Johann David Heinichen — Dresden Vespers, nagrana przez Ensemble Polyharmonique i Wrocławską Orkiestrę Barokową pod dyrekcją pana Jarosława Thiela. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 18 stycznia, a uroczystość wręczenia nagród oraz koncert galowy odbędą się 21 kwietnia 2023 r. w NFM.

Album miał światową premierę 4 lutego 2022 r. Znalazło się na nim nagranie wokalno-instrumentalnych dzieł Jana Dawida Heinichena.

Jak to się stało, że syn protestanckiego pastora skomponował i wykonał muzykę ku czci katolickiego świętego, a dokładniej żyjącego w XVI w. inicjatora misji katolickich na świecie? Takie wydarzenie miało miejsce w latach 20. XVIII w. na dworze sasko-polskim w Dreźnie, w czasach, gdy konflikty między wyznaniami były tylko tymczasowo uciszane i miały tendencję do zaostrzania się, kiedy tylko nadarzyła się ku temu okazja. Wprowadzenie do muzyki nagranej na tej płycie nie może zatem ograniczać się do zwyczajowego poruszenia aspektów takich jak „życie i twórczość”; nagrane tu po raz pierwszy kompozycje odzwierciedlają nie tylko ich konstelacje muzyczne, historyczne i międzyludzkie, lecz także ówczesną sytuację wyznaniową i polityczną. Ich (pre)historia ma kilka źródeł, które są splecione w sieć wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań.

Gerhard Poppe, fragment tekstu zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty

Nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu w dniach 20–22 lipca 2021 roku. Reżyseria nagrania, montaż, mastering: Peter Laenger, inżynier techniczny: Stephan Schellmann. NFM 75, ACC 24381. Wydawca: Accent.

Tytuł: Johann David Heinichen — Dresden Vespers

Program: Johann David Heinichen

Dixit Dominus SeiH44

Confitebor SeiH32

Beatus vir SeiH28

Laudate pueri SeiH84

Laudate Dominum SeiH83

Iste confessor SeiH58a

Magnificat SeiH93

Alma Redemptoris Mater SeiH23

Litaniæ de Sancto Xaverio SeiH87

Johann David Heinichen — Dresden Vespers

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.